Pierwszy w Polsce defibrylator, który łączy się z smartfonem

Fot: GettyImages/Morsa Images

Kilka dni temu w Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie po raz pierwszy w Polsce wszczepiono defibrylator, który jest połączony ze smartfonem pacjenta za pomocą technologii bluetooth. 

Pierwszy taki zabieg w Polsce

W I Klinice Kardiologii CSK UCK WUM kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego wykonano zabieg implantacji kardiowertera-defibrylatora nowej generacji, który w komunikacji wykorzystuje technologię bezprzewodowej transmisji danych bluetooth. Pacjent, wyposażony w takie urządzenie, jest pierwszym w Polsce, tym samym zespół naszych specjalistów, jako pierwszy w kraju, dołączył do grona kilku ośrodków na świecie, które mają możliwość stosowania tego rodzaju rozwiązań

- poinformowało biuro prasowe Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

O jakim urządzeniu mowa?

Kardiowerter-defibrylator (ang. implantable cardioverter defibrillator, ICD) to aparat, który ma funkcję rozpoznania niebezpiecznych dla zdrowia i życia zaburzeń rytmu serca, a na dodatek przerwania tych niestabilności dzięki impulsom elektrycznym.

Zabieg implantacji kardiowertera-defibrylatora został wykonany u pacjenta z niewydolnością serca zagrożonego zgonem sercowym. Aparat ma funkcję komunikowania się ze pomocą bluetooth ze smartfonem pacjenta. Dzięki tej nowoczesnej technologii chory będzie mógł zdalnie przekazać dane z urządzenia z każdego miejsca na świecie. Na dodatek technologia bluetooth należy do niskoenergetycznych zapewnia zabezpieczenie danych medycznych i niewielkie zużycie baterii w urządzeniu.

Telemonitoring pacjentów z wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca, oprócz znanych zalet, jest szczególny pożądany w sytuacji ryzyka epidemiologicznego, jak np. pandemia COVID-19.

- poinformowano w komunikacie WUM

W skład zespołu który przeprowadził pierwszą w Polsce operację weszli: prof. Marcin Grabowski, dr Marcin Michalak, dr Jakub Kosma Rokicki, dr Andrzej Zieliński - lekarz prowadzący w asyście pielęgniarskiej: mgr Doroty Dużyńskiej i mgr Doroty Świątek, przy wsparciu technicznym mgra inż. Bartosza Małachowskiego z firmy Abbott.

Zobacz film i dowiedz się co to jest Ventil i jak działa:

Zobacz film: Jak działa Ventil? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 29.05.2020,
Opublikowano: 29.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Dlaczego warto mieć materac antyalergiczny? 5 korzyści dla Twojego zdrowia

Jeśli cierpisz na alergię, z pewnością wiesz, jak ważne jest, aby otaczać się przedmiotami, które nie podrażniają Twojej skóry i nie wywołują kichania, kaszlu czy łzawienia oczu. Jednym z takich przedmiotów jest materac antyalergiczny, który zapewnia Ci komfortowy i zdrowy sen. W tym artykule dowiesz się, czym jest materac antyalergiczny, jak go wybrać i jakie ma zalety dla Twojego zdrowia. 

Czytaj więcej
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś

12 października br. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił konkurs dla organizacji pozarządowych (NGO) wspierających ON pod nazwą „Możemy więcej”. Nabór wniosków trwa do 5 grudnia 2023 roku, do godziny 12:00. Aby złożyć wniosek, trzeba zarejestrować swoją organizację w Systemie iPFRON+.

Czytaj więcej
Cała prawda o lodach – fakty i mity

Lody śmietankowe, czekoladowe, owocowe, lody na patyku, amerykańskie, lodowe rożki… Te zmrożone łakocie mogą przywodzić na myśl letnie dni, beztroski urlop, poobiedni deser lub słodkie umilenie dnia. 

Czytaj więcej
Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze - jak pracować zdrowo?

Ergonomia pracy jest ważna z wielu względów. Stosowanie się do jej zasad sprawia, że ogranicza się ryzyko pojawienia wad kręgosłupa, problemów ze stawami i bólu głowy. Ergonomiczny monitor chroni wzrok oraz ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych, dzięki optymalnej wielkości obrazu. Sprawdź, o czym pamiętać, by pracować zdrowo przy komputerze.

Czytaj więcej
Już dzisiaj kolejny odcinek "36,6 °C". Sprawdź, co przygotowaliśmy dla ciebie tym razem

Dzisiaj o godzinie 18:00 po raz kolejny przeniesiemy cię do świata medycznych i zdrowotnych nowinek. Sprawdź, co konkretnie przygotowaliśmy!

Czytaj więcej
GIS ostrzega o bakterii w filetach śledziowych

W filetach śledziowych znaleziono bakterię Listeria monocytogenes - takie ostrzeżenie wydał GIS. Sprawdź, o jaki konkretnie produkt chodzi i jakie mogą być konsekwencje jego spożycia. 

Czytaj więcej
Uwaga na nowe narkotyki! Potrafią spowodować zgon po jednym zażyciu

Przestępcy wymyślają substancje narkotykowe, które potrafią zabić za pierwszym razem – ostrzegał w Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Jędrzejko. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce pojawiła się już kolejna bardzo niebezpieczna substancja o nazwie 4F-MDMB-BICA. Narkotyk jest odpowiedzialny za przynajmniej 11 zgonów na Węgrzech w okresie od maja do sierpnia bieżącego roku.

Czytaj więcej
Energetyki - kto powinien o nich zapomnieć i czym można je zastapić

Napoje energetyczne działają pobudzająco i polepszają koncentrację. Jednocześnie jednak fatalnie działają na jakość snu i żołądek. Co jeszcze "gwarantują" nam energetyki? Sprawdź!

Czytaj więcej
Już dzisiaj pierwszy odcinek nowego sezonu "36,6"! Co dla ciebie przygotowaliśmy?

Dla wszystkich fanów "36,6" mamy dobrą wiadomość! Już dzisiaj startuje ósmy sezon programu. Jakie konkretnie tematy zostały poruszone w pierwszym odcinku? Sprawdź koniecznie! 

Czytaj więcej
Już w najbliższą sobotę rusza ósmy sezon programu "36,6". Gorąco zapraszamy!

Plan na sobotnie popołudnie? O godzinie 18:00 serwujemy ósmy sezon najzdrowszego programu telewizyjnego w Polsce. Zbiórka? Przed ekranami TVN. Nie może ciebie zabraknąć! 

Czytaj więcej