Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka

mat. prasowe

Zespół suchego oka jest wieloczynnikową chorobą, w której dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Zespół suchego oka jest coraz powszechniejszym problemem społecznym. Jak sobie pomóc i do czego może doprowadzić nieleczony zespół suchego oka?

Zespół suchego oka – co to jest?

Zespół suchego oka jest wieloczynnikową chorobą powierzchni oka charakteryzującą się utratą homeostazy filmu łzowego z towarzyszącymi objawami ocznymi takimi jak: nieprzyjemne pieczenia i suchość oczu. Nieprawidłowe nawilżenie powierzchni oka przez film łzowy może być spowodowane nadmiernym parowaniem lub nieprawidłowym składem filmu. W efekcie może dojść do wysychania spojówki czy rogówki.

Kto choruje na zespół suchego oka?

Zespół suchego oka jest powszechnym schorzeniem oczu. Najczęściej przypadłość stwierdza się u osób po laserowym zabiegu refrakcyjnym rogówki, czyli popularnej metodzie korekcji wad wzroku, ale też u osób, które noszą szkła kontaktowe (chorzy na zespół suchego oka zazwyczaj źle reagują na soczewki kontaktowe). Choroba może dotknąć kobiety w okresie menopauzy, może towarzyszyć pacjentom zmagającym się z chorobami autoimmunologicznymi takimi jak np. zapalenie stawów. Zespół suchego oka może dotknąć również osoby z problemami neurologicznymi np. przy chorobie Parkinsona. Przypadłość można również stwierdzić u pacjentów, którzy przyjmują leki przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne, przeciwmigrenowe, antykoncepcyjne czy obniżające ciśnienie krwi.

Objawy

Najbardziej charakterystycznymi objawami zespołu suchego oka są: uczucie dyskomfortu,

  • pieczenie,
  • swędzenie,
  • podrażnienie,
  • zaburzenia widzenia – najczęściej pod postacią przejściowego zamazanego widzenia,
  • nadwrażliwość na światło,
  • uczucie piasku pod powiekami,
  • łzawienie,
  • trudności w czytaniu, prowadzeniu samochodu, pracy przy komputerze.

Jak sobie pomóc? Gdzie szukać pomocy?

W razie wystąpienia powyższych objawów należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza okulisty, by wykonać badania diagnostyczne i wszcząć leczenie. W oczekiwaniu na wizytę w gabinecie lekarskim można kupić w aptece preparaty sztucznych łez. Są to produkty, które można kupić bez recepty np. krople Systane® Ultra.


Lekarz rozpoznaje chorobę suchego oka na podstawie zebranego wywiadu oraz takich badań jak:

  • Test Schirmera – ocena wydzielania łez
  • Czas przerwania filmu łzowego – ocena szybkości wysychania oczu
  • Występowanie punktowych ubytków nabłonka w dolnej części rogówki lub w obrębie szpary powiekowej
  • Ocena wysokości menisku filmu łzowego
  • Badanie fałdów spojówki równoległych do krawędzi powieki

Leczenie zespołu suchego oka

W obecnej chwili nie ma sposobów na wyleczenie zespołu suchego oka. Leczenie jest wyłącznie objawowe, czyli stosuje preparaty zastępujące brakujące łzy (tzw. sztuczne łzy). Trzeba jednak pamiętać, że preparaty te nie przywracają naturalnej produkcji łez. Na rynku istnieje wiele tego typu produktów np. krople Systane Ultra. Produkt należy dobierać indywidualnie pod pacjenta, tak by był najbardziej skuteczny dla jego oczu.

Warto też unikać sytuacji, w których zwiększa się parowanie filmu łzowego np. suchego powietrza, klimatyzacji, silnego wiatru, przebywania w pomieszczeniu, gdzie unosi się dym papierosowy. Warto też umieścić monitor komputera 10–20 stopni poniżej poziomu oczu. Dzięki temu zredukujemy parowanie filmu łzowego.

Zobacz film i poznaj nawilżające krople Systane Complete®

Zobacz film: Jak działają krople Systane® Complete? Źródło: Alcon

Data aktualizacji: 02.06.2020,
Opublikowano: 21.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

zakichany 19.05.2020r.

A co z osobami podatnymi na alergie? Tez są w grupie ryzyka?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Pokaż jak dbasz o swój wzrok - wygraj wyciskarkę i krople do oczu Systane®

Czytaj więcej
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok? 

Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje odpowiednich makroskładników, witamin i minerałów. Od tego jak się odżywiamy uzależnione jest nasze samopoczucie, zdrowie i forma. Dieta nie pozostaje również bez znaczenia dla najważniejszego ze zmysłów - naszego wzroku. Jaka dieta jest dobra na…oko?

Czytaj więcej
Tropiki w miejskiej dżungli. Jak chronić oczy w czasie wakacji w mieście?

Słońce i bardzo wysokie temperatury - to prognoza na najbliższe dni. Nie każdy ma możliwość korzystania z pięknej pogody na urlopie. Upały w mieście bywają nieznośne, są też znacznie bardziej niebezpieczne niż te spędzone na urlopowym wyjeździe. Intensywne promieniowanie i wysoka temperatura wywołują w miejskiej atmosferze reakcje chemiczne, przez które smog wręcz utrudnia oddychanie, drażni skórę i oczy. Jak ochronić się przed tropikami w miejskiej dżungli?

Czytaj więcej
Zapomniany król zmysłów. Zatroszcz się o oczy, tak na serio!

Zmysł wzroku to najbardziej efektywny ze wszystkich pięciu naszych zmysłów. Za jego pośrednictwem odbieramy niemal 80% informacji z otoczenia. Oko jest niezwykle zapracowanym narządem, ale też najczęściej przez nas zapominanym. Jak poprawić zdrowie i kondycję najważniejszego zmysłu? Sami zobaczcie.

Czytaj więcej
Słodkie oczy. Do czego może doprowadzić nieleczona cukrzyca?

Cukrzyca jest najszybciej rozwijającą się chorobą cywilizacyjną. Nazywana niechlubnie największą, niezakaźną epidemią, jest diagnozowana u co jedenastego dorosłego na świecie. W Polsce oprócz dwóch milinów zdiagnozowanych chorych żyje niemal milion osób nieświadomych swojego stanu. Nieleczona cukrzyca może mieć katastrofalny wpływ na nasze zdrowie. Co zaskakujące, najczęściej pomagają ją wykryć regularne badania……… okulistyczne.

Czytaj więcej
Mamo, tato, suche oczka! Skąd się bierze zespół suchego oka u dziecka?

Zaczerwienienie, ból, swędzenie i częste mruganie – wielu dorosłych dobrze zna dyskomfort oczu. Kojarzony z pracą przed monitorem i przemęczeniem, w rzeczywistości powodowany jest przez wiele czynników i może dotknąć również dzieci. Przyczyny, objawy, leczenie - co powinien wiedzieć rodzic o zespole suchego oka?

Czytaj więcej
Codzienne nawyki, które szkodzą oczom. Masz je na sumieniu?

Jak brzmi 9 grzechów głównych, które popełniamy przeciwko naszym oczom? Które z codziennych nawyków to zbrodnie dla wzroku? Listę najgorszych czynności znajdziesz w naszym artykule.

Czytaj więcej
Badanie wzroku: kto może je wykonywać i jak często powinno odwiedzać się gabinet okulistyczny?

Oczy są wrażliwym narządem, dlatego należy o nie wyjątkowo dbać. Jednym z elementów takiej troski jest regularne badanie. Jak często powinno się je wykonywać i kto może je przeprowadzić? Sprawdź!

Czytaj więcej
Po co nam łzy? I skąd się biorą?

Łzy pomagają nam rozładować napięcie, oczyszczają oczy, a więc przynoszą szeroko rozumianą ulgę. Łzy to fizjologiczna reakcja organizmu, która pełni ważną funkcję ochronną oczu, a nie jak często uważamy – przejaw naszych emocji.

Czytaj więcej
Czy dieta ma znaczenie? Co jeść, by mieć zdrowe oczy?

Problemy ze wzrokiem zwykle tłumaczymy sobie zmęczeniem bądź niewyspaniem. Jak się okazuje, przyczyną wielu dolegliwości może być nieodpowiednio skomponowana dieta. Dowiedz się, w jakie produkty wzbogacić swój jadłospis, by mieć zdrowe oczy.

Czytaj więcej