Olejek miętowy – zastosowanie i właściwości. Jak zrobić olejek miętowy?

Fot: kazmulka / gettyimages.com

Olejek miętowy to olejek eteryczny, który pozyskuje się z mięty pieprzowej. Ze względu na wiele cennych właściwości olejek miętowy znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej, pielęgnacji, a także w kuchni.

Mięta pieprzowa to jedno z najchętniej i najdłużej stosowanych ziół. Lecznicze właściwości mięty doceniano już w antyku. Starożytni Rzymianie i Egipcjanie stosowali tę roślinę jako naturalne lekarstwo w przypadku dolegliwości trawiennych. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej po raz pierwszy wydestylowano w XVI wieku. Od tamtego czasu znajduje on bogate zastosowanie w wielu dziedzinach: farmacji, kosmetyce, chemii czy przemyśle spożywczym.

Olejek miętowy – właściwości

Mięta pieprzowa to bylina, która powszechnie uprawiana jest w wielu rejonach świata, między innymi w Polsce. W medycynie naturalnej i kosmetyce wykorzystuje się ją w następujących formach:

  • liście mięty pieprzowej,
  • olejek miętowy,
  • mentol.

Olejek miętowy pozyskiwany jest na drodze destylacji parą wodną świeżego lub, zdecydowanie rzadziej, suszonego ziela mięty pieprzowej. Uzyskany olejek może być bezbarwny lub posiadać jasnożółte bądź żółtozielone zabarwienie. Charakteryzuje go intensywny, przyjemny zapach mięty oraz chłodzący smak. Wśród najważniejszych składników aktywnych, zawartych w olejku miętowym, wymienia się:

  • mentol – (wraz ze swoimi izomerami stanowi od 50 do 86% olejku miętowego) substancja o działaniu znieczulającym i łagodzącym podrażnienia błon śluzowych; spożywanie lub wdychanie produktów zawierających mentol wywołuje wrażenie chłodu oraz świeżości;
  • izomenton;
  • izomentol;
  • eukaliptol;
  • limonen;
  • karwon.

Działanie olejku miętowego

Znaczna ilość leczniczych właściwości olejku miętowego wynika z wysokiej zawartości mentolu, oddziałującego na receptory zimna znajdujące się w skórze i błonach śluzowych. Olejek miętowy działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwświądowo rozkurczowo, antyseptycznie i odświeżająco. Co więcej, olejek z mięty pieprzowej działa żółciopędnie i pobudzająco na wydzielanie soku żołądkowego, usprawniając procesy trawienne. Stosowany w aromaterapii, dzięki świeżemu i orzeźwiającemu zapachowi, sprzyja usprawnieniu pamięci oraz koncentracji.

Zobacz film: Olej z wiesiołka – zastosowanie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Olejek miętowy – zastosowanie w medycynie naturalnej

Olejek z mięty pieprzowej wykorzystuje się w następujących problemach i dolegliwościach:

  • ból głowy i migrena – zimny kompres przygotowany z dodatkiem olejku miętowego pozwala zredukować napięcie oraz ból;
  • opuchlizna towarzysząca urazom, stłuczeniom – okłady z użyciem olejku miętowego pozwalają zmniejszyć opuchliznę, działają przeciwbólowo;
  • opuchnięte stopy – moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku miętowego pozwala zredukować obrzęk i ból;
  • drobne oparzenia – dzięki właściwościom chłodzącym olejek miętowy w formie okładu może być stosowany na niewielkie, niegroźne oparzenia, w tym na oparzenia powstałe na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce;
  • gorączka – okłady z olejku miętowego przynoszą ulgę w gorączce, działają napotnie;
  • bóle mięśniowe i reumatyczne – wcieranie olejku miętowego pozwala złagodzić bóle mięśniowe oraz dolegliwości występujące w chorobie reumatycznej;
  • ukąszenia owadów – olejek miętowy łagodzi nieprzyjemne objawy towarzyszące ukąszeniom, między innymi swędzenie, pieczenie;
  • bóle menstruacyjne – olejek miętowy wmasowany w podbrzusze łagodzi dolegliwości bólowe towarzyszące miesiączkowaniu.

Zobacz film: Olej z rokitnika. Źródło: Dzień Dobry TVN

Olejek miętowy – na włosy i skórę

Olejek miętowy może być wykorzystywany również w pielęgnacji ciała, twarzy i włosów. Najczęściej stosuje się go do:

  • Łagodzenia objawów trądziku – olejek działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, a przy tym zmniejsza produkcję sebum, przyczyniającego się do powstawania zmian trądzikowych. Olejek należy nanosić raz dziennie punktowo na stany zapalne.
  • Masażu antycellulitowego – dodawanie olejku miętowego do balsamu lub olejku do masażu pozwala na skuteczne zwalczanie cellulitu, a także obrzęków spowodowanych nadmiernym odkładaniem wody w organizmie.
  • Zwalczania łupieżu – dzięki działaniu przeciwzapalnemu, olejek skutecznie łagodzi dolegliwości skóry głowy. Kilka kropli olejku miętowego należy wmasować w wilgotne włosy oraz skórę głowy, pozostawić przez 20 minut, a następnie spłukać letnią wodą. Zabieg należy powtarzać 2 razy w tygodniu.

Olejek miętowy – jak zrobić go w domu?

Olejek eteryczny, destylowany z ziela mięty, zakupić można w aptekach, sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością. W warunkach domowych przygotować można olejek miętowy, który również z powodzeniem można wykorzystywać do celów leczniczych lub pielęgnacyjnych. Do przygotowania domowego olejku miętowego, niezbędne będą następujące składniki:

  • około pół kilograma świeżej mięty pieprzowej,
  • 200 ml oleju roślinnego o neutralnym zapachu, na przykład słonecznikowego.

Świeżą miętę należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą i osuszyć. Liście i łodygi rozgnieść w moździerzu – tak, aby uwolniło się jak najwięcej aromatu. Olej roślinny umieścić w garnku, lekko podgrzać. Do garnka z olejem dołożyć miętę wraz z sokiem, który wytworzył się podczas ucierania. Garnek przykryć. Całość gotować na najmniejszym ogniu przez 30 minut, a następnie zostawić do całkowitego ostygnięcia. Olejek odcedzić na gęstym sicie, przelać do butelki z ciemnego szkła i na co najmniej 10 dni odstawić w suche i chłodne miejsce.

Zobacz film: Jak zrobić olejek różany? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 16.03.2018,
Opublikowano: 12.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej