Operacja zmiany płci – na czym polega i jak się ją przeprowadza u kobiet i mężczyzn?

Fot: pajaro / stock.adobe.com

Operacja zmiany płci jest procesem bardzo skomplikowanym. Przebiega zupełnie inaczej u kobiet niż u mężczyzn. Zanim do niej dojdzie, konieczne jest przejście skomplikowanej terapii hormonalnej i dopełnienie wszelkich prawnych procedur. Całość procesu przemiany płci trwa średnio półtora roku.

Operacja zmiany płci jest wykonywana głównie u osób transseksualnych, które chcą żyć zgodnie ze swoją psychiką. Jest to proces nieodwracalny i bardzo skomplikowany. W trakcie terapii, przed operacją, mężczyznom podaje się hormony żeńskie, a kobietom męskie.

Operacja zmiany płci

Operacja zmiany płci jest przeprowadzana w Polsce w przypadku bardzo dokładnie zdiagnozowanego transseksualizmu i hermafrodytyzmu (czyli interseksualizmu). Nie można jej dokonać w trakcie jednego zabiegu – jest to szereg procedur medycznych, wśród których zabieg chirurgiczny jest tak naprawdę finalnym etapem całego procesu.

Terapia rozpoczyna się od stopniowego podawania hormonów. Kobiety przyjmują androgeny, czyli męskie hormony odpowiedzialne za zmianę wyglądu ciała, które zaczyna przybierać męskie cechy – pojawia się zarost, a mięśnie często zaczynają zwiększać swoją objętość. Mężczyźni przyjmują z kolei estrogeny i progesteron, czyli hormony powodujące rozrost tkanki gruczołowej piersi i zmianę barwy głosu.

Zobacz także: Przyczyny, objawy i sposoby walki z niską samooceną

Przed operacją zarówno kobiety, jak i mężczyźni muszą przejść szczegółowe badania krwi m.in.: EEG, EKG, RTG czaszki, badanie dna oka, krwi i moczu – gruntowną ocenę ogólnego stanu zdrowia. W każdym przypadku przeprowadzane są bardzo szczegółowe testy psychologiczne, ponieważ specjalista musi stwierdzić, czy osoba, która chce zmienić płeć, ma motywację stałą czy tymczasową. W przypadku podjęcia terapii korekty płci zmienia się nie tylko ciało, ale całe życie człowieka, który otrzymuje w zasadzie nową tożsamość. Po zakończeniu pełnego procesu korekty płci, dana osoba będzie prawnie uważana za przedstawiciela płci przeciwnej, na co otrzyma odpowiednie dokumenty.

Dane wskazują, że transseksualizm wymagający korekty płci diagnozowany jest u jednej osoby na 30 tys. mężczyzn oraz u jednej kobiety na 100 tys. przedstawicieli płci żeńskiej. Dodatkowo jeżeli chodzi o Polskę i Europę, to zdecydowanie więcej przeprowadza się zabiegów zmiany płci z kobiety na mężczyznę, podczas gdy w pozostałych częściach świata sytuacja jest odwrotna.

Operacja zmiany płci z mężczyzny na kobietę

Procedura u mężczyzn polega przede wszystkim na usunięciu penisa i jąder. Podczas operacji zmiany płci z męskiej na żeńską skóra penisa jest użyta do rekonstrukcji pochwy – czubek prącia wraz z unerwieniem jest wykorzystywany do tworzenia łechtaczki, aby osoba poddająca się zabiegowi w miarę możliwości mogła odczuwać pełną satysfakcję seksualną. Często wskazane jest dodatkowe zastosowanie specjalnego balonika przez dłuższy czas, aby nowo utworzona pochwa nie zarastała. Dodatkowe zabiegi przeprowadzane w późniejszym okresie czasu obejmują wszczepienie implantów piersi, usuwanie owłosienia (najczęściej metodą laserową), operację strun głosowych (wraz z usunięciem jabłka Adama), a także operację plastyczną kości policzkowych i czoła oraz wycinanie żeber.

Zobacz także: Plastyka pochwy – co należy wiedzieć o tym zabiegu ginekologii estetycznej?

Operacja zmiany płci z żeńskiej na męską

Jest to trudniejszy proces niż przemiana z mężczyzny na kobietę, który może dawać znacznie gorsze efekty. Operacja zmiany płci z żeńskiej na męską jest problematyczna przede wszystkim ze względu na konieczność uformowania penisa z łechtaczki, która jest znacznie mniejszych rozmiarów. Dlatego też całość procesu dzielona jest na dwa etapy. Pierwszy obejmuje usunięcie macicy i jajników oraz obu piersi. Drugi zabieg jest natomiast przeprowadzany po około rocznej przerwie. Można też wykonać protezę prącia. Skomplikowany proces formowania penisa polega na regularnych nacięciach struktury skóry brzucha i zwijaniu jej w nowy twór, który ostatecznie zostaje przymocowany do łechtaczki, aby osoba poddająca się operacji zmiany płci mogła nadal odczuwać pełną satysfakcję seksualną. Niestety w przypadku tego typu zabiegów może dojść do komplikacji, które wiążą się m.in. z utrudnionym oddawaniem moczu.

Zobacz film: Co to jest priapizm? Źródło: 36,6

Ile kosztuje operacja zmiany płci?

To, ile kosztuje operacja zmiany płci, uzależnione jest w zasadzie od kliniki, w której jest ona przeprowadzana. W Polsce dobre wyniki prezentuje klinika w Gdańsku i w Łodzi. Pełen cykl przemiany płci z mężczyzny na kobietę jest tańszy – wynosi około 14 tys. Znacznie droższa jest zmiana z kobiety na mężczyznę i w tym przypadku pełen koszt może osiągnąć około 50 tysięcy złotych. Oczywiście ceny są różne w zależności od krajów. Obecnie uważa się, że najtaniej kurację można przejść w Tajlandii.

W związku z rozwojem medycyny i rosnącą akceptacją środowiska operacje zmiany płci nie są już tak rzadkimi przypadkami jak kiedyś. Coraz więcej chirurgów decyduje się na specjalizacje, które ułatwią im dokonanie korekty płci.

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej