Oparzenie meduzy – dlaczego jest groźne dla zdrowia. Objawy, pomoc i leczenie

Fot. borchee / Getty Images

Oparzenie meduzy może przytrafić się zarówno osobom wypoczywającym we Włoszech lub w Chorwacji, jak i tym, które kąpią się nad Morzem Egejskim. Poparzenie przez meduzę może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i wiąże się z nieprzyjemnymi objawami. 

Meduza to niewielki, galaretowaty parzydełkowiec, którego oparzenie może być groźne. Wiele osób wyjeżdżających na wakacje zastanawia się nad tym, czy meduzy w Bałtyku parzą. Bałtyckie meduzy w większości przypadków to chełbie modre, które są całkowicie niegroźne dla człowieka. Nad polskim morzem w okresie jesienno-zimowym można jednak spotkać bełtwy festonowe, których wielkość dochodzi nawet do dwóch metrów, a jad jest niebezpieczny. W Bałtyku parzące meduzy zwykle żyją w wodach głębinowych, jednak na jesień i w zimie można spotkać zabłąkane osobniki. Najbardziej niebezpieczne są natomiast meduzy w Portugalii, Hiszpanii, Chorwacji, Grecji i we Włoszech. Pojawiają się one tam w okresie letnim. Oparzenie meduzy daje wiele nieprzyjemnych objawów, dlatego bardzo ważne jest natychmiastowe udzielenie pierwszej pomocy.

Objawy oparzenia meduzy

Objawy po poparzeniu przez meduzę odczuwalne są praktycznie od razu. Jad rozprzestrzenia się bardzo szybko i powoduje piekący ból. Do najczęściej występujących objawów po oparzeniu meduzy należą:

  • piekący i bardzo silny ból,
  • zaczerwienie skóry,
  • obrzęk,
  • wysypka,
  • duszności lub wymioty (w niektórych przypadkach, zwłaszcza u osób uczulonych).

W miejscu oparzenia zostaje często fioletowa czułka parząca, która wygląda jak nitka. Najbardziej intensywne objawy po oparzeniach meduzy zgłaszają dzieci. Jest tak najprawdopodobniej ze względu na ich delikatną skórę.

Zobaczcie także, jak chronić skórę przed oparzeniami:

Zobacz film: Jak chronić skórę przed poparzeniem? Źródło: 36,6

Pierwsza pomoc przy poparzeniu przez meduzę

Osoba, która zostanie poparzona przez meduzę, powinna przede wszystkim zachować spokój. Wykonywanie gwałtownych ruchów może przyspieszyć rozprzestrzenienie się jadu. Osoby udzielające pierwszej pomocy powinny jak najszybciej pomóc poszkodowanemu wyjść z wody. Najlepiej jest znaleźć ratownika, ponieważ zwykle ma on przy sobie środek znieczulający i pomagający na oparzenia. Można także skontaktować się z lekarzem, jeżeli jest w pobliżu. W praktyce plażowicze zwykle próbują radzić sobie samodzielnie, jednak najczęściej nie wiedzą, co na oparzenie meduzy jest najskuteczniejsze. Najważniejsze jest usunięcie czułki parzącej. Należy to zrobić bardzo delikatnie, łapiąc ją przez gruby kawałek materiału, następnie zakopać ją w piasku lub wyrzucić do kosza. Jeśli osoby pomagające nie posiadają profesjonalnego środka na poparzenia meduzy, mogą wykorzystać środki doraźne, czyli sok z cytryny lub ocet jabłkowy. 

Nie należy chłodzić kończyny lodem ani zimną wodą. Po tych czynnościach niezbędna jest wizyta u lekarza. Pierwsza pomoc ma bardzo duże znaczenie, jednak nie zastępuje wizyty u specjalisty. Wybierając się na wycieczkę zagraniczną, warto wiedzieć, że w Chorwacji i innych śródziemnomorskich krajach podobne objawy co oparzenie meduzą daje nadepnięcie na jeżowca. Po wstępnych oględzinach można odróżnić te dwie dolegliwości, dlatego nie należy działać pochopnie. W przypadku, gdy poparzone zostało dziecko, należy wezwać pomoc natychmiast.

Leczenie długofalowe po poparzeniu meduzy

Lekarz zwykle sprawdza, czy po oparzeniu przez meduzę nie zostały w ciele fragmenty parzące. Następnie może zdecydować o rozpoczęciu kuracji lekami antyhistaminowymi (które zmniejszają pieczenie) oraz o podaniu antybiotyku. Dodatkowo przepisze krem na oparzenia (na przykład maść z hydrokortyzonem). Zwykle po tygodniu od oparzenia meduzy nie ma śladu po nieprzyjemnych objawach. Jednak miejsce po oparzeniu warto smarować kremem, który działa na przebarwienia i blizny. By nie powtórzyło się to przykre doświadczenie, należy zwracać uwagę na dno wody i sprawdzać, czy w pobliżu nie ma meduz. Rada ta największe znaczenie ma w krajach śródziemnomorskich: w Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji i we Włoszech. Oparzenie meduzy nad Bałtykiem zdarza się bardzo rzadko, natomiast najgroźniejsze typy meduz występują w Portugalii. Ich poparzenia mogą prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. W profilaktyce pomóc mogą także specjalne gumowe buty do wody, które powinny zakrywać całe stopy i kombinezon z pianki, który chroni całe ciało. Zwykle na plażach pojawiają się znaki ostrzegawcze informujące o możliwości poparzenia przez meduzę. Nie należy ich ignorować. 

Data aktualizacji: 27.02.2019,
Opublikowano: 01.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej