Oparzenia termiczne i słoneczne – określanie ciężkości w stopniach

Fot. MangTeng / Getty Images

Oparzenia są najczęściej skutkiem urazów termicznych. Ich przebieg bywa bardzo ciężki, dlatego dla usystematyzowania ich opisu i jednoznacznego, szybkiego określenia możliwych powikłań przyjmuje się umowną skalę ciężkości obrażeń. Ważnym aspektem jest też ich rozległość, którą standardowo wyraża się w procentach powierzchni ciała.

Oparzenia mogą być spowodowane przez różne czynniki – termiczne, chemiczne (kwasem lub zasadą) lub fizyczne (na przykład promieniowaniem o wysokiej energii). Każdy z tych rodzajów ma swoją specyfikę. Największy problem kliniczny stanowią jednak, ze względu na częstość występowania, urazy termiczne.

Wpływ wysokiej temperatury na organizm człowieka

Wysoka temperatura może oddziaływać na organizm na wiele sposobów. Najczęstszą formą jest kontakt powłok ciała z cieczami o wysokiej temperaturze. Działają one lokalnie, nie powodując zwykle skutków ogólnoustrojowych, o ile powierzchnia kontaktu z płynem jest ograniczona.

Cięższe skutki przynosi ekspozycja na otwarty ogień lub gorące powietrze (pożar, wybuch itp.). Oparzenia obejmują wtedy nie tylko powłoki, ale również (na skutek oddychania) płuca i drogi oddechowe. Niekiedy prowadzi to do szybkiego powstania niewydolności oddechowej, obrzęku płuc, a w efekcie nawet do śmierci. Działanie gorącego powietrza może być przyczyną powstawania bardzo rozległych oparzeń powłok, co jest w przypadku rozległego urazu przyczyną wstrząsu, ciężkich zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej, poważnych wtórnych infekcji skóry, a niekiedy nawet śmierci chorego.

Niebezpieczne dla wzroku osoby podlegającej urazowi termicznemu są oparzenia rogówki. Prowadzą one najczęściej do powstawania blizn, które powodują zmętnienie tej przejrzystej struktury i utrudniają widzenie. Oparzenie centralnej części rogówki (obejmujące oś widzenia gałki ocznej) może być przyczyną ciężkiego upośledzenia lub utraty wzroku i zmuszać do wykonania przeszczepu tej struktury oka.

Osobnym zagadnieniem są zbliznowacenia tworzące się w procesie gojenia rozległych oparzeń. Mogą być one przyczyną przykurczów kończyn, upośledzać funkcję ręki, a w przypadku oparzeń szyi – ruchomość głowy. Oparzenia powiek są niebezpieczne dla oka, gdyż mogą powodować jego wysychanie i degenerację rogówki. Równie ważnym aspektem zbliznowaceń i przebarwień pooparzeniowych jest to, że mogą być przyczyną poważnego defektu estetycznego oraz wtórnego obniżenia samooceny i depresji.

Ocena ciężkości oparzeń w stopniach

Skala do oceny oparzeń w stopniach opiera się na zmianach, jakie zaszły w tkankach w miejscu zadziałania impulsu termicznego. Oparzenia dzieli się zwykle na trzy stopnie ze względu na głębokość powstałych uszkodzeń.

Przy oparzeniu I stopnia zmiany obejmują jedynie naskórek. Jego objawem są zaczerwienienie i ból. Pełna regeneracja następuje w ciągu kilku dni.

Oparzenia II stopnia dotyczą już nie tylko naskórka, ale i skóry właściwej. Zmiany powierzchowne (IIA) nie obejmują całej tej warstwy. Obserwuje się pęcherze, a wypełniająca je treść ma charakter surowiczy. Wchłaniają się one i goją w ciągu 2–3 tygodni, zwykle nie pozostawiają śladów. Zmiany głębokie (IIB) dotyczą całej grubości skóry właściwej. Powodują zbielenie skóry, która pozostaje zaczerwieniona jedynie w okolicy cebulek włosowych. Uszkodzeniu ulegają w tym przypadku czuciowe zakończenia nerwowe, więc ból jest w takich przypadkach słabszy niż przy urazie stopnia I lub IIA. Po kilkutygodniowym gojeniu skóry pozostają blizny i przebarwienia.

Oparzenia III stopnia sięgają do tkanki podskórnej, uszkadzają naczynia i nerwy. Skóra ulega martwicy, jest twarda i wyschnięta, jej kolor może zmieniać się od białawego, przez beżowy, po ciemnobrunatny. Proces gojenia jest długotrwały. Jeśli nie wykona się przeszczepu skóry, w miejscu oparzenia pojawiają się duże, ściągające blizny. W niektórych sytuacjach dochodzi do zwęglenia tkanek oraz oparzenia mięśni i kości. Część klinicystów zalicza takie urazy do III stopnia, a niektórzy opisują je jako oparzenia IV, V a nawet VI stopnia.

Zobaczcie na filmie, jak wyglądają oparzenia:

Zobacz film: Rodzaje i stopnie oparzeń. Źródło: 36,6

Określanie rozległości oparzenia

Rozległość oparzenia (mająca wpływ na przebieg leczenia i rekonwalescencji) określa się najczęściej, korzystając z tzw. reguły dziewiątek. Pozwala ona bardzo szybko oszacować, jaki procent skóry został oparzony.

Uznaje się (w pewnym przybliżeniu), że 9% powierzchni ciała dorosłego człowieka stanowi każda z następujących struktur:

  • głowa,
  • przednia powierzchnia klatki piersiowej,
  • tylna powierzchnia klatki piersiowej,
  • przednia powierzchnia brzucha,
  • tylna powierzchnia brzucha,
  • przednia powierzchnia każdej kończyny dolnej,
  • tylna powierzchnia każdej kończyny dolnej,
  • każda kończyna górna,

Przyjmuje się też, że krocze to 1% całkowitej powierzchni ciała.

Ocena ciężkości oparzeń

Na podstawie ocen dokonanych według obu powyższych skal ocenia się oparzenia jako lekkie, średnio ciężkie i ciężkie. Pozwala to na kompleksową ocenę zagrożenia życia i zdrowia chorego. Tak samo poważnie traktuje się na przykład dwa średnio ciężkie oparzenia:

  • uraz I lub II stopnia, który obejmuje min. 30% powierzchni ciała,
  • zmiany III stopnia na 5% skóry.

Jeżeli w trakcie pobytu na słońcu nie dojdzie do udaru słonecznego, oparzenia słoneczne, mimo swojej uciążliwości i bolesności, zalicza się zwykle do oparzeń lekkich. Wynika to z faktu, że, choć mogą obejmować dość dużą powierzchnię, zmiany na skórze są najczęściej powierzchowne. Kwalifikują się do oparzeń I stopnia lub niekiedy – gdy pojawią się pęcherze – do II stopnia.

Dowiedzcie się także, na czym polega leczenie bardzo rozległych oparzeń:

Zobacz film: Leczenie rozległych oparzeń - na czym polega? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 02.10.2018,
Opublikowano: 02.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej