Pajączki na nogach a zamykanie naczynek - co musisz wiedzieć?

mat. prasowe 

Pajączki na nogach to charakterystyczne czerwone lub niebiesko-fioletowe nitki, które stanowią przede wszystkim problem natury estetycznej, choć zdarza się, że towarzyszy im tkliwość i dolegliwości bólowe. Na szczęście istnieją zabiegi na pajączki na nogach, dzięki którym można się ich skutecznie pozbyć. Jednym z nich jest usuwanie pajączków na nogach laserem. Dowiedz się, jak wygląda laserowe zamykanie pajączków na nogach i jakie daje efekty.

Co to są pajączki na nogach?

Naczyniowe pajączki na nogach, a tak naprawdę teleangiektazje, to poszerzone żyłki położone płytko w skórze. Są jednym z rodzajów żylaków. Rzadko kiedy wywołują dolegliwości bólowe, choć czasami się to zdarza, ale najczęściej mają znaczenie wyłącznie kosmetyczne1.

Pajączki są skutkiem poszerzenia do średnicy ok. 1 mm naczyń włosowatych w skórze. Mają zabarwienie brunatnoczerwone lub niebieskosine. Nie powodują zazwyczaj żadnych dolegliwości, a są jedynie defektem kosmetycznym2.

Pajączki na nogach – do jakiego lekarza się udać?

Pajączki na nogach, czyli tzw. teleangiektazje, są jedną z pierwszych oznak rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej – choroby potocznie nazywanej żylakami. Nie wolno ich bagatelizować, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do zakrzepowego zapalenia żył. Dlatego pajączki żylne na nogach powinno się skonsultować z lekarzem.

W pierwszej kolejności można się udać do lekarza pierwszego kontaktu lub od razu do specjalisty takiego jak flebolog albo angiolog. Dobierze on skuteczny lek na pajączki na nogach i podpowie, jak dbać o nogi na co dzień, aby zmniejszyć ryzyko powstawania kolejnych zmian.

Jak pozbyć się pajączków na nogach?

Popularną metodą leczenia pajączków jest przezskórne zamykanie naczynek przy użyciu lasera. Metoda ta jest skuteczna w przypadku siatki bardzo drobnych, mikroskopowej wielkości naczynek, które powodują zasinienie skóry. Takie naczynka nie kwalifikują się do przeprowadzenia skleroterapii. Laser sprawdza się także na „czerwone pajączki”, czyli naczynka z szybkim przepływem krwi, które są mało podatne na skleroterapię. Laserowe usuwanie pajączków jest wysoce skuteczne, ale nie daje gwarancji, że zamknięte naczynka w przyszłości nie pojawią się w innym miejscu na nogach.

Laserowe usuwanie pajączków na nogach – przeciwwskazania

Nie u każdego pacjenta może zostać przeprowadzony zabieg zamykania naczynek przy pomocy lasera. Przeciwwskazania to m.in.:

  • Świeża opalenizna,
  • Ciąża,
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • Cukrzyca,
  • Padaczka,
  • Przyjmowanie leków światłouczulających,
  • Stosowanie niektórych ziół.

Biorąc to wszystko pod uwagę, bardzo ważne jest, by lekarz przed zabiegiem przeprowadził szczegółowy wywiad z pacjentem, a ten przekazał mu informacje o chorobach, a także przyjmowanych lekach i preparatach stosowanych miejscowo.

Co stosować na pajączki na nogach?

Zabieg laserem to ostateczność. Gdy zaczną pojawiać się fioletowe pajączki na nogach, warto reagować od razu. Odpowiednia profilaktyka pozwoli zapobiec tworzeniu się nowych zmian. Skuteczne w tym przypadku są domowe sposoby na pajączki na nogach.

Na pajączki na nogach stosuje się m.in. leki i preparaty do stosowania miejscowego. Przykładem produktu z drugiej grupy jest żel na pajączki na nogach Diosminex. To kosmetyk polecany osobom ze skórą skłonną do pajączków naczyniowych i rozszerzonych lub kruchych naczynek. Diosminex zmniejsza widoczność pajączków naczyniowych oraz poprawia estetykę i wygląd skóry nóg3.

Żadne preparaty na pajączki na nogach nie pomogą, jeśli nie wyzbędziemy się złych nawyków. Dlatego osoby ze skłonnością do powstawania pajączków powinny pamiętać przede wszystkim o zdrowej diecie bogatej w witaminę C, regularnej aktywności fizycznej i częstym odpoczynku z nogami do góry (powyżej poziomu serca).

Bibliografia:

  1. Frołow M., Żylaki, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 201
  2. Łastowiecka-Moras E., Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych - schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy, Bezpieczeństwo Pracy – Nauka i Praktyka, nr 6, 2015.
  3. Chwała M., Laserowe leczenie żylaków, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2012.

Artykuł partnerski

Data aktualizacji: 11.05.2022,
Opublikowano: 10.05.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej