Operacja skoliozy u dorosłych i u dzieci – kwalifikacja, przebieg i ryzyko powikłań

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Operacja skoliozy u dorosłych to dużo poważniejszy i częściej wykonywany zabieg niż u dzieci. Ryzyko powikłań może obejmować zaburzenia neurologiczne, ból lub infekcje. Niekiedy pojawia się też duże krwawienie. 

Skolioza to skrzywienie kręgosłupa charakteryzujące się wygięciem go w bok. Może przyjmować kształt litery „C” lub „S”. Większość skrzywień tego typu nie ma poznanej przyczyny.

Operacja skoliozy u dorosłych – kwalifikacja

Decyzję o leczeniu operacyjnym skoliozy podejmuje się na podstawie kilku czynników, m.in. programu ćwiczeń przed operacją i po niej oraz przewidywanym pogorszeniu skrzywienia. Operację wykonuje się, biorąc pod uwagę wielkość skrzywienia, rozległość schorzenia oraz ból. Ta ostatnia dolegliwość częściej dotyczy dorosłych ze skoliozą niż dzieci. 

Przy podejmowaniu decyzji o leczeniu ważna jest też obecność nadmiernej bądź zmniejszonej kifozy. Przydatna jest możliwość oddania własnej krwi. Wpływ na pomyślność operacji ma akceptacja operacji przez chorego i jego wszechstronna edukacja na temat tego, co go czeka. Leczenie zmniejsza skrzywienie kręgosłupa, a instrumentarium na tyle, na ile to możliwe, utrzymuje go w takiej pozycji. Przed 18-22 miesięcy kręgosłup usztywnia się, co jest głównym celem leczenia. Takiej terapii wymaga zdecydowanie mniejsza ilość dzieci i młodzieży. Częściej stosuje się je u dorosłych.

Zobacz film: Jak przebiegła operacja skoliozy metodą Shilla u małej Zuzi? Źródło: 36,6.

Operacja skoliozy – przebieg

Do wykonania operacji skoliozy stosuje się implanty bądź metalowe wszczepy kręgosłupowe. Obecnie wykorzystuje się tzw. trójpłaszczyznową korekcję kręgosłupa i jego wielosegmentalną stabilizację. Dzięki ramowemu systemowi stabilizacji wszczepionemu w trakcie operacji chory może wstawać bez gorsetu już od drugiej doby. Skróciło to czas pobytu w szpitalu i poprawiło komfort pacjentów ze skoliozą. Dzieci po bardzo rozległym zabiegu mogą wrócić do funkcjonowania zbliżonego do normalnego już po 3-6 tygodniach. 

Operacja na skrzywienie boczne kręgosłupa trwa wiele godzin. Jest to rozległy zabieg, który powinni wykonywać jedynie doświadczeni lekarze w dobrze wyposażonych ośrodkach medycznych. Przeprowadza się go z dwóch dostępów: przedniego i tylnego. W przeważającej liczbie ośrodków stosuje się operację z dostępu tylnego. Kręgosłup jest prostowany i stabilizowany na odcinku, który obejmuje od 10 do 14 kręgów. Natomiast dostęp przedni obejmuje znacznie mniejszy obszar kręgosłup poddawany usztywnieniu. Z reguły są to tylko 3-5 trzonów kręgowych. Dzięki temu ryzyko pojawienia się zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa w przyszłości jest mniejsze. U osób ze skoliozą piersiową dostęp do kręgosłupa jest uzyskiwany przez operacyjne otwarcie ściany klatki piersiowej połączone z wycięciem żebra od strony wypukłości na kręgosłupie. Z kolei skrzywienia piersiowo-lędźwiowe i lędźwiowe wymagają dostępu zarówno przez klatkę piersiową, jak i przez jamę brzuszną oraz odcięcia części przepony. 

U pacjentów ze sztywnymi, rozległymi i leczonymi w niewłaściwy sposób deformacjami może pojawić się konieczność leczenia etapowego. Zachodzi ona także u dzieci, które są zagrożone ryzykiem pojawienia się zespołu przełamania. W tych przypadkach łączy się dostęp przedni i tylny. Pierwszy krok to uwolnienie i usztywnienie kręgosłupa. Następnie u niektórych pacjentów zakładany jest wyciąg czaszkowo-udowy. Ostatni etap to tylne usztywnienie kręgosłupa. Metoda ta jest zwana usztywnieniem 360 stopni. Operacje skoliozy ze względu na ich rozległość i niezbędną, wyspecjalizowaną opiekę pooperacyjną są wykonywane w nielicznych ośrodkach medycznych w Polsce i za granicą.

Zobacz film: Nowatorskie narzędzie do leczenia skoliozy. Źródło: 36,6

Operacja skoliozy – powikłania

Operacja skoliozy u dorosłych jest bardziej skomplikowana niż operacja skoliozy u dziecka. Wynika to m.in. z chorób towarzyszących występujących u starszych pacjentów, co zwiększa ryzyko powikłań. W dużej ilości przypadków zespolenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa musi zostać wykonane na wielu poziomach. Zwiększa to rozległość operacji. 

Niekiedy powinno być prowadzone do kości krzyżowej, co dostarcza trudności. Osoby starsze mogą cierpieć na osteoporozę, co utrudnia zespolenie elementów kostnych. Pomimo dużego obszaru, jakiego dotyczy operacja, ryzyko powikłań to jedynie 1-3% przypadków. Zależy ono od dodatkowych chorób u pacjenta oraz doboru odpowiedniej metody leczenia. Bardzo ważne jest też doświadczenie osób wchodzących w skład zespołu operacyjnego. Powikłania są uzależnione od czasu zabiegu, charakteru i rozległości deformacji, a także czasu zabiegu. 

Istotna jest też ilość utraconej przez pacjenta krwi oraz jakość implantów stosowanych do usztywnienia kręgosłupa. Nie bez znaczenia jest też długość trwania znieczulenia śródoperacyjnego. Powikłania, które występują w czasie operacji skoliozy najczęściej, to infekcje, duża utrata krwi, przewlekły ból lub zakrzepica. Mogą wystąpić powikłania ze strony płuc oraz układu pokarmowego, w tym problemy z perystaltyką jelit oraz zaostrzenie choroby wrzodowej. Niekiedy pojawia się pesudoartroza, czyli staw rzekomy i powikłania neurologiczne. Do tej ostatniej grupy należą uszkodzenia opony twardej, wytrysk wsteczny, porażenia i niedowłady oraz różnica temperatur odczuwana w kończynach dolnych. Najpoważniejszym powikłaniem operacji skoliozy jest zgon okołooperacyjny. 

Zobacz film: Co to jest skolioza? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 23.02.2018,
Opublikowano: 25.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ola 23.01.2020r.

Ja miałam taką operację 18 lat temu w Trzebnicy, to jest za Wrocławiem. Wtedy był miesiąc przygotowań do operacji tam na miejscu, czyli ćwiczenia, wyciągi itp. Teraz operacje robią bez przygotowania.

Konrad 04.11.2019r.

Witam,
w jakich szpitalach w Polsce wykonywane są takie zabiegi? Bardzo potrzebuję takiej informacji.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej