Piłkarze, którzy nie zagrali na Mundialu przez kontuzje

Fot: Press Focus

Problemy ze zdrowiem w przypadku sportowców mogą pojawić się nieoczekiwanie. Wystarczy chwila nieuwagi lub po prostu pech, by zawodnik był wykluczony przez kilka miesięcy z gry. Poznajcie piłkarzy, którym kontuzje przeszkodziły w wyjeździe na ważne zawody. 

Włodzimierz Lubański

Lubański był czołowym napastnikiem Górnika Zabrze, zdobył nawet jako kapitan drużyny złoty medal igrzysk olimpijskich w Monachium. Jego kariera układała się wzorowo, niestety do czasu. Z marzeniami o zagraniu na mistrzostwach świata w 1974 roku w RFN musiał pożegnać się po bardzo poważnej kontuzji. W meczu eliminacyjnym do mistrzostw świata z Anglią sfaulował go Roy McFarland. Uraz kolana był bardzo poważny, Lubański przeszedł szereg operacji i do gry powrócił dwa lata po kontuzji. Na mistrzostwa świata pojechał dopiero w 1978 roku do Argentyny.

Stanisław Terlecki

Terlecki podobnie jak Lubański miał poważny uraz kolana - piłkarz ŁKS-u groźnej kontuzji nabawił się w ligowym spotkaniu przeciwko Polonii Bytom. Nie poleciał z drużyną na zawody w 1978 roku do Argentyny, a mecze... komentował w telewizji. Śp. piłkarz tak wspominał to wydarzenie na łamach "Przeglądu Sportowego":

Wszystko się posypało: więzadła, łękotka… Całe kolano w gruzach. Po meczu, kiedy zostałem sam w szatni, długa stałem pod prysznicem i płakałem jak dziecko. Miałem świadomość, że ucieka mi coś niezwykle ważnego w moim życiu. 

Stanisław Terlecki nigdy nie zagrał w MŚ w piłce nożnej.

Bartosz Karwan

Piłkarz Legii Warszawa był gotowy na wyjazd do Korei Południowej i Japonii w 2002 roku. 25-latek świetnymi występami w meczach eliminacyjnych zagwarantował sobie nawet transfer do Herthy Berlin. Niestety na mistrzostwa świata nie pojechał. W meczu towarzyskim przeciwko Rumunii nabawił się kontuzji mięśnia dwugłowego, która wymagała odpoczynku. Trener kadry, Jerzy Engel, wolał wybrać zdrowego zawodnika - Karwan mógł pojechać z polską kadrą, ale z powodu kontuzji nie zagrałby przynajmniej w pierwszym meczu. Engel zadecydował, że zamiast Karwana pojedzie Paweł Sibik z Odry Wodzisław.

Damian Gorawski

Cztery lata później, w 2006 roku, na MŚ do Niemiec nie pojechał Gorawski. Wykryto u niego problemy kardiologiczne i trener kadry Paweł Janas pozostawił skrzydłowego w kraju. Jak się okazało był to fałszywy alarm i piłkarz nie miał problemów z sercem.

Jakub Błaszczykowski

Zadebiutował w reprezentacji w marcu 2006 roku i kilka miesięcy później miał szansę pojechać na mistrzostwa świata do Niemiec. Niestety nie udało się - dokładnie z tego samego powodu, co Karwanowi - powodem była kontuzja mięśnia dwugłowego. Piłkarz nie reprezentował także naszego kraju podczas EURO 2008, gdyż kontuzja odnowiła się. 

Łukasz Fabiański 

Franciszek Smuda, trener reprezentacji, powołał Fabiańskiego na bramkarza na Mistrzostwa Europy 2012. Niestety z powodu kontuzji bramkarz nie wystąpił na EURO 2012. Piłkarz treningu w Lienz doznał urazu barku.

Zobacz film: Jak uchronić kolana przed kontuzją. Źródło: X-BankGallery, Dzień Dobry TVN, Co za tydzień


Data aktualizacji: 25.06.2018,
Opublikowano: 20.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?

Maść niedźwiedzia jest naturalnym preparatem zawierających liczne ekstrakty z ziół. Choć polecana jest głównie sportowcom, sprawdzi się w każdej domowej apteczce jako preparat rozgrzewający, przeciwbólowy i przyspieszający regenerację przeciążonych mięśni.

Czytaj więcej
Kolano biegacza, czyli ból kolana podczas lub po bieganiu. Jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? 

Kolano biegacza to jedna z najczęstszych kontuzji wśród biegaczy. Termin ten określa dolegliwości bólowe ze strony kolana oraz pasma biodrowo-piszczelowego. Do głównych przyczyn powstawania urazów kolana zalicza się przeciążenia i nieprawidłową technikę biegu.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Na czym polega badanie na osteoporozę? Densytometria, czyli test na gęstość kości

Badanie densytometryczne pozwala ocenić gęstość mineralną kości i umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie chorób związanych z ubytkiem masy kostnej, takich jak osteoporoza. Badanie kości na osteoporozę zaleca się pacjentom z grupy wysokiego ryzyka, m.in. kobietom w okresie menopauzy.

Czytaj więcej
Stłuczenie nadgarstka – jak złagodzić ból?

Stłuczenie to obok złamania i zwichnięcia jedno z najczęstszych urazów nadgarstka. Ważne, żeby każdy ból skonsultować z lekarzem, ponieważ kość nadgarstka jest bardzo delikatną strukturą. Stłuczenie tej części ręki polega na zamkniętym uszkodzeniu tkanek miękkich bez przerwania ciągłości skóry czy krwawienia. Z reguły dochodzi do niego w trakcie odruchowego podparcia się ręką podczas upadku. Jak rozpoznać tego rodzaju uraz? Na czym polega leczenie?

Czytaj więcej
Skręcenie kostki – ile trwa i jak przebiega leczenie? Stopnie urazu, metody rehabilitacji

Leczenie skręcenia kostki zwykle opiera się na metodach bezinwazyjnych, jak odpoczynek, stabilizacja i zabiegi fizykalne. Czas rekonwalescencji stawu skokowego zależy nie tylko od stopnia rozległości kontuzji, ale również od jakości i czasu udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej
Naciągnięte ścięgno Achillesa – objawy, mechanizm kontuzji, sposoby leczenia

Naciągnięte ścięgno Achillesa to bolesna kontuzja, wymagająca szybkiej interwencji medycznej. Pierwszą pomocą po urazie jest przyłożenie zimnego kompresu w okolicy kostek i tylnej części dystalnego odcinka podudzia. W dalszym etapie rehabilitacji proponuje się bardziej zaawansowane metody leczenia.

Czytaj więcej
Rwa kulszowa – przyczyny. Czy można jej uniknąć?

Przyczyny rwy kulszowej mogą być różne, choć głównym mechanizmem jej powstania jest ucisk fragmentu krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. Przyczyny mogą być bezpośrednie, w tym zwyrodnienie krążków międzykręgowych, bądź pośrednie, jak otyłość czy brak aktywności fizycznej.

Czytaj więcej