Peeling skóry głowy – jak go wykonać samodzielnie i jakie daje efekty?

Fot: gilaxia / gettyimages.com

Peeling skóry głowy to zabieg kosmetyczny, z którego można skorzystać w gabinetach kosmetycznych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykonać go samodzielnie w domu. Zapewnia oczyszczenie i pobudzenie krążenia skóry głowy oraz intensyfikuje wzrost włosów. Przywraca skórze naturalną równowagę.

Peeling skóry głowy to jeden z lepszych sposobów na zapewnienie jej dobrej kondycji. Przygotowuje skórę do aplikacji substancji aktywnych. Dodatkowo odżywia i pobudza wzrost włosów. Zabieg przeprowadzić można przy użyciu gotowych kosmetyków lub przygotowanych samodzielnie. W tym celu wykorzystać można cukier, kawę, sól morską czy zmielone płatki owsiane.

Peeling skóry głowy – efekty stosowania

Peeling skóry głowy to cieszący się sporym zainteresowaniem zabieg kosmetyczny, który gwarantuje normalizację, odżywienie, odświeżenie, oczyszczenie skóry głowy. Usuwa zanieczyszczenia, takie jak: kurz, pot, resztki produktów do pielęgnacji i stylizacji włosów oraz zrogowaciały naskórek. Pobudza krążenie, dzięki czemu dotlenia skórę głowy i przygotowuje ją do wchłaniania składników odżywczych zawartych w później stosowanych preparatach. Wzmacnia cebulki włosów, łagodzi problem swędzenia skóry głowy i oczyszcza mieszki włosowe. Inne efekty peelingu skóry głowy to: intensyfikacja wzrostu włosów, zmniejszenie wypadania włosów, poprawa kondycji i uniesienie włosów u nasady, regulacja pracy gruczołów łojowych, przedłużenie świeżości fryzury, złagodzenie problemu łupieżu. Peeling skalpu, mimo iż nie stanowi niezbędnego elementu pielęgnacji, warto wykonywać bez względu na rodzaj włosów. Żeby przyniósł oczekiwane efekty, należy przeprowadzać go regularnie.

Jak zrobić peeling skóry głowy w domu?

Oczyszczanie skóry głowy można z łatwością przeprowadzić w domowym zaciszu. W drogeriach, w większości aptek czy dzięki sprzedaży internetowej można nabyć specjalnie przeznaczone do tego preparaty. Ich cena może się różnić w zależności od składu czy producenta. Średnio za opakowanie 100 ml peelingu do skóry głowy zapłaci się około 30 zł. Najczęściej występującymi składnikami są m.in.: alantoina, kwas mlekowy, mocznik, sok z aloesu, ekstrakty z łopianu, czystka, nasion czarnuszki, mięty pieprzowej, jałowca, tymianku. Oprócz gotowych do użycia peelingów zastosować można także te własnoręcznie przygotowane. Idea kosmetyków DIY (z ang. Do it yourself) staje się coraz bardziej popularna. Istnieje wiele przepisów na domowy peeling do skóry głowy. Poniżej przedstawiono niektóre z nich.

Jak zbudowana jest skóra? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Przykładowe pomysły na domowy peeling skóry głowy

Jednym z prostszych do samodzielnego przygotowania jest peeling cukrowy do skóry głowy. W tym celu należy 2–3 łyżki cukru wymieszać z 2 łyżkami stosowanej na co dzień maski do włosów lub balsamu. Inną propozycją jest połączenie 1/4 szklanki oliwy z oliwek i 1/4 szklanki brązowego cukru. Peeling cukrowy polecany jest posiadaczom bardzo gęstych włosów ze względu na łatwość wypłukania go. Cukier szybko się rozpuszcza, dlatego peeling należy nałożyć od razu po przygotowaniu.

Kolejną łatwą do przygotowania propozycją jest peeling z kawy na skórę głowy. Wskazany jest osobom o ciemnych włosach. Należy 4 łyżki mielonej kawy wymieszać z 2 łyżkami szamponu. Z kolei tonizujące działanie przyniesie solny peeling do włosów i skóry głowy uzyskany z połączenia 3 łyżek soli morskiej z 2 łyżkami szamponu.

Działanie mocno złuszczające zapewnia peeling z 6–8 tabletek aspiryny i 4 łyżek ciepłej wody. Z kolei peeling oczyszczający do skóry głowy uzyskuje się przez połączenie: 1 czubatej łyżki sody oczyszczonej, 1 łyżki szamponu, kilku kropel olejku z drzewa herbacianego, który ma działanie antyseptyczne.

Właściwości odtłuszczające wykazuje peeling z 2 łyżek delikatnego szamponu, 2 łyżek cukru trzcinowego, 1 łyżki glinki ghassoul. Normalizację pracy gruczołów łojowych i działanie nawilżające ma peeling z 4 łyżek cukru, 2 łyżek siemienia lnianego, kilku kropli octu jabłkowego. Wskazany osobom o przesuszonej i łuszczącej się skórze głowy jest peeling z 4 łyżek cukru, 2 łyżek odżywki do włosów i 1 łyżki miodu.

Czy stosujesz peeling na skórę głowy?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Jak wykonać peeling skóry głowy?

Ten zabieg pielęgnacyjny powinno się wykonywać nie częściej niż raz w tygodniu. Zbyt częsty i/lub zbyt intensywny peeling może działać drażniąco na skórę. Należy pamiętać, by nie stosować peelingu w przypadku występowania niepokojących zmian skórnych czy ran. Na początku należy zmoczyć włosy letnią wodą. Następnie na dłonie nabiera się peeling i powoli rozprowadza na skórze głowy niewielką ilość preparatu. Kolejnym krokiem jest kilkuminutowy masaż głowy, który wykonuje się okrężnymi ruchami. Warto jeszcze na 10–15 minut zostawić kosmetyk na głowie. Peeling zmywa się letnią wodą. Najlepiej w tym celu pochylić głowę w dół i przesuwać strumień wody po całym obszarze głowy. Na koniec myje się włosy i nakłada lekką odżywkę. Najlepiej pozwolić włosom naturalnie wyschnąć.

Data aktualizacji: 12.07.2019,
Opublikowano: 21.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej