Oparzenia 2 stopnia – jak przebiega leczenie? Czy można uzyskać odszkodowanie?

Fot: Africa Studio / stock.adobe.com

Oparzenia 2 stopnia uznawane są za poważne uszkodzenia naskórka i skóry właściwej. Mogą powstać np. na skutek oblania się wrzącą wodą, gorącym olejem lub chemikaliami. W ich wyniku pojawiają się obrzęk, zaczerwienienie i często pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Gojenie zależy od stopnia uszkodzenia.

Oparzenia 2 stopnia mogą mieć charakter powierzchowny i głęboki, co decyduje o czasie regeneracji skóry i naskórka. Zazwyczaj goją się do około trzech tygodni i niestety zdarza się, że pozostają po nich blizny.

W jaki sposób dochodzi do oparzeń 2 stopnia?

Oparzenie oznacza uszkodzenie skóry pod wpływem wysokiej temperatury. Szkodliwe działanie dla człowieka ma już temperatura 42°C, ale aby pojawiło się oparzenie, konieczny jest długi czas ekspozycji. W temperaturze 55°C może do niego dojść po 3 minutach, a w 70°C już po sekundzie. Oparzenia 2 stopnia powstają najczęściej po oblaniu się wrzątkiem (np. gorącą herbatą) czy olejem (np. w trakcie smażenia). Mogą je spowodować para wodna (np. z czajnika) lub chemikalia.

Zobacz także: Pierwsza pomoc przy oparzeniach chemicznych i termicznych

Wśród oparzeń drugiego stopnia wyróżnia się powierzchowne (kategoria II A), które obejmują naskórek i część skóry właściwej. W ich wyniku powstaje obrzęk i widoczne jest zaczerwienienie. Zdarza się, że wysoka temperatura powoduje powstanie pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym. Zmianom na skórze towarzyszy silny ból, a czas gojenia to około 10 do 14 dni.

Oparzenia głębokie (kategoria II B) dotykają naskórka i całej skóry właściwej. Mogą prowadzić do powierzchownej martwicy – skóra jest biała z czerwonymi punktami. W przypadku tego rodzaju urazu nie jest odczuwany aż tak silny ból, ponieważ zostają uszkodzone zakończenia nerwowe. Czas regeneracji skóry trwa nawet do 3 tygodni.

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy oparzeniach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Oparzenia 2 stopnia – leczenie

Leczenie oparzeń uzależnione jest od rodzaju otrzymanej pierwszej pomocy. To, czy pomoc może zostać udzielona w domu, zależy od wielkości uszkodzeń, ale zaleca się aby zawsze obejrzał je lekarz – czasem groźne głębokie rany nie są aż tak bolesne, przez co usypiają czujność poszkodowanego. Przyjmuje się, że oparzenia 2 stopnia, które obejmują mniej niż 10% powierzchni ciała, mogą być opatrzone w domu, zanim poszkodowany uda się do szpitala. Jeżeli są w miejscu przykrytym ubraniem lub jego resztkami, należy je bardzo delikatnie odsłonić, aby nie doprowadzić do rozleglejszych uszkodzeń. Jeżeli materiał mocno przylega do skóry, nigdy nie wolno go zrywać, a jedynie obciąć na około rany i skorzystać z pomocy medycznej. Ważne jest, aby zdjąć wszelką biżuterię, jeżeli np. wrzątek wylał się na dłonie – obrzęk wokół pierścionka może doprowadzić do martwicy.

Oparzenie należy schłodzić, aby zmniejszyć ból i zminimalizować opuchnięcie. Polewa się je w tym celu wodą o temperaturze między 10 a 20°C. Ranę można przykryć jałowym opatrunkiem, przemywając wcześniej skórę w jej okolicy 70% spirytusem, a następnie zastosować leczenie miejscowe w postaci płynów, maści czy sprayów łagodzących objawy i przyspieszających regenerację. Każda niepokojąca zmiana w wyglądzie rany wymaga konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu.

Terapia w warunkach ambulatoryjnych polega na zastosowaniu profilaktyki przeciwtężcowej, zwalczaniu zakażenia i ewentualnych przeszczepach skóry, ponieważ nawet oparzenia 2 stopnia powodują blizny.

Oparzenia 2 stopnia – jak usunąć blizny?

Proces leczenia blizn jest długotrwały i nigdy nie daje gwarancji, że całkowicie znikną. Zabiegi pielęgnacyjne należy rozpocząć jak najszybciej, aby ślad po oparzeniu był mniejszy i jaśniejszy, a przez to nie rzucał się tak bardzo w oczy. Celem pielęgnacji nie jest całkowite usunięcie blizny, bo często jest to niemożliwe, a jej zmniejszenie i spłycenie.

Ślady po oparzeniach drugiego stopnia, jeżeli są nie są głębokie i nie zajmują dużej powierzchni, wymagają jedynie stosowania kremów i maści. Zawarte w nich składniki powodują zmiękczenie zmiany i rozluźnienie tkanek bliznowatych. Najlepiej jest, jeżeli preparaty zawierają: alantoinę, heparynę i witaminy A, E i D.

Rozległe, ale również płytkie blizny można poddać zabiegom kosmetycznym, np. peelingowi chemicznemu czy dermabrazji (mechaniczne ścieranie naskórka). Dobre efekty w spłycaniu zmian ma również mikrodermabrazja, która jest mniej inwazyjna niż pozostałe dwa zabiegi.

Większe blizny można usuwać za pomocą lasera. Chociaż jest to zabieg zdecydowanie bardziej bolesny, to efekty są widoczne już po 4 tygodniach.

Oparzenie 2 stopnia – odszkodowanie

Zwrot kosztów leczenia lub odszkodowanie za oparzenie 2 stopnia przysługuje tylko wówczas, jeśli poszkodowana osoba posiada ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków w formie osobnej polisy lub aneksu do polisy na życie. Zazwyczaj nie obejmuje ono łagodnych uszkodzeń, ale te bardziej rozległe. Stawki zależne są od stopnia oraz powierzchni obrażenia wyrażonej w %, np. w przypadku uszkodzenia ręki na skutek oparzenia 2 stopnia można otrzymać 7% sumy ubezpieczenia określonego w umowie. Często jednak o wysokości odszkodowania decyduje komisja lekarska.

Data aktualizacji: 31.03.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

wawa 13.11.2018r.

ktos kiedyś napisał w necie, że najlepsza na oparzenia jest musztarda! i to szczera prawda. poparzyłam sobie obie nogi wrzącym mlekiem, dużą ilościa mleka, a tam gdzie nie zeszła mi natychmiast skóra smarowałam musztardą, po uprzednim schłodzeniu oparzeń. Dzięki temu nie schodzi zaczerwienienie i ból, resztę czyli to co było juz pozbawione skóry przykryłam mieszanka z naparu ziół z rumianku szałwii i mielonego gożdzika, kilka godzin później nie było prawie śladu zaczerwienienia, tam gdzie nie było skóry najlepiej wygląda, możę od tych ziół, ale musztarda wybiela skórę i niweluje ból

Grażyna, Kraków 24.08.2018r.

Mój syn – dziś już dorosły – gdy był mały nie wiem ile miał lat ale pamiętam że już chodził wiec może miał ze 2 lata oparzył się piecykiem, który stał u nas w kuchni. Jak to dziecko ciekawość zwyciężyła i dotknął raczkami gorącego piecyka. Jak się domyślacie poparzył się bardzo, rana była bardzo czerwona i bardzo długo się goiła. Do tej pory ma małe blizny a ja wyrzuty sumienia ze nie zdążyłam zareagować.

BasiaG62 23.08.2018r.

Jako mała dziewczynka poparzyłam sobie nogę wrzątkiem. Długo wstydziłam się tej blizny. Stosowałam różne kremy, ale poprawa była ta sobie. Ale parę lat temu zdecydowałam się na zabieg laserowy i muszę przyznać, że różnica jest ogromna.

gotfael 28.07.2018r.

Wiele razy oblałem się wodą o temp. ok. 90 st i ani razu nie miałem II stopnia oparzeń. Miałem natomiast oparzenia II st. po ekspozycji na gorący olej (160 st.) oraz na gorący metal o temp. ok 200 st. (kat II B)

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej