Oparzenie wrzątkiem – leczenie i pierwsza pomoc

Fot. Sonja Birkelbach / stock.adobe.com

Oparzenie wrzątkiem może być powierzchowne lub powodować głębokie urazy. Oparzone miejsce należy jak najszybciej schłodzić, aby zapobiec uszkodzeniu głębszych warstw skóry. Przy oparzeniach III stopnia konieczne jest leczenie szpitalne. 

Oparzenia wrzątkiem są bardzo bolesne, a niewłaściwe leczenie może sprawić, że na ciele pozostaną blizny. Pierwszą pomocą przy poparzeniu gorącą wodą jest jak najszybsze schłodzenie skóry. Uszkodzone miejsce należy schładzać przez kilkanaście minut pod bieżącą, zimną wodą. Przy oparzeniach pierwszego stopnia wystarczy zastosować spray lub maść na oparzenia skóry wrzątkiem. Oparzenia II i III stopnia należy pokazać lekarzowi. Bąbli po poparzeniu wrzątkiem nie można zrywać ani przekłuwać, aby nie doprowadzić do zakażenia rany.

Stopnie oparzeń

Oparzenia dzieli się na 3 stopnie, zależne od głębokości oraz ilości uszkodzonych warstw skóry. Oparzenie I stopnia dotyczy wyłącznie naskórka. Na powierzchni skóry widoczny jest bolesny rumień, któremu może towarzyszyć obrzęk. Nie ma bąbli, a uszkodzenie goi się samoistnie po kilku dniach, nie pozostawiając blizn.

Oparzenie II stopnia obejmuje naskórek i skórę właściwą. Charakteryzuje się większą bolesnością i dłuższym czasem gojenia niż oparzenie I stopnia. Na skórze w ciągu 24 godzin od poparzenia pojawiają się wypełnione płynem surowiczym pęcherze. Uczucie gorąca jest długotrwałe i obejmuje powierzchnię w otoczeniu rany. Czas gojenia wynosi nawet kilka tygodni.

Oparzenia III stopnia obejmują skórę i tkanki podskórne. Ich powierzchnia stopniowo staje się sucha i biaława – dochodzi do uszkodzenia receptorów czuciowych, a skóra jest martwa. Może na niej pojawić się strup. Oparzenia III stopnia są mało bolesne, ale ich wyleczenie jest długotrwałe. Dotkliwy ból może występować tylko na obrzeżach oparzenia. Blizny po oparzeniu III stopnia są rozległe i głębokie.

Zobacz film: Co jest najczęstszą przyczyną oparzeń? Źródło: 36,6.

Co na oparzenia wrzątkiem?

Niemowlęta, małe dzieci, dorośli – każdemu może zdarzyć się oparzenie wrzątkiem. Pierwsza pomoc zawsze polega na chłodzeniu uszkodzonego miejsca wodą. Absolutnie nie można stosować innych płynów jak herbatę lub mleko. Zabieg ten przynosi natychmiastową ulgę i skutecznie obniża temperaturę tkanek, co zapobiega rozprzestrzenianiu się uszkodzenia.

Miejsce oparzenia należy schładzać aż do momentu, gdy ustąpi pieczenie. Jeśli oparzenie jest w takim miejscu, że można je schładzać pod bieżącą wodą, należy robić to przez określony czas:

  • 15 minut przy oparzeniach I stopnia,
  • 30 minut przy oparzeniach II stopnia,
  • kilka minut przy oparzeniach III stopnia i tych obejmujących więcej niż 10% powierzchni ciała, aby nie doprowadzić do hipotermii.

Przy poparzeniach przekraczających 10% powierzchni ciała należy udać się na pogotowie.

Po schłodzeniu miejsce oparzenia trzeba delikatnie osuszyć jałową gazą. Potem nakłada się na nie czysty, suchy opatrunek. Należy go zmieniać przynajmniej raz dziennie. W przypadku gdy na skórze pojawią się bąble, nie wolno ich przekłuwać ani zrywać. Poparzeń nie wolno schładzać lodem ani śniegiem. Poparzonej osobie trzeba zdjąć bransoletki i pierścionki, aby zapobiec martwicy tkanek w wyniku ucisku.

Ciężkie oparzenia III stopnia wymagają pomocy lekarza. Przed przyjazdem pogotowia należy odsłonić uszkodzone miejsca na ciele. Jeśli ubranie przykleiło się do skóry, nie wolno go odrywać – odcina się materiał wokół rany. W przypadku rozległych oparzeń, gdy założenie opatrunku jest niemożliwe, zalecane jest owinięcie poparzonej osoby w czyste prześcieradło.

Należy pamiętać, aby przez 24 godziny od oparzenia nie stosować żadnych maści czy płynów. W ten sposób można doprowadzić do zakażenia.

Domowe sposoby na oparzenia wrzątkiem

W warunkach domowych pielęgnacja oparzeń polega na stosowaniu jałowych opatrunków, utrzymywania higieny miejsca oparzonego. Absolutnie nie wolno stosować spirytusu ani innych substancji na oparzone miejsca.

Oparzenia można skutecznie leczyć za pomocą opatrunków hydrożelowych, które dostępne są w aptekach bez recepty. Już po kilku minutach od nałożenia ciało w miejscu poparzenia jest schłodzone do temperatury 36,6°C. Opatrunek zapobiega zakażaniom i przyspiesza gojenie ran oparzeniowych.

Ciężkie oparzenia wymagają leczenia szpitalnego, które obejmuje podawanie środków przeciwbólowych i zapobieganie chorobie oparzeniowej. Ma ona postać wstrząsu hipowolemicznego spowodowanego masywną utratą wody i elektrolitów. Dochodzi wówczas do niewydolności narządowej oraz zakażenia ran, co może rozwinąć się w sepsę. 

Zobacz film: Oparzenia - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 25.04.2018,
Opublikowano: 29.01.2018 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Medlove 06.03.2019r.

Oparzenia dzielimy na 4 stopnie. Pzdr

Wiesia 02.07.2018r.

Dziekuje za rade.Napewno mi pomogla w przypadku mojego leczenia.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej