Pierwsza taka operacja w Polsce! Pacjentce wszczepiono nowy system implantu do ucha środkowego

Fot. Shannon Fagan / Getty Images

Ogromny sukces polskiej medycyny - młodej pacjentce wszczepiono innowacyjny implant do ucha środkowego. Dzięki niemu jakość dźwięku przekazywana do ośrodków korowych w mózgu będzie bardzo wysoka, co poprawi komfort życia kobiety. Operacji poddała się 19-latka z dużym ubytkiem słuchu.

Po raz pierwszy w Polsce wykonano operację wszczepienia najnowszej generacji implantów słuchowych typu Cochlear OSIA OSI100. Zapewniają one najwyższą jakość dźwięku, co w rozmowie z medonet.pl potwierdza prof. dr hab. Henryk Skarżyński, dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą, gdzie przeprowadzono zabieg:

Wszczepiamy nowy system implantu do ucha środkowego. Jest to system, który wykorzystuje naturalne przewodnictwo dźwięku przez kość. To urządzenie, przy takim mocowaniu, zapewnia dziś najwyższą jakość dźwięku odebranego z zewnątrz i przeniesionego do ośrodków korowych, które decydują o tym, że słyszymy i rozumiemy to, co do nas dociera. 

Jak wygląda implant?

Nowoczesna technologia spełnia wszystkie oczekiwania pacjentów. Ponieważ część wewnętrzna implantu znajduje się pod skórą, to w żaden sposób nie ogranicza aktywności osoby go posiadającej - można pływać, uprawiać sport. Zewnętrzna część implantu mocowana jest za pomocą magnesu na linii włosów, przez co jest praktycznie niewidoczny. Mikroprocesor przekazuje przez skórę informacje akustyczne pobrane z otoczenia.

Do tej pory takie operacje wykonywano tylko w kilku krajach na świecie. Jak podkreśla prof. dr hab. Henryk Skarżyński, urządzenie jest dedykowane dla osób, które cierpią na różne wady słuchu.

Nowe implanty są dedykowane osobom:

  • z różnymi wrodzonymi i nabytymi uszkodzeniami słuchu;
  • po wcześniejszych operacjach wykonywanych z powodu zmian pozapalnych i pourazowych;
  • po nieudanych lub nieakceptowanych przez pacjentów próbach aparatownia ubytków słuchu klasycznymi aparatami słuchowymi.

Źródła:

1. Pierwsze w Polsce wszczepienie implantu słuchowego typu Cochlear OSIA OSI100

2. Wszczepili kobiecie innowacyjne urządzenie. Takiej operacji w Polsce jeszcze nie było

Zobacz film: Wszczepienie implantu ślimakowego. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 14.04.2018,
Opublikowano: 14.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kinga 18.04.2018r.

Dobrze przeczytać o tak pozytywnych opiniach i o tak dużym sukcesie w medycynie. Sama czekam na wszczep implantu również tej firmy Cochlear, co prawda mi zostanie wszczepiony model Baha lecz wydaje mi się że mimo innego modelu będzie również dobrze. Dodało mi to trochę otuchy przeczytać pozytywny artykuł na ten temat, bo łatwiej jest mi teraz wyobrazić sobie proces wszczepienia implantu. Niestety dużo artykułów na ten temat jeszcze w Internecie nie mogłam znaleźć, dlatego tym bardziej mnie to zainteresowalo.

brydzia 18.04.2018r.

Muszę przyznać, że takie wiadomości bardzo mnie cieszą. Mój kilkuletni synek także jest po zabiegu wszczepienia implantu - w jego przypadku był to implant ślimakowy, ale również tej samej firmy. Dopiero implant pozwala mu tak naprawdę słyszeć. W jego przypadku aparaty słuchowe niestety się nie sprawdziły i konieczne było wszczepienie implantu. Mam nadzieję, że nowe implanty Osia też za niedługo będą refundowane, bo pomogą na pewno wielu osobom w normalnym funkcjonowaniu. Trzymam kciuki za dalsze postępy polskich specjalistów w tej dziedzinie.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej