Pieczenie cewki moczowej u mężczyzn i kobiet, po oddaniu moczu i po stosunku

Fot.: vchalup / stock.adobe.com

Pieczenie cewki moczowej, czyli wąskiego przewodu, którym wydalany jest mocz, a u mężczyzn także nasienie, jest dość częstą dolegliwością będącą zwykle objawem zakażeń bakteryjnych dolnego odcinka dróg moczowych. Pieczenie cewki moczowej zwykle następuje po oddaniu moczu lub po stosunku.

Cewka moczowa to końcowa część układu moczowego, na którą składa się przewód o długości 15–20 cm, rozpoczynający się na dnie pęcherza moczowego, a kończący u szczytu żołędzi prącia (w przypadku mężczyzn) lub na położonej w przedsionku pochwy brodawce cewkowej (u kobiet). Pieczenie cewki moczowej jest dolegliwością występującą dość powszechnie. Najczęściej bywa objawem stanu zapalnego, w przypadku kobiet zazwyczaj spowodowanego bakteriami; u mężczyzn przyczyną może być też powiększona lub zmieniona zapalnie prostata.

Pieczenie cewki moczowej u mężczyzn

Pieczenie cewki moczowej u mężczyzn, ale również kobiet, zazwyczaj zwiastuje bakteryjne zakażenie dolnego odcinka układu moczowo-płciowego. Mogą towarzyszyć mu inne objawy, np.:

  • ból podbrzusza;
  • parcie na pęcherz z nagłą potrzebą oddania moczu;
  • pojawienie się krwi w moczu;
  • ból nerek, który może być odczuwany w okolicy odcinka lędźwiowo-krzyżowego pleców;
  • zmętnienie moczu lub jego nieprzyjemny zapach;
  • gorączka, wrażenie ogólnego rozbicia.

Czynnikami sprzyjającymi namnażaniu się bakterii, które mogą dostać się do organizmu z zewnątrz lub migrować, np. z odbytnicy, są m.in.:

  • niedostateczna lub niewłaściwa higiena intymna;
  • częste kontakty seksualne z różnymi partnerami;
  • utrudniony odpływ moczu (spowodowany obecnością kamieni w nerkach czy pęcherzu moczowym albo powiększeniem prostaty u mężczyzn);
  • noszenie brudnej bielizny osobistej;
  • korzystanie z cewnika.

Pieczenie cewki moczowej może być objawem rzeżączkowego zapalenia cewki moczowej, wywołanego przez dwoinkę rzeżączki – bakterię, która trafia do organizmu zazwyczaj podczas kontaktu seksualnego. W początkowym okresie choroby zajęty jest najczęściej przedni odcinek cewki. Uczucie pieczenia cewki podczas oddawania moczu to pierwszy objaw, później pojawiają się także:

  • obfity, śluzowo-ropny wyciek z cewki;
  • zaczerwienienie lub obrzęk w okolicy zewnętrznego ujścia cewki;
  • kłujące bóle, nasilające się po oddaniu moczu;
  • uczucie parcia na mocz;
  • bolesne wzwody.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6

Nieleczone zapalenie cewki moczowej może skutkować zajęciem jej tylnego odcinka, częstym oddawaniem moczu, nieprzynoszącym jednak ulgi i z nasilającym się podczas niego bólem, często promieniującym do odbytnicy. W zaawansowanym stadium choroby w moczu może pojawiać się krew. Chory narzeka na złe samopoczucie, ma także gorączkę.

Pieczenie cewki moczowej u mężczyzn może mieć też inne przyczyny, np. bywa konsekwencją reakcji alergicznej na jeden ze składników prezerwatywy. Tak przejawia się również grzybica błony śluzowej żołędzi – choroba nabyta najczęściej poprzez kontakt seksualny.

Pieczenie cewki moczowej po oddaniu moczu

Tego typu problemy mogą być spowodowane drożdżycą, będącą efektem aktywności pasożytniczych grzybów z gatunku Candida. Pieczenie cewki po oddaniu moczu to tylko jeden z objawów schorzenia. Inne charakterystyczne dla niego dolegliwości to m.in.: zaczerwienienie, obrzęk oraz bolesność i tkliwość wokół pochwy i odbytu, upławy (gęsta, biała wydzielina) czy ból podczas stosunku seksualnego.

Pieczenie cewki moczowej podczas oddawania moczu to także symptom chlamydiozy wywoływanej przez bakterie Chlamydia trachomatis, najczęściej przenoszone podczas stosunku płciowego. U kobiet schorzenie objawia się upławami, bólami podbrzusza i pleców w okolicy lędźwiowej, bólem i pieczeniem cewki po stosunku płciowym lub krwawieniem między miesiączkami. Nieleczona chlamydioza może powodować stany zapalne górnego odcinka dróg rodnych, a w konsekwencji – bezpłodność. U mężczyzn typowe dolegliwości to: wydzielina z cewki moczowej, ból i obrzęk jąder.

Pieczenie cewki po oddaniu moczu może być efektem zakażenia bakterią Ureaplasma species, również przenoszoną głównie poprzez kontakty seksualne. Innym symptomem infekcji jest częste oddawanie moczu i uczucie parcia na mocz. W przypadku kobiet zakażenie może powodować zapalenie jajowodów, jajników, szyjki macicy lub trzonu macicy, u mężczyzn bywa przyczyną zapalenia cewki moczowej i gruczołu krokowego.

Jak leczyć pieczenie cewki moczowej?

Najważniejsze jest zdiagnozowanie przyczyny problemu, czemu służą zwykle podstawowe badania laboratoryjne, szczególnie analiza moczu. Konieczne jest zazwyczaj przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza, ale również stosowanie się do ogólnych zasad zalecanych w schorzeniach układu moczowego, czyli m.in.:

  • codzienne picie przynajmniej 2–3 l płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej i soku z żurawiny, której składniki pozytywnie wpływają na system moczowy;
  • przestrzeganie zasad higieny intymnej;
  • częste i regularne oddawanie moczu z całkowitym opróżnieniem pęcherza moczowego, oddawanie moczu po stosunku płciowym i bezpośrednio przed snem;
  • unikanie pokarmów, które mogą nasilać objawy (np. ostrych przypraw, produktów zawierających kofeinę, alkoholu);
  • noszenie czystej bielizny osobistej;
  • unikanie kąpieli z dodatkiem środków pieniących.
Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 18.12.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej