Pierwsza pomoc przy problemach ze skórą. Jak dbać o skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji? 

Fot: Topalov / gettyimages.com

Skóra stanowi pierwszą i bardzo skuteczną barierę ochronną organizmu. Czasem - z bardzo różnych powodów - ten system ochrony zawodzi. Jak skutecznie leczyć problemy skórne?

Otarcia, podrażnienia czy zaczerwienienia to najczęstsze skórne dolegliwości. Mimo że większość z nas uważa je za zupełnie błahe, to wymagają one szczególnego traktowania.

Skóra to nasz największy organ

Skóra, która pokrywa ciało przeciętnego mężczyzny może zajmować powierzchnię nawet dwóch metrów kwadratowych. Podstawowym zadaniem skóry jest ochrona organizmu. To właśnie ona powstrzymuje groźne dla naszego zdrowia patogeny i nie pozwala im przeniknąć w głąb ciała. Do zadań skóry należy także utrzymanie prawidłowej temperatury oraz (w mniejszym stopniu) oczyszczanie organizmu z zalegających w nim toksyn.

Niestety podrażnienia czy choroby sprawiają, że skóra przestaje spełniać swoje funkcje i sama potrzebuje pomocy. Co wtedy robić?

Pierwsza pomoc dla skóry

Postępowanie w sytuacji zmian na skórze należy rozpocząć od doboru odpowiednich preparatów. Jeśli doszło do zranienia, skórę należy jak najszybciej oczyścić i odkazić. Czego użyć? Dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po lek octenisept®. Preparat pomaga usunąć zanieczyszczenia fizyczne (np. drobne ciała obce) oraz biologiczne (bakterie i grzyby). Octenisept® zapobiega także tworzeniu się biofilmu, czyli warstwy różnych bakterii, które utrudniają gojenie się rany i sprzyjają przedłużeniu procesu wygojenia.

Warto pamiętać, iż stosowanie miejscowych leków zawierających antybiotyki (neomycium, bacitracium, polimyxinum) przyczynia się do rozwoju bakteryjnych szczepów wielolekoopornych, które potem mogą być oporne na stosowanie antybiotyków. 

Kiedy mamy do czynienia z raną np. pooperacyjną, z której się sączy możemy dodatkowo sięgnąć po produkt w żelu z zawartością substancji antybakteryjnej (np. octenilin® żel) i zastosować opatrunek specjalistyczny, który nie przyklei się do rany (np. z linii Zetuvit). W takich sytaucjach, kiedy mamy szwy, warto zastosować produkt octenilin® żel, ponieważ z badań klinicznych wynika, iż zmniejsza on zbliznowacenia i poprawia wygląd rany pooperacyjnej.

Po zdjęciu szwów – warto nadal smarować miejsce po operacji specjalnym kremem o właściwościach regeneracyjnych, przeciwzapalnych i antybakteryjnych – np. kremem octenicare®.

Więcej niż krem

Warto zaznaczyć, że krem octenicare® ma znacznie szersze zastosowanie. Preparat ma w składzie pantenol, który przyspiesza naturalny proces regeneracji skóry. Dlatego krem doskonale sprawdza się nie tylko w leczeniu ran czy podrażnień, ale także blizn. Dodatkowo, krem octenicare® zawiera bisabolol, który działa przeciwzapalnie. Zawarta w kremie wazelina zapewnia nawilżenie i chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Preparat zawiera także oktenidynę, czyli substancję o właściwościach antybakteryjnych. Substancja ta chroni przed ponownym zakażeniem, a także działa łagodząco. Dlatego octenicare® jest zalecany przy odparzeniu pieluszkowym skóry, zarówno u dzieci po ukończeniu 6 miesiąca życia, jak i u dorosłych. Octenicare® to także doskonałe wspomaganie przy nadkażeniach, podrażnieniach i pękaniu skóry u osób z atopowym zapaleniem skóry.

Ze względu na zawartość oktenidyny krem octenicare® polecany jest również osobom, które są w trakcie leczenia onkologicznego. Skóra pacjentów w czasie naświetlania czy radioterapii staje się bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Aby uniknąć takich problemów, zaleca się stosownie kremu octenicare®. Preparat nie tylko ochroni skórę przed szkodliwymi skutkami ubocznymi leczenia, ale przede wszystkim zadziała jak antybiotyk i nie dopuści do ewentualnego zakażenia skóry.

Krem octenicare® doskonale chroni przed wilgocią i niweluje nieprzyjemne zapachy. Tym samym polecany jest osobom starszym, które ze względu na problemy z nietrzymaniem moczu mają podrażnioną skórę stref intymnych. 

Fot: octenicare

Data aktualizacji: 13.12.2019,
Opublikowano: 07.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej