Perystaltyka jelit – jakie są przyczyny nieprawidłowej pracy jelit?

Fot: yodiyim / gettyimages.com

Właściwa perystaltyka jelit umożliwia prawidłowe trawienie pokarmów. Zarówno leniwa, jak i nadmierna praca jelit może nieść za sobą wiele negatywnych skutków. Ważna jest właściwa dieta, która pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego układu pokarmowego.

Prawidłowo pracujące jelita to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia. Stanowią one bardzo ważny odcinek przewodu pokarmowego, w którym dochodzi do większości procesów trawienia i wchłaniania pokarmu. Perystaltyka to naturalne ruchy jelit będące automatycznymi skurczami mięśni gładkich. Jej zaburzenia objawiają się zbyt leniwą lub też ich zbyt przyspieszoną pracą. Częstokroć mogą wskazywać na inne poważne nieprawidłowości lub też rozwijającą się chorobę.

Przyczyny zwolnionej pracy jelit

Za główną przyczynę zbyt powolnej perystaltyki jelit uważa się niewłaściwą dietę. Najczęściej jest ona uboga w błonnik, czyli składnik, który odgrywa bardzo ważną rolę we właściwym funkcjonowaniu całego przewodu pokarmowego. Prawidłowej pracy jelit nie służy również nieregularne spożywanie posiłków.

Równie istotnym czynnikiem wpływającym na spowolnienie pracy jelit jest zbyt niskie spożywanie płynów w ciągu dnia. Zaleca się, aby przyjmować około 2 l płynów dziennie, przy jednoczesnym ograniczeniu słodkich napojów. Rekomenduje się przede wszystkim picie wody.

Na motorykę jelit mogą wpływać zaburzenia hormonalne. Wśród nich najczęściej wyróżnia się choroby tarczycy i cukrzycę. Co więcej niewłaściwą pracę jelit może wywoływać brak aktywności fizycznej. Rzadziej przyczyną ich leniwej perystaltyki jest działanie niepożądane niektórych leków – antybiotyków oraz leków przeciwbólowych i przeciwdepresyjnych.

Przyczyny wzmożonej perystaltyki jelit

Nie tylko zbyt wolna motoryka jelit może stanowić problem. Również ich wzmożona aktywność może wywołać niepożądane skutki.

Przyspieszona perystaltyka jelit może zostać wywołana przez alergię pokarmową będącą odpowiedzią na spożycie danego składnika nietolerowanego przez organizm. Innym powodem może być infekcja układu pokarmowego (m.in. grypa jelitowa).

Należy mieć na uwadze, iż nadaktywna motoryka jelit stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Najczęściej objawia się biegunką, która bagatelizowana może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Szczególnie narażone są na to dzieci i osoby starsze, u których taki stan może nastąpić bardzo szybko.

Wzmożona perystaltyka jelit sprawia, iż pokarm szybko przemieszcza się przez przewód pokarmowy. To z kolei negatywnie wpływa na prawidłowe procesy wchłaniania i przyswajania zawartych w nim składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Zakłóceniu ulega także równowaga flory jelitowej, gdyż wydalana zostaje część pożytecznych bakterii.

Dolegliwości towarzyszące zaburzeniom perystaltyki jelit

Jednym z najczęściej spotykanych problemów wynikających z niewłaściwej pracy jelit są wzdęcia i gazy.

Kolejnym objawem towarzyszącym nieprawidłowej motoryce jelit są zaparcia. Najczęściej związane są z leniwą perystaltyką, która jest skutkiem niedoboru błonnika pokarmowego i osłabienia metabolizmu. Problem z wypróżnianiem dotyka również osoby, których dieta opiera się na zbyt tłustych posiłkach.

Biegunka jest dolegliwością towarzyszącą nadmiernej aktywności jelit. Może spowodować odwodnienie organizmu, dlatego tak ważna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem specjalistą.

Objawem niewłaściwej pracy jelit jest także ich ból. Może być wywołany stanami zapalnymi, zespołem jelita drażliwego, reakcją alergiczną, a także stresem.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Jak poprawić perystaltykę jelit?

Pracę nad poprawą perystaltyki jelit powinno zacząć się od zmiany nawyków żywieniowych. Wskazane jest spożywanie jak najmniejszej ilości produktów wysoko przetworzonych. Dieta powinna być bogata w błonnik pokarmowy, który doskonale wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Składnik ten zawarty jest m.in. w:

  • jęczmieniu,
  • otrębach pszennych,
  • produktach pełnoziarnistych (np. kasza gryczana, brązowy ryż, chleb żytni),
  • owocach (np. gruszki, jabłka, owoce suszone – śliwki, morele, daktyle, rodzynki),
  • pestkach słonecznika i dyni,
  • warzywach (np. marchew, buraki, brokuły).

Na skład flory bakteryjnej jelit pozytywnie wpływają pożyteczne bakterie probiotyczne. Można dostarczyć je do organizmu, spożywając kefiry, jogurty naturalne, maślanki, zsiadłe mleko i specjalne preparaty probiotyczne. Dzięki nim wypróżnienia ulegają uregulowaniu.

Osoby borykające się z zaburzeniami dotyczącymi niewłaściwej motoryki jelit powinny unikać potraw tłustych, ciężkostrawnych i smażonych. Niewskazane jest również spożywanie słodyczy, cukru i jasnego chleba.

Istotna jest regularność przyjmowania posiłków. Zaleca się, aby dziennie spożywać 4–5 mniejszych porcji. Wówczas układ trawienny zostaje pobudzony do pracy, a pokarm łatwiej się trawi.

Kolejnym sposobem na pobudzenie perystaltyki jelit jest ruch. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na trawienie pokarmów. Nie trzeba zapisywać się na siłownię. Wystarczy wprowadzić do codziennych nawyków spacer czy też kilka minut treningu w domu. W sezonie wiosenno-letnim można pomyśleć o jeździe na rowerze, rolkach czy bieganiu w parku. W zimę zaś warto rozważyć nordic walking lub wyjście na pływalnię.

Właściwą pracę jelit mogą wspierać także zioła na poprawę perystaltyki. Wśród najczęściej zalecanych jest siemię lniane. Wystarczy zalać ciepłą wodą około 3–5 łyżeczek siemienia i pozostawić wywar na noc, by rano mieć gotowy napój. Najlepiej wypić go na czczo.

Bibliografia:

1. mgr inż. K. Biedrzycka, Porównanie zaleceń żywieniowych z popularnymi dietami oraz skutki ich stosowania, w: Znaczenie racjonalnego żywienia w edukacji zdrowotnej, red. A. Wolska-Adamczyk, WSIiZ, Warszawa 2015.

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 13.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej