Paciorkowiec w ciąży – jak wygląda badanie. Paciorkowiec a ciąża 

Fot: WavebreakmediaMicro / fotolia.com

Paciorkowiec w ciąży może prowadzić do problemów zdrowotnych noworodka. Nie wiadomo dokładnie, skąd bierze się ta bakteria. Wykonane w odpowiednim momencie badania pozwalają przygotować się na poród i zastosować leczenie antybiotykami, które zapobiegną zakażeniu u noworodka.

Istnieje kilka grup paciorkowców. W ciąży najgroźniejsze są paciorkowce z grupy B. Na początku kolonizują najczęściej przewód pokarmowy, potem zakażenie przechodzi na cewkę moczową i do pochwy, stwarzając duże ryzyko przeniesienia bakterii do organizmu dziecka podczas porodu. Może się to przyczynić do poważnych konsekwencji, zwłaszcza przy przedwczesnym porodzie.

Paciorkowiec w ciąży – skąd się bierze, objawy

Konkretne drogi zakażenia paciorkowcem z grupy B nie są znane, choć najprawdopodobniej bakteria ta pochodzi od zwierząt. Za czynniki powodujące zwiększoną podatność na zakażenia uważa się:

  • cukrzycę,
  • marskość wątroby,
  • udar mózgu,
  • nowotwory,
  • dysfunkcje i cewnikowanie układu moczowego,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • choroby układu oddechowego,
  • posiadanie protezy.

U kobiet w ciąży paciorkowiec może powodować takie powikłania, jak zakażenie błon płodowych, zapalenie błony śluzowej macicy, sepsę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Może też przyczyniać się do zakażenia skóry i tkanek miękkich, kości, stawów i płuc oraz zapalenie mięśnia sercowego, a także zapalenie pęcherza moczowego i odmiedniczkowego zapalenie nerek.

Paciorkowiec – zagrożenie dla noworodka

Paciorkowiec bywa też przyczyną zakażenia noworodka. Do czynników ryzyka zwiększających prawdopodobieństwo zakażenia, należą:

  • poród trwający dłużej niż 12 godzin,
  • czas od pęknięcia błon śluzowych dłuższy niż 18 godzin,
  • temperatura ciała matki wyższa niż 38°C,
  • poród przedwczesny, przed ukończonym 37. tygodniem ciąży,
  • masa urodzeniowa niższa niż 500 g,
  • zakażenie wód płodowych.

Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas naturalnego porodu, kiedy dziecko jest narażone na bezpośredni kontakt z bakteriami. Ryzyko zakażenia występuje także przy cesarce, jest ono jednak znacznie niższe. W wyniku infekcji mogą wystąpić komplikacje ze strony układu oddechowego, takie jak wrodzone zapalenie płuc czy niedodma, które najczęściej leczy się antybiotykiem. Możliwe jest także wystąpienie gorączki oraz spadek ciśnienia tętniczego. Objawy te często są widoczne po upływie pierwszych godzin od porodu.

W późnej postaci zakażenia objawem może być ogólny stan zapalny, zapalenie opon mózgowo–rdzeniowych, zapalenia kości i stawów (zazwyczaj kości udowej lub ramiennej). Symptomy te najczęściej występują po 1. miesiącu życia.

Jak wygląda badanie na obecność paciorkowca w ciąży?

Obecność paciorkowca w ciąży stwierdza się podczas badania posiewu bezpośredniego. Zaleca się, by wykonywać je u ciężarnych między 35. a 37. tygodniem ciąży. Nawet jeśli zrobiono je wcześniej, mogą one być niemiarodajne – zakażenie może przeminąć lub dopiero się pojawić. Wymaz jest pobierany z dolnej części pochwy i z odbytnicy. Z reguły jest to zadanie lekarza lub pielęgniarki, czasem jednak, po odpowiednim przeszkoleniu, materiał może pobrać sama badana. Posiew powinien zostać wykonany w ciągu 24 godzin. Dodatkowo w laboratorium konieczne jest oznaczenie wrażliwości bakterii na antybiotyki: erytromycynę, klindamycynę, penicylinę i ampicylinę.

Jak zapobiec zakażeniu paciorkowcem noworodka?

Środki, mające na celu zapobiegnięcie zakażeniu noworodka, podejmuje się u kobiet, u których:

  • w badaniu przesiewowym między 35. a 37 tygodniem ciąży stwierdzono obecność paciorkowca,
  • stwierdzono obecność paciorkowca w moczu w dowolnym momencie ciąży,
  • we wcześniejszej ciąży doszło do zakażenia noworodka paciorkowcem.

Profilaktykę stosuje się także wtedy, gdy wynik badania na obecność paciorkowca nie jest znany lub gdy badanie nie zostało wykonane, jeżeli:

  • Poród ma nastąpić przed 37. tygodniem ciąży,
  • Od pęknięcia błon płodowych minęło 18 godzin,
  • U ciężarnej występuje gorączka (38 stopni Celsjusza).

Odpowiednie antybiotyki muszą przyjąć wszystkie ciężarne, u których rozpoczął się poród (niezależnie od odpłynięcia wód płodowych), i u których stwierdzono którekolwiek z powyższych wskazań. By działanie antybiotyków było możliwie najbardziej skuteczne, ich podanie jest konieczne najpóźniej na 4 godziny przed zakończeniem porodu.

Jeżeli wynik badania na obecność paciorkowca między 35. a 37. tygodniem ciąży jest ujemny, nie ma konieczności podawania ciężarnej antybiotyków. Przesłanką do ich stosowania nie jest także stwierdzenie paciorkowca ani jego obecność w moczu podczas poprzedniej ciąży. Ich podawanie nie jest też konieczne przy cesarskim cięciu, jeżeli zostało ono wykonane przed rozpoczęciem porodu i błony płodowe nie zostały jeszcze przerwane – niezależnie od stwierdzenia obecności paciorkowca i tygodnia ciąży.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej