Peeling glikolowy – działanie i zastosowanie. Peeling kwasem glikolowym w domu

Fot. Milos Dimic / Getty Images

Peeling kwasem glikolowym jest dość popularny ze względu na niesamowite efekty. Spowalnia proces starzenia się skóry. Sprawia, że staje się ona wygładzona, elastyczna, a jej koloryt ujednolicony. Koszt peelingu glikolowego u specjalisty wynosi od 100 do nawet 300 zł.

Kwas glikolowy to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych w kosmetologii związków chemicznych z grupy kwasów owocowych. Peeling kwasem glikolowym to obecnie często wykonywany zabieg o szerokim zastosowaniu. Polecany jest osobom zmagającym się z trądzikiem, przebarwieniami skóry czy licznymi zaskórnikami. Najbezpieczniej poddać się zabiegowi u specjalisty.

Czym jest peeling z kwasem glikolowym?

Kwas glikolowy (wzór sumaryczny C2H4O3) to organiczny związek chemiczny zaliczany do grupy α-hydroksykwasów (AHA). Ma postać bezwonnych, bezbarwnych, bardzo dobrze rozpuszczalnych w wodzie, higroskopijnych kryształków. Należy do substancji pochodzenia naturalnego, a pozyskiwany jest z trzciny cukrowej. Jednym z częściej wykonywanych na jego bazie zabiegów jest peeling.

Peeling z kwasem glikolowym znajduje się w ofercie większości gabinetów kosmetycznych, medycyny estetycznej czy dermatologicznych. Wykonywany przez profesjonalistów peeling glikolowy opiera się na preparatach zawierających bardzo wysokie stężenie kwasu glikolowego. Sięga ono 30%, a niekiedy nawet 70%. Jest to roztwór wodny, który zawiera odpowiednio 30% lub 70% kwasu glikolowego i 70% lub 30% wody. Nieumiejętne użycie wiąże się z ryzykiem niebezpiecznych dla skóry skutków ubocznych. Dochodzi przeważnie do podrażnienia, zaczerwienienia, pieczenia, poparzenia skóry.

Który peeling jest najlepszy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Który peeling wybrać? Źródło: Wiem co kupuję.

Peeling kwasem glikolowym w domu

Peeling kwasem glikolowym w domu przeprowadza się przy użyciu produktów o stężeniu około 10-15%. W stężeniu tym ma silne właściwości nawilżające, dzięki czemu wpływa na prawidłowe wydzielanie naturalnego czynnika nawilżającego (z ang. natural moisturizing factor, NMF) w warstwie rogowej skóry. Kwas glikolowy występuje wówczas jako jeden z wielu składników złuszczających. Ze względu na łagodniejsze działanie takich preparatów ryzyko działań niepożądanych jest znikome, ale i efekty są mniej spektakularne. Badacze donoszą, że im większe stężenie kwasu glikolowego, tym efekty są skuteczniejsze i długotrwałe.

Peeling z kwasem glikolowym – opis

Zanim przystąpi się do wykonania peelingu glikolowego, konieczne jest wcześniejsze dokładne odtłuszczenie i oczyszczenie skóry, która w trakcie zabiegu musi być całkowicie sucha. Następnie na skórę nakłada się preparat z kwasem glikolowym, który pozostawia się na kilka minut. Po tym czasie zostaje zmyty.

Po zabiegu konieczne jest intensywne nawilżanie skóry, którą należy chronić przed działaniem promieniowania słonecznego. W tym celu powinno się stosować kremy z filtrem, a najlepiej nie wychodzić na słońce i nie korzystać z solarium przez 10 dni po zabiegu. Niewskazane jest też uczęszczanie na basen czy saunę przez 2 dni po zabiegu, a co najmniej przez 7 dni nie należy stosować innych peelingów.

Peeling kwasem glikolowym – wskazania

Peeling kwasem glikolowym polecany jest osobom zmagającym się z trądzikiem, rogowaceniem okołomieszkowym, licznymi zaskórnikami czy łojotokiem. Wskazany jest w celu opóźnienia procesu starzenia się skóry. Łagodzi problem nadmiernie suchej i szorstkiej skóry. Peeling glikolowy zwalcza przebarwienia skóry, w tym jedne z najczęściej występujących plamy ostudy. Melanodermia, czyli szaro–brązowe plamy, pojawia się zwłaszcza na policzkach, grzbiecie nosa, czole, brodzie. Zabieg zmniejsza widoczność blizn i rozstępów oraz objawy fotostarzenia się skóry.

Zobacz film i poznaj przepis na najlepszy domowy peeling:

Zobacz film: Jak przygotować domowy peeling pomarańczowy? Źródło: Klinika urody.

Peeling kwasem glikolowym – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do przeprowadzenia peelingu kwasem glikolowym to przede wszystkim: aktywne infekcje wirusowe (opryszczka, brodawki) i bakteryjne, stany zapalne skóry, alergie skórne, nadżerki, otarcia, zadrapania i rany na skórze. Z zabiegu nie powinny korzystać osoby z chorobami autoimmunologicznymi, nadwrażliwe na AHA i przechodzące terapie retinoidami w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Ponadto te, które przebyły w ostatnim czasie zabiegi chirurgiczne lub terapie światłolecznicze oraz tuż po depilacji. Peeling glikolowy niewskazany jest kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Peeling kwasem glikolowym – efekty działania

Peeling kwasem glikolowym przynosi zaskakujące efekty, gdyż podczas zabiegu jego cząsteczki docierają do głęboko położonych warstw naskórka. Skóra staje się wygładzona, ujędrniona, elastyczna, a jej koloryt ujednolicony. Peeling sprzyja wzmocnieniu warstwy hydro-lipidowej skóry. Zapewnia spłycenie drobnych zmarszczek mimicznych i płytkich zmian potrądzikowych. Reguluje wydzielanie sebum i oczyszcza zaczopowane ujścia gruczołów łojowych, dzięki czemu zapobiega powstawaniu zaskórników i krostek.

Efektem peelingu glikolowego jest naturalna eksfoliacja, czyli złuszczanie skóry na skutek rozluźnienia połączenia pomiędzy martwymi komórkami. Podczas zabiegu odrywają się one od skóry, co stymuluje produkcję i wzrost nowych. Zabieg wzmaga przepuszczalność naskórka, przez co usprawnia penetrację substancji aktywnych zawartych w kosmetykach w głąb skóry. Peeling zwiększa syntezę elastyny, kolagenu, glikozaminoglikanów. Wpływa na normalizację procesu keratynizacji naskórka, czyli jego rogowacenia. Stosowanie kwasu glikolowego ma bardzo korzystne działanie na skórę właściwą, ponieważ prowadzi do zwiększenia jej grubości.

Data aktualizacji: 22.01.2019,
Opublikowano: 22.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej