Paracetamol z kofeiną – jakie są korzyści tego połączenia?

Fot. Farion_O / Getty Images

Paracetamol z kofeiną to połączenie stosowane w wielu lekach. Aby nie wywołało negatywnego wpływu na zdrowie, należy przestrzegać zalecanych dawek obu substancji. Kofeina nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu, a także wywiera korzystny wpływ na polepszenie samopoczucia.

Paracetamol jest stosunkowo bezpiecznym lekiem. W dużych dawkach działa hepatotoksycznie, czyli uszkadza wątrobę, dlatego konieczne jest unikanie połączeń paracetamolu z substancjami o działaniu również hepatotoksycznym, jak np. alkohol. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów z paracetamolem, a coraz częściej można się z spotkać z lekami łączonymi. Zawierają one nie tylko paracetamol, ale dodatkowo np. kofeinę.

Paracetamol – dawkowanie

Paracetamol jest jednym z najpopularniejszych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W przeciwieństwie do równie często stosowanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie wywołuje efektu przeciwzapalnego. Jest dostępny bez recepty. Paracetamol podaje się doustnie lub w postaci czopków doodbytniczo (w szpitalu może zostać podany również dożylnie). Zalecana dawka dla dorosłych to 300–500 mg co 3–4 godziny. Na własną rękę (bez konsultacji z lekarzem) lek nie powinien być stosowany dłużej niż 3 dni. Należy również zwrócić uwagę, by dobowa dawka paracetamolu nie przekraczała 4 g. Jednak przy dłuższym stosowaniu zalecana dawka ogranicza się do 2,5 g na dobę. Ostrożność powinny zachować osoby z niewydolnością nerek, a także chorobą nowotworową i w podeszłym wieku. W tych grupach dobowa ilość leku powinna być o połowę niższa. U dzieci dawkowanie paracetamolu jest dostosowywane do wieku i masy ciała. Od 3. miesiąca do 18. roku życia podaje się 10–15 mg na każdy kilogram masy ciała co 4 godziny. Do 12. roku życia nie podaje się więcej niż 5 dawek paracetamolu na dobę. Nie wolno również przekraczać dawki 65 mg na kilogram masy ciała na dobę.

Bezpieczeństwo stosowania paracetamolu

Paracetamol powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami na ulotce bądź zaleceniami lekarza. Mimo iż należy do jednych z najbezpieczniejszych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, to jednak jak w przypadku każdej substancji leczniczej należy zachować ostrożność. Tym bardziej, jeśli stosuje się lek łączony, czyli zawierający również inne substancje czynne. Paracetamol to przeciwbólowy lek rzadko wchodzący w interakcje z innymi lekami, dzięki czemu stosowany jest przez cukrzyków, chorych na nadciśnienie czy pacjentów z chorobą wrzodową. Nie wpływa na percepcję, co czyni go bezpiecznym dla kierowców.

Paracetamol z kofeiną – działanie

Okazuje się, że paracetamol wchodzi w skład wielu leków łączonych. Dodatek stanowią np. pseudoefedryna, kwas askorbinowy czy kofeina. Substancje czynne dołączone do paracetamolu mają nie tylko działanie dodatkowe, w postaci np. zmniejszenia kataru, ale również powodują nasilenie działania paracetamolu. Tak się dzieje w preparatach z kwasem askorbinowym, ponieważ jednoczesne przyjęcie obu tych substancji powoduje nasilone działanie obydwu z nich. Podobna zależność występuje pomiędzy paracetamolem a kofeiną. Kofeina wzmaga działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe paracetamolu, a poza tym pobudza osłabiony chorobą organizm, co ma polepszyć samopoczucie.

Preparaty paracetamolu z kofeiną

Na rynku dostępne są gotowe preparaty zawierające około 500 mg paracetamolu i 50–65 mg kofeiny. Zalicza się do nich apap extra, panadol extra i gripex control. Kofeina jest również dodawana do innych leków stosowanych w terapii przeziębienia i grypy. Wchłania się w przewodzie pokarmowym i w umiarkowanym stopniu oddziałuje na układ nerwowy. Powoduje to zniesienie uczucia zmęczenia, zwiększenie koncentracji i uwagi. Dodatkowo kofeina nasila działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe paracetamolu. Okazuje się, że umiarkowane spożycie kofeiny działa prozdrowotnie na organizm. Dlatego też jest jednym ze składników leków w terapiach przeciwbólowych, a także w leczeniu przeziębienia i grypy. Połączenie paracetamolu i kofeiny zwiększa efektywność paracetamolu o prawie 40%.

Kofeina z paracetamolem – czy to połączenie jest bezpieczne?

Podobnie jak w przypadku paracetamolu, bezpieczeństwo kofeiny również zależy od jej dawki. Jej korzystny wpływ na organizm obserwuje się po spożyciu 100–600 mg na dobę. Wyższe dawki, szczególnie osiągające 2000 mg na dobę, przyczyniają się do powstania drżeń mięśniowych, zaburzeń układu sercowo-naczyniowego, bezsenności i przyspieszenia oddechu. Przyjmując preparaty paracetamolu z kofeiną, należy więc zwrócić uwagę na dodatkowe jej źródła, np. w postaci kawy.

Zobacz film: Dlaczego nie powinno się popijać leków sokiem grejpfrutowym? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 07.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej