Pierwszy farmakologiczny lek na samotność? To fakt!
MicroStock Hub/Getty Images
Samotność
to plaga XXI wieku. Naukowcy i psychologowie obwiniają za poczucie osamotnienia
zawrotne tempo życia, długotrwały stres, problemy w nawiązywaniu długotrwałych
i głębokich relacji oraz uzależnienie od social mediów. Naukowcy z Uniwersytetu Chicagowskiego opracowali
pierwszy farmakologiczny lek na samotność. Czy to rozwiąże narastający problem
naszych czasów?
Lek na samotność
Pregnenolon – tak nazywa się lek, który ma być odpowiedzią
na zmorę samotności. Jego działanie ma się skupić na łagodzeniu stresu i nadmiernej
czułości mózgu, która pojawia się, gdy jesteśmy narażeni na stres. Działanie
zostało potwierdzone na podstawie badań, gdzie w grupie klinicznej podawano
ludziom doustnie dawki pochodnej pregnenolonu, czyli allopregnanol. Substancja
ograniczała wpływ samotności na ciało migdałowate i regiony mózgu
odpowiedzialne za wykrywanie zagrożenia, pamięć emocjonalną i przewidywanie
nieprzyjemnych reakcji. Lek wykazała także przeciwdziałanie zmianom
biologicznym powodowanym przez samotność, czyli izolację od ludzi. Niektóre
leki przeciwdepresyjne gwarantują efekt podobny do pregnenerolu, ale wywołują
niepożądane skutki uboczne.
Głównym założeniem
leczenia pacjentów pregnenolonem jest zapobieganie zmianom, jakie samotność
wywołuje w mózgu i ciele – tłumaczy prof. Stephanie Cacioppo z Uniwersytetu z
Chicago, kierowniczka badań nad lekiem, którego próby kliniczne
właśnie zostały zakończone.
Zobacz także video: Dlaczego coraz częściej czujemy się samotni?
Dzień Dobry TVN
Autor:
Katarzyna Dyła
Data aktualizacji: 21.01.2020,
Opublikowano: 20.01.2020 r.
Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00. Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.
Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę?
Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.
Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?
Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć?
Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.
Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.
Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.
Święta to okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!