Pionierska operacja, przeprowadzona u chłopca z zespołem suszonej śliwki!
Getty images
Chirurdzy rekonstrukcyjni z Instytutu Onkologii w Gliwicach wykonali pionierską operację u chłopca, który choruje na zespół suszonej śliwki. Czym objawia się to schorzenie? Na czym polegała operacja?
Zespół suszonej śliwki to choroba, która charakteryzuje się pomarszczoną skórą powłok brzusznych. Na tę rzadką chorobę cierpiał 6-letni dziś Marcel, któremu chirurdzy z Gliwic, przeszczepili mięśnie z ud do brzucha.
Narządy wewnętrzne Marcela znajdowały się bezpośrednio pod skórą, przez co brzuszek dziecka był asymetryczny. Chłopczyk nie mógł utrzymać właściwej pozycji, miał problemy z poruszaniem się i prawidłową pracą jelit.
Dzięki wysiłkom matki Marcela, chłopiec trafił do Centrum Onkologii w Gliwicach. Prof. Adam Maciejewski i prof. Łukasz Krakowczyk, aby pomóc chłopcu, zdecydowali się przeprowadzić u niego nowatorski zabieg przeszczepu mięśni z innej partii ciała w okolice brzucha.
Opracowaliśmy technikę, która miała na celu odtworzenie funkcjonalne. Nie tylko kształtu, symetrii, odpowiedniego napięcia, ale również ruchomości tego regionu anatomicznego. Dotychczas próby nie kończyły się takimi rezultatami – tłumaczy chirurg onkologiczny, prof. Adam Maciejewski.
Do tej pory medycyna miała niewiele do zaoferowania dzieciom z zespołem suszonej śliwki. Operacje brzucha, o ile ktoś się na nie decydował, miały przeważnie charakter kosmetyczny. Służyły jedynie poprawie codziennego funkcjonowania, ale nie usuwały podstawowego problemu.
Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.
Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.
Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.
Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.
Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.
Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.
Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.
Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.
Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.
Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.