Peeling do ust – jak go przygotować w domowych warunkach?

Fot: puhhha / gettyimages.com

Peeling do ust powinno się stosować zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy nieposiadająca warstwy ochronnej skóra ust jest bardziej narażona na podrażnienia. Zapewnia on gładkie i nawilżone usta. Taki efekt można z powodzeniem uzyskać, wykorzystując domowe rozwiązania, a najbardziej znanym z nich jest cukrowy peeling do ust.

Problem przesuszonych, spierzchniętych lub popękanych warg dotyczy wielu kobiet. Rozwiązaniem jest peeling do ust, który usunie martwy naskórek oraz odżywi i nawilży wargi. Pozbycie się martwego naskórka zapobiegnie bolesnym rankom na ustach, które powstają po oderwaniu lub odgryzieniu skóry ust. Ostatnio dużą popularnością cieszą się naturalne peelingi, które można przyrządzić samodzielnie w domu. Ich przygotowanie nie zajmuje dużo czasu, a ponadto są tanie, bezpieczne i bardzo skuteczne.

Peeling do ust

Peeling do ust zapewnia doskonały wygląd i odżywienie delikatnej skórze na wargach. Zaleca się go zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy nieposiadająca warstwy ochronnej skóra ust jest bardziej narażona na podrażnienia. Można z niego skorzystać w gabinetach kosmetycznych. Ponadto w ofercie wielu drogerii znajduje się gotowy peeling do ust w sztyfcie. Jednak najlepiej jest przygotować go samodzielnie w domu. Wówczas dostarczane są organizmowi wyłącznie naturalne składniki, które są pozbawione konserwantów. Należy pamiętać, aby każdy peeling zawierał produkt ścierający i składnik o działaniu nawilżająco-łagodzącym. Żeby uzyskać pożądany efekt, najlepiej używać peelingu 2–3 razy w tygodniu. Warto przygotować większą porcję na raz, a niezużytą część przełożyć do szczelnie zamkniętego pojemnika, aby składniki nie straciły na wartości.

Zobacz film: Co zrobić, aby usta były zdrowe i piękne? Źródło: Stylowy Magazyn.

Dzięki temu produkt będzie przydatny do użytku przez długi czas. Peeling sprawia, że skóra ust staje się jedwabiście miękka i gładka. Ponadto wyrównuje jej koloryt i pogłębia różowy kolor warg. Działa jak podkład, ponieważ przygotowuje usta przed nałożeniem na nie kolorowych kosmetyków, np. konturówki i trwałej szminki.

Czym jest peeling do ust DIY?

Peeling do ust DIY to określenie, które wykorzystuje akronim sformułowania pochodzącego z języka angielskiego – do it yourself, co oznacza samodzielne wykonanie. Początkowo odnosiło się ono do domowego rękodzieła czy przerabiania odzieży. Obecnie jest szeroko stosowane i dotyczy wszystkiego, co robi się samodzielnie.

Miodowo-cukrowy peeling ust

Jedną z najbardziej skutecznych mieszanek jest miodowo-cukrowy peeling ust. Do jego przygotowania potrzebne są następujące składniki: 2 łyżeczki cukru, łyżeczka miodu, łyżeczka olejku migdałowego. Wszystkie produkty miesza się w miseczce do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Peeling nakłada się na usta opuszkiem palca, a następnie delikatnie wmasowuje okrężnymi ruchami. W tym celu można użyć także czystej szczoteczki do zębów o miękkim włosiu. Po chwili peeling spłukuje się letnią wodą, a usta smaruje się pomadką ochronną, balsamem lub wazeliną. Poszczególne składniki tego domowego peelingu do ust wykazują pozytywne działanie na usta:

  • cukier – złuszcza martwy naskórek,
  • miód – działa odżywczo, antybakteryjne i przeciwzapalne oraz zatrzymuje w skórze wilgoć,

Inne znane domowe peelingi do ust

Istnieje wiele przepisów na peelingi do ust domowej roboty. Dość często spotykanym połączeniem jest peeling cynamonowo-cukrowy. Należy zmieszać 2 łyżki brązowego cukru, 1/2 łyżki oliwy z oliwek, 1/2 łyżeczki miodu i 1/2 łyżeczki cynamonu. Po połączeniu składników peeling jest gotowy do użycia. Kolejna propozycja to peeling kokosowy. Do przygotowania go potrzebne są: 2 łyżki oleju kokosowego, łyżka miodu, łyżka brązowego cukru i łyżeczka przyprawy do dyni.

Innym naturalnym peelingiem do ust jest peeling miodowo-waniliowy. W jego skład wchodzą: łyżeczka brązowego cukru, 1/2 łyżeczki miodu i kropla ekstraktu z wanilii. Miodowo-kakaowy peeling do ust także przynosi doskonałe efekty. Przyrządza się go z: łyżki drobnego cukru, łyżeczki miodu, 1/4 łyżeczki sypkiego kakao i odrobiny wody. Kakao pozostawia na skórze przyjemny kolor, który wygląda jak naturalny makijaż.

Zobacz film: Jak przygotować domowy peeling? Źródło: W dobrym stylu.

Domowy peeling do ust z miętą przygotowuje się z następujących składników: łyżka brązowego cukru, 1/2 łyżki oleju ze słodkich migdałów, odrobina miodu i 2 krople olejku z mięty pieprzowej. Ten peeling ust oprócz wygładzenia i nawilżenia skóry zapewnia przyjemne uczucie chłodu. Kawowy peeling do ust przyrządza się na bazie łyżki fusów z zaparzonej kawy. Dodaje się do nich około łyżki odżywczego masła shea, 2–3 krople oleju kokosowego lub arganowego czy rycynowego.

Peeling cukrowy na usta z herbatą jest także znanym połączeniem. Zielona herbata to bogate źródło przeciwutleniaczy, które spowalniają procesy starzenia się skóry. Do jego przygotowania potrzebne są: 2 łyżki liści zaparzonej zielonej herbaty, 2 łyżki miodu i 4 łyżki białego cukru. W miseczce łączy się najpierw liście herbaty i miód, a następnie dodaje się po łyżce cukier.

Masz popękane usta? Zobacz nasz film i poznaj przepis na najlepszy peeling do ust

Zobacz film: Domowy peeling na popękane usta. Źródło: Klinika urody.

Peeling cukrowy do ust z pomidorem stanowi doskonałe źródło likopenu, który nie dość, że spowalnia procesy starzenia, to także niweluje negatywne działanie promieniowania UV. Przyrządza się go z pomidora i łyżki brązowego cukru. Pomidora rozgniata się widelcem, dodaje się do niego cukier i dokładnie miesza.

Nowością jest tzw. peeling mojito z łyżeczki miodu, łyżeczki brązowego cukru, łyżeczki oliwy z oliwek, łyżeczki soku z limonki i kilku liści mięty. Miętę i sok z limonki miksuje się w blenderze i dodaje do wcześniej zmieszanych pozostałych składników. Każdy peeling nakłada się na wilgotne i oczyszczone usta. Wmasowuje się go okrężnymi ruchami w skórę, pozostawia na kilka minut, po czym zmywa letnią wodą.

Bibliografia:

1. Ciepielewska B., Bądź naturalnie piękna, czyli domowe sposoby upiększania się, Konin, Psychoskok, 2015.

2. Gumkowska A., Damskie laboratorium, Warszawa, PWN, 2016.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 13.07.2018,
Opublikowano: 11.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej