Pijany 54-letni mężczyzna zaatakował ratowników medycznych i lekarza. Zniszczył także drogi (warty ponad 100 tys. zł) sprzęt służący do ratowania życia.
Załoga karetki pojechała na wezwanie - w Maciejowicach (woj. wielkopolskie) leżał przed swoim domem nieprzytomny mężczyzna. Na miejscu lekarz podjął decyzję o przewiezieniu 54-latka do szpitala w Krotoszynie. Mężczyzna odzyskał przytomność w karetce i rozpoczął awanturę.
Ratownikom nie udało się go uspokoić, wezwano policję. W międzyczasie mężczyzna uderzył w monitor nowoczesnego defibrylatora i uszkodził go. Nie uspokoił się nawet, kiedy na miejsce przyjechali policjanci. Na badania został odprowadzony w kaftanie bezpieczeństwa. Po wypisaniu ze szpitala trafił na izbę wytrzeźwień.
Jak udzielić pierwszej pomocy? Zobaczcie na filmie:
Zobacz film: Pierwsza pomoc a prawo. Źródło: 36,6
Pijany pacjent usłyszał zarzuty z artykułu 217 a Kodeksu Karnego - odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej ratowników. W efekcie może dostać nawet dwa lata więzienia. Dodatkowe zarzuty zostaną mu przedstawione wtedy, kiedy szpital dokładnie oszacuje straty, jakie wyrządził mężczyzna w trakcie awantury.
Ze wstępnych wyliczeń wynika, że uszkodzony defibrylator razem z oprzyrządowaniem warty jest około 100 tys. zł.
Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00. Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.
Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.
Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.
Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.
Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny.
Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.
Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.
Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.
Święta to okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!