Pacjent połknął pilnik dentystyczny. Lekarz stanie przed sądem

Fot. FancyStudio / Getty Images

Podczas leczenia kanałowego zęba z maszyny oderwał się kawałek pilnika dentystycznego. Pacjent połknął go, a ostra część przebiła mu ścianę żołądka. Teraz stomatolog odpowie przed sądem za narażenie zdrowia leczonego mężczyzny. 

Dentysta z Żar niedokładnie przygotował się do leczenia kanałowego zęba umówionego pacjenta. W trakcie zabiegu od maszyny oderwał się pilnik dentystyczny i pacjent, nim lekarz zdążył zareagować, połknął narzędzie. Jak mówi Zbigniew Fąfera z prokuratury w Zielonej Górze, skutki tego były tragiczne dla zdrowia mężczyzny:

W trakcie zabiegu doszło do połknięcia pilnika przez pacjenta i wbicia się całej długości jego części roboczej w głąb ściany żołądka,

35-letniemu dentyście grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Powodem jest to, że nie nakazał pacjentowi niezwłocznie skierować się do szpitala. Prokuratura oskarża go o narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu

Więcej znajdziecie na TVN24.pl: Wizyta jak z koszmaru: pacjent połknął pilnik dentystyczny

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe zęba jest stosowane kiedy znajdujące się w zębie ubytki spowodowane próchnicą docierają aż do miazgi odpowiedzialnej za unerwienie oraz ukrwienie. Podczas zabiegu stomatolog usuwa zainfekowaną miazgę z kanału zęba, a następnie uzupełnia komory materiałem stabilizującym. Zabiegi przeprowadza się przy użyciu bardzo cienkich, mających 0,06–0,40 mm, narzędzi piłująco-penetrujących. 

Kiedy stosuje się endodoncję?

  • w przypadku nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba,
  • bardzo głębokich ubytków próchniczych, 
  • martwicy miazgi,
  • złamania i zwichnięcia zęba, 
  • patologicznego starcia zębów i wskazań protetycznych przed wykonaniem korony lub mostu.

Polecamy: Ból zęba po leczeniu kanałowym – jakie są jego przyczyny? Jak sobie z nim radzić?

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 11.06.2018,
Opublikowano: 11.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej