Pierwszy w Polsce defibrylator, który łączy się z smartfonem
Fot: GettyImages/Morsa Images
Kilka dni temu w Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie po raz pierwszy w Polsce wszczepiono defibrylator, który jest połączony ze smartfonem pacjenta za pomocą technologii bluetooth.
Pierwszy taki zabieg w Polsce
W I Klinice Kardiologii CSK UCK WUM kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego wykonano zabieg implantacji kardiowertera-defibrylatora nowej generacji, który w komunikacji wykorzystuje technologię bezprzewodowej transmisji danych bluetooth. Pacjent, wyposażony w takie urządzenie, jest pierwszym w Polsce, tym samym zespół naszych specjalistów, jako pierwszy w kraju, dołączył do grona kilku ośrodków na świecie, które mają możliwość stosowania tego rodzaju rozwiązań
- poinformowało biuro prasowe Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
O jakim urządzeniu mowa?
Kardiowerter-defibrylator (ang. implantable cardioverter defibrillator, ICD) to aparat, który ma funkcję rozpoznania niebezpiecznych dla zdrowia i życia zaburzeń rytmu serca, a na dodatek przerwania tych niestabilności dzięki impulsom elektrycznym.
Zabieg implantacji kardiowertera-defibrylatora został wykonany u pacjenta z niewydolnością serca zagrożonego zgonem sercowym. Aparat ma funkcję komunikowania się ze pomocą bluetooth ze smartfonem pacjenta. Dzięki tej nowoczesnej technologii chory będzie mógł zdalnie przekazać dane z urządzenia z każdego miejsca na świecie. Na dodatek technologia bluetooth należy do niskoenergetycznych zapewnia zabezpieczenie danych medycznych i niewielkie zużycie baterii w urządzeniu.
Telemonitoring pacjentów z wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca, oprócz znanych zalet, jest szczególny pożądany w sytuacji ryzyka epidemiologicznego, jak np. pandemia COVID-19.
- poinformowano w komunikacie WUM
W skład zespołu który przeprowadził pierwszą w Polsce operację weszli: prof. Marcin Grabowski, dr Marcin Michalak, dr Jakub Kosma Rokicki, dr Andrzej Zieliński - lekarz prowadzący w asyście pielęgniarskiej: mgr Doroty Dużyńskiej i mgr Doroty Świątek, przy wsparciu technicznym mgra inż. Bartosza Małachowskiego z firmy Abbott.
Zobacz film i dowiedz się co to jest Ventil i jak działa:
Zobacz film: Jak działa Ventil? Źródło: 36,6
Autor:
Karina Kosmala
Data aktualizacji: 29.05.2020,
Opublikowano: 29.05.2020 r.
Ergonomia pracy jest ważna z wielu względów. Stosowanie się do jej zasad sprawia, że ogranicza się ryzyko pojawienia wad kręgosłupa, problemów ze stawami i bólu głowy. Ergonomiczny monitor chroni wzrok oraz ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych, dzięki optymalnej wielkości obrazu. Sprawdź, o czym pamiętać, by pracować zdrowo przy komputerze.
W filetach śledziowych znaleziono bakterię Listeria monocytogenes - takie ostrzeżenie wydał GIS. Sprawdź, o jaki konkretnie produkt chodzi i jakie mogą być konsekwencje jego spożycia.
Przestępcy wymyślają substancje narkotykowe, które potrafią zabić za pierwszym razem – ostrzegał w Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Jędrzejko. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce pojawiła się już kolejna bardzo niebezpieczna substancja o nazwie 4F-MDMB-BICA. Narkotyk jest odpowiedzialny za przynajmniej 11 zgonów na Węgrzech w okresie od maja do sierpnia bieżącego roku.
Napoje energetyczne działają pobudzająco i polepszają koncentrację. Jednocześnie jednak fatalnie działają na jakość snu i żołądek. Co jeszcze "gwarantują" nam energetyki? Sprawdź!
Dla wszystkich fanów "36,6" mamy dobrą wiadomość! Już dzisiaj startuje ósmy sezon programu. Jakie konkretnie tematy zostały poruszone w pierwszym odcinku? Sprawdź koniecznie!
Plan na sobotnie popołudnie? O godzinie 18:00 serwujemy ósmy sezon najzdrowszego programu telewizyjnego w Polsce. Zbiórka? Przed ekranami TVN. Nie może ciebie zabraknąć!
Ocet spirytusowy ma wiele zastosowań. Używa się go w przemyśle tekstylnym, do produkcji detergentów i artykułów spożywczych czy w kosmetyce. Warto jednak wiedzieć, że przyjmowany w małych ilościach ma też świetny wpływ na nasze zdrowie.
O jaki produkt chodzi tym razem? Ventolin. Co to za preparat? Środek ten przepisuje się przede wszystkim astmatykom i alergikom. Ułatwia on oddychanie zarówno u dorosłych, jak i dzieci.