Pękająca skóra na dłoniach. Jak zapobiegać i jak pielęgnować?

Fot. Science Photo Library / Getty Images

Sucha, pękająca skóra na dłoniach to problem wielu ludzi, szczególnie w okresie zimowym. To nie tylko kwestia estetyczna, ale też spore utrudnienie w wykonywaniu codziennych czynności. Świąd, pieczenie i zaczerwienienie skóry dłoni to definitywny znak, że należy zająć się swoimi dłońmi.

Aby pokonać problemy skórne, takie jak pękająca skóra na dłoniach, należy zadbać o właściwą pielęgnację skóry od wewnątrz i od zewnątrz. Odpowiednia dieta oraz nawilżanie mogą sprawić, że świąd, nieestetyczne pękanie i łuszczenie znikną, zanim będzie potrzebna interwencja lekarza.

Jak zadbać o skórę na dłoniach? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak dbać o skórę dłoni? Źródło: Stylowy Magazyn 

Pękająca skóra na dłoniach - przyczyny

Najczęstszą przyczyną pękającej skóry na dłoniach jest atopowe zapalenie skóry (AZS), czyli choroba dermatologiczna, powstająca na tle alergicznym. Chociaż zazwyczaj występuje u małych dzieci, to coraz częściej zachorowania obserwuje się u dorosłych. Zmiany na dłoniach powstają w wyniku reakcji alergicznej występującej po kontakcie z substancją drażniącą. Dochodzi do reakcji zapalnej, łuszczenia się skóry, powstawania mikrouszkodzeń i ich infekowania. Zmiany na rękach swędzą i są nieestetyczne.

Alergenami, które mogą wywołać atopowe zapalenie skóry, są substancje znajdujące się w środowisku, takie jak pyłki traw, kurz, detergenty, mogą to być także alergeny pokarmowe - białka mleka, niektóre owoce, orzechy, jajka.

U niektórych osób objawy atopowego zapalenia skóry rozwijają się tylko w kontakcie z czynnikami je zaostrzającymi, czyli mroźnym, wietrznym powietrzem, detergentami, drażniącymi kosmetykami. Do rozwoju pęknieć skóry przyczynić się może zła dieta oraz niedobór witamin, wtedy ryzyko przesuszenia skóry i powstania zmian jest największe.

Pękająca skóra na dłoniach - jak zapobiegać?

Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli szybko zainterweniujemy, uda nam się uniknąć pogłębiania się zmian na rękach i przywrócić skórę dłoni do normy.

Najważniejszą sprawą jest utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia skóry. Uzyskamy je, spożywając każdego dnia co najmniej 1,5 litra wody.

Unikanie przesuszania dłoni - z użytku należy wykluczyć preparaty wysuszające, takie jak mydła i silne detergenty. Czynności wymagające użycia środków czyszczących podczas wykonywania codziennych obowiązków zastąpić można hipoalergicznymi preparatami, a najlepiej stosować jednorazowe rękawiczki. Podczas mroźnych dni nie wolno pod żadnym pozorem wychodzić bez rękawiczek na zewnątrz. Nadmierne moczenie skóry sprzyja jej odwodnieniu, dlatego należy unikać długich kąpieli.

Pękająca skóra na dłoniach - brak witamin. Na stan naszej skóry ma wpływ to, co jemy. Witamina E, witamina B i minerały, takie jak cynk, selen i magnez, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Należy zwrócić uwagę na skład i różnorodność przyjmowanych pokarmów, w razie podejrzenia niedoborów suplementować wyżej wymienione substancje. Pokarmy bogate w witaminy i minerały to świeże owoce i warzywa, ryby, oleje roślinne.

Zobaczcie także, jak przygotować ziołowy wyciąg na popękaną skórę dłoni:

Zobacz film: Ziołowy wyciąg na popękaną skórę dłoni. Źródło: Klinika urody 

Pękająca skóra na dłoniach - preparaty do stosowania zewnętrznego

Do odżywienia popękanej skóry na dłoniach i palcach można użyć całej gamy preparatów dostępnych w drogeriach i aptekach. Ważna jest regularność ich stosowania - po jednym użyciu nie można spodziewać się diametralnej poprawy. W preparaty specjalnie przeznaczone dla skóry atopowej najlepiej zaopatrywać się w aptece i stosować te polecane przez dermatologa.

Preparaty mają odżywić, nawilżyć, natłuścić pękającą skórę dłoni, nie podrażniając jej przy tym.

Ważna jest wiedza o składzie produktów. Poszukiwać należy preparatów zawierających witaminy A, C, E, F, olejki roślinne, panthenol. Substancje te mają działanie odżywiające skórę, łagodzące stan zapalny, redukujące świąd i pieczenie.

W ciągu dnia należy pamiętać o ochronie pęknięć powstałych na dłoniach, zabezpieczyć je sterylnymi, jednorazowymi plasterkami lub opatrunkiem. Pękająca do krwi skóra na dłoniach sprzyja zakażeniom. Do ich smarowania użyć należy lżejszych maści aptecznych, mających w składzie alantoinę, prowitaminę B5. Resztę niezmienionej skóry można pokryć kremami zawierającymi panthenol oraz mocznik.

Pielęgnacja nocna jest inna niż dzienna, ma za zadanie natłuścić skórę dłoni. Stosuje się cięższe maści oraz tłuste kremy. Maści witaminowe (zawierające głównie witaminę A) zapobiegają pęknięciom skóry. Można ich używać na noc, smarując bezpośrednio ranę i zakładając bawełniane rękawiczki. Maści powinny być wyprodukowane na bazie wazeliny i lanoliny, dzięki nim zostanie skutecznie odbudowany płaszcz lipidowy naskórka.

W przypadku dużych, uporczywie swędzących zmian, ulgę przynieść mogą okłady z wilgotnej gazy, zakładane na noc na dłonie.

Jeśli wyżej wymienione sposoby nie przyniosą rezultatu, należy udać się na konsultację dermatologiczną w celu wdrożenia specjalistycznego leczenia - zazwyczaj lekarz przepisuje maści antybiotykowe oraz maści z glikokortykosteroidami, których nie wolno używać na własną rękę.

Data aktualizacji: 05.12.2021,
Opublikowano: 05.12.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej