Osierdzie – co to jest, funkcje. Zapalenie osierdzia – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania 

Fot: Viacheslav Iakobchuk / fotolia.com

Worek osierdziowy to cienka błona, która otacza mięsień sercowy. Utrzymuje on serce w prawidłowej pozycji, zapobiega jego przemieszczaniu się w klatce piersiowej, a także ochrania przed kontaktem z narządami w jego bezpośrednim otoczeniu. Do zapalenia osierdzia dochodzi najczęściej w wyniku infekcji, co doprowadza często do nagromadzenia się za dużej ilości płynu wysiękowego w worku osierdziowym.

W profilaktyce zapalenia osierdzia należy poddawać się regularnym badaniom lekarskim, w szczególności kiedy przechodzi się choroby będące czynnikiem ryzyka wystąpienia schorzenia. Aby uchronić się przed zaburzeniem funkcjonowania worka osierdziowego, trzeba również odpowiednio leczyć wszelkiego rodzaju infekcje, zarówno bakteryjne, jak i wirusowe.

Co to jest osierdzie serca?

Osierdzie to cienka, gładka błona otaczająca mięsień sercowy. Jest ono umocowane w obrębie przepony, mostka i kręgosłupa za pomocą więzadeł. Osierdzie podzielone jest na dwie warstwy – trzewną oraz ścienną. Trzewna, składająca się z jednej warstwy komórek, położona jest wprost na sercu. Odpowiedzialna jest za wydzielanie płynu fosfolipidowego w worku osierdziowym. Ciecz minimalizuje ocieranie się obydwu warstw osierdzia o siebie. Ilość płynu u zdrowego człowieka wynosi 50 ml. Ciśnienie, jakie panuje w worku osierdziowym, powinno wynosić 0 mmHg i jest stałe do momentu napełnienia się worka osierdziowego płynem z fosfolipidami. Przekroczenie objętości cieczy powoduje silny wzrost ciśnienia, co prowadzi do zmniejszenia wartości rozkurczowej komór serca. Przyczyną takiego stanu jest najczęściej mała elastyczność warstwy ściennej osierdzia oraz sztywność worka osierdziowego.

Osierdzie – funkcje

Worek osierdziowy utrzymuje mięsień sercowy w stałej pozycji i zapobiega zmianom jego położenia, np. na skutek aktywności fizycznej czy zmiany ułożenia ciała. Płyn osierdziowy wytwarzany przez warstwę trzewną zabezpiecza przed tarciem w czasie ruchów mięśnia sercowego.

Choroby osierdzia – zapalenie osierdzia

Do zapalenia osierdzia dochodzi najczęściej w wyniku infekcji. Powstający w wyniku zakażenia stan zapalny doprowadza do produkcji nadmiaru płynu. Stan zapalny najczęściej rozprzestrzenia się i obejmuje kolejne warstwy serca, a nie tylko worek osierdziowy. Na skutek schorzenia może dojść do zapalenia mięśnia sercowego, wsierdzia czy innych części ciała. Zbierający się płyn powoduje ucisk serca oraz zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie.

Zapalenie osierdzia – przyczyny

Ostre zapalenie osierdzia najczęściej powoduje zawał serca oraz powikłania po operacji chirurgicznej w obrębie mięśnia sercowego. Inne powody stanu zapalnego to:

  • infekcje wirusowe i bakteryjne,
  • mocznica, którą może spowodować przewlekła niewydolność nerek w zaawansowanym stadium,
  • nowotwór,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • niedoczynność tarczycy,
  • choroby tkanki łącznej,
  • promieniowanie elektromagnetyczne,
  • stosowanie niektórych leków, np. moczopędnych.

Objawy zapalenia osierdzia

Głównym objawem stanu zapalnego osierdzia jest ostry ból w klatce piersiowej. Nasila się on zazwyczaj przy kaszlu, a łagodzi się w pozycji siedzącej. Ból klatki piersiowej może mieć formę ucisku i promieniować do pleców lub brzucha.

Zapalenie osierdzia – leczenie

Charakterystyczne tarcie osierdziowe można wykryć za pomocą badania stetoskopem. Aby ustalić przyczynę stanu zapalnego osierdzia, pobiera się do badań płyn osierdziowy. Ponadto lekarz zleca pacjentowi wykonanie echokardiografii, czyli echa serca, elektrokardiografii (EKG), prześwietlenia klatki piersiowej, a także badania krwi. W przypadku wystąpienia zapalenia osierdzia podnosi się poziom białka C-reaktywnego oraz OB.

Metodą leczenia zapalenia osierdzia, w przypadku nagromadzenia się za dużej ilości płynu wysiękowego, jest perikardiocentezy. W czasie zabiegu nakłuwa się worek osierdziowy i zmniejsza nadmierną ilość zalegającej cieczy. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków przeciwzapalnych, a czasami antybiotyków bądź sterydów.

Powikłania zapalenia osierdzia

Ostre zapalenie osierdzia może prowadzić do zbyt intensywnego wydzielania się płynu osierdziowego, co jest czynnikiem ryzyka wystąpienia tamponady osierdzia. Powikłaniem po wystąpieniu stanu zapalnego w obrębie mięśnia sercowego jest również zaciskające zapalenie osierdzia. Tamponada osierdzia to stan, w którym za duża ilość płyny wysiękowego w worku osierdziowym wywiera silny ucisk na serce. Mięsień sercowy nie jest w stanie pompować potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania krwi, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia dla człowieka. Zaciskające zapalenie osierdzia wymaga wykonania perikardiektomii. Jest to zabieg, częściowego lub całkowitego, chirurgicznego usunięcia worka osierdziowego, aby umożliwić sercu prawidłową pracę. 

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 24.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej