Pemfigoid pęcherzowy, ciężarnych i bliznowaciejący oczny

Fot.: Voyagerix / stock.adobe.com

Pemfigoid u ciężarnych może być związany z zaburzeniami hormonalnymi. U osób starszych trzeba wykluczyć proces nowotworowy. Podstawą leczenia jest steroidoterapia. U kobiet ciężarnych zmiany mogą ustąpić samoistnie zaraz po porodzie lub po zakończeniu karmienia.

Pemfigoid jest dermatozą przebiegającą pod postacią pęcherzy. Rzadko spotyka się ją u dzieci, częściej w wieku starszym. Pemfigoid pęcherzowy charakteryzuje się licznymi, dobrze napiętymi, pęcherzami w obrębie rumieniowo zmienionej skóry, obrzękniętej lub zupełnie zdrowej. Pemfigoid ciężarnych, dawniej określany jako opryszczka ciężarnych, wykazuje cechy zmian pemfigoidowych z rumieniem, obrzękiem i licznymi pęcherzami, a także z towarzyszącym świądem i pieczeniem. Rzadką odmianą pemfigoidu jest pemfigoid bliznowaciejący.

Objawy pemfigoidu pęcherzowego

Pemfigoid pęcherzowy to przede wszystkim zmiany skórne, mogące przybierać różny obraz kliniczny. Wykwity mogą być rumieniowo-obrzękowe, pokrzywkowate, pęcherzowe lub pęcherzykowe, a także przypominać rumień wielopostaciowy. Pęcherze mają różne kształty, z reguły są dużych rozmiarów, bardzo dobrze napięte. Olbrzymie pęcherze często są otoczone przez drobne pęcherzyki. Skóra pod pęcherzami bywa zmieniona rumieniowo i obrzęknięta, lecz może być także niezmieniona chorobowo. Zmiany skórne lokalizują się właściwie na całej powierzchni skóry, a część chorych prezentuje obecność pęcherzy również na błonach śluzowych jamy ustnej. Poza objawami skórnymi osoby dotknięte schorzeniem nie odczuwają żadnych innych dolegliwości.

Do specyficznych odmian pemfigoidu zalicza się pemfigoid:

  • łojotokowy,
  • pęcherzykowy,
  • guzkowy,
  • przerosły i bujający,
  • ograniczony do podudzi.

Pemfigoid pęcherzowy – przyczyny

U chorych, u których rozpoznaje się pemfigoid pęcherzowy, często wykrywa się we krwi przeciwciała klasy IgG przeciwko antygenom błony podstawnej. W badaniach in vitro stwierdzono, że autoprzeciwciała mają zdolność aktywacji dopełniacza, a w rezultacie doprowadzają do oddzielania się naskórka. Pośredniczą w tym leukocyty wielojądrzaste.

W części przypadków pemfigoid może mieć związek z występowaniem nowotworu, choć ta zależność nie została do końca udowodniona. Jest to wniosek wysunięty m.in. na podstawie obserwacji chorych, u których skutecznie usunięto guz nowotworowy, a zmiany skórne zniknęły.

Niekiedy przyczyną pemfigoidu są stosowane leki zarówno ogólnoustrojowe, jak i miejscowe. Wykwity znikają natychmiast po zaprzestaniu przyjmowania leku.

Kryteria diagnostyczne pemfigoidu

Aby lekarz mógł rozpoznać pemfigoid, zmiana musi spełnić kilka warunków:

  • pęcherze są duże i napięte,
  • pęcherzom towarzyszą zmiany rumieniowe i obrzękowe na skórze,
  • schorzenie ma przewlekły przebieg.

Ostatecznym kryterium diagnostycznym jest wynik badania histopatologicznego i immunologicznego surowicy krwi i skóry. U osób starszych wykonuje się również badania w kierunku obecności nowotworów.

Leczenie pemfigoidu pęcherzowego

Najczęściej leczenie ogranicza się do stosowania umiarkowanych dawek kortykosteroidów, które stopniowo są obniżane. Jeśli zmiany są oporne na leczenie sterydami, stosuje się dodatkowo leki immunosupresyjne, jednak najpierw konieczne jest wykluczenie procesu nowotworowego w organizmie. Niekiedy zaleca się antybiotyki lub sulfony.

Pemfigoid ciężarnych

Zmiany rumieniowo-obrzękowo-pęcherzowe, przypominające pemfigoid, z dodatkowym świądem i pieczeniem, występujące u ciężarnych, jednak bez cech zatrucia ciążowego, określane są mianem pemfigoidu ciężarnych. Jego związek z pemfigoidem pęcherzowym to podobieństwo przeciwciał w obu tych formach choroby. W związku z biernym przenoszeniem przeciwciał z matki na dziecko u noworodka również mogą pojawić się podobne zmiany skórne, które jednak szybko ustępują samoistnie.

Potencjalne przyczyny pemfigoidu ciężarnych to czynniki hormonalne, o czym może świadczyć fakt, że zmiany skórne najczęściej ustępują niedługo po porodzie. Czasami choroba ma wpływ na ciążę. Może wywołać poród przedwczesny czy być powodem małej masy urodzeniowej dziecka. Niekiedy pemfigoid ciężarnych pojawia się u kobiet pod wpływem środków antykoncepcyjnych zawierających gestageny, czyli niezależnie od ciąży. Większa część przypadków to kobiety ciężarne w drugiej połowie ciąży.

Leczenie pemfigoidu ciężarnych obejmuje stosowanie miejscowe maści z kortykosteroidami. Ogólnoustrojowo podaje się wapń i leki przeciwhistaminowe.

Pemfigoid bliznowaciejący

Rzadką odmianą pemfigoidu jest pemfigoid bliznowaciejący. Zmiany skórne umiejscowione są wyłącznie na skórze lub tylko na błonach śluzowych. Zalicza się tu kilka odmian klinicznych, m.in. pemfigoid bliznowaciejący oczny. Charakterystyczne są dla niego zmiany oczne pod postacią zapalenia spojówek, które następnie przekształcają się w zrosty spojówek z gałką oczną, ograniczające jej ruchomość. Zdarzają się zarośnięcie worka spojówkowego i ślepota.

Inne odmiany pemfigoidu bliznowaciejącego dotyczą narządów płciowych, jamy ustnej, a także skóry. W leczeniu często stosuje się sulfony w połączeniu ze steroidami. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większa jest szansa na uniknięcie bliznowaciejących zmian.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 18.12.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej