Olejek jałowcowy – właściwości i zastosowanie w kosmetologii i lecznictwie

fot. madeleine_steinbach / Getty Images

Olejek jałowcowy jest olejkiem eterycznym cieszącym się sporym zainteresowaniem ze względu na liczne prozdrowotne właściwości. Znany jest z łagodzenia bólu reumatycznego, zwalczania bezsenności i regulowania wartości ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo wpływa pozytywnie na kondycję skóry.

Olejek jałowcowy wykazuje wszechstronne działanie prozdrowotne. Podkreśla się przede wszystkim jego korzystny wpływ na zmiany trądzikowe oraz zwalczanie rozstępów i cellulitu. Stąd też stanowi częsty składnik kosmetyków antycellulitowych. Ma właściwości przeciwbakteryjne, antyseptyczne, przeciwgrzybicze, diuretyczne, przeciwreumatyczne. Zaś płukanka z olejku jałowcowego i wody zwalcza nieprzyjemny zapach ust.

Olejek jałowcowy – wiadomości ogólne

Olejek jałowcowy (z łac. Oleum Juniperi) to olejek eteryczny pozyskiwany z owoców i igieł jałowca pospolitego (z łac. Juniperus communis L.), czyli gatunku rośliny iglastej zaliczanej do rodzaju jałowiec i rodziny cyprysowatych. Preparat powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła, w pokojowej temperaturze. Olejek z jałowca tworzy dobre kompozycje z olejkiem geraniowym, cytrusowym, sandałowym, lawendowym, rozmarynowym, cyprysowym, sosnowym. Otrzymywany jest metodą ekstrakcji przez destylację z parą wodną. Ma postać jasnożółtej lub zielonkawej, klarownej cieczy.

Średnia cena za buteleczkę 10 ml olejku jałowcowego wynosi 10 zł. Produkt ten kupić można w aptekach, drogeriach, sklepach zielarskich i dzięki sprzedaży internetowej.

Olejek jałowcowy – właściwości prozdrowotne

Olejek jałowcowy znany jest z licznych właściwości prozdrowotnych. Reguluje ciśnienie tętnicze krwi, łagodzi dolegliwości reumatyczne i zwalcza bezsenność. Nieznacznie rozszerza naczynia włosowate, likwiduje zastoje krwi i przyspiesza jej krążenie. Stosowany w formie płukanki, usuwa nieprzyjemny zapach z ust i wspomaga zwalczanie stanów zapalnych w jamie ustnej. Działa silnie antybakteryjnie i grzybobójczo, zwłaszcza na pałeczkę ropy błękitnej, gronkowca złocistego, pałeczkę okrężnicy i Candida albicans.

Zawarty w olejku z jałowca terpineol działa moczopędnie, stąd też produkt zalecany jest przy dolegliwościach, którym towarzyszy zatrzymywanie wody w organizmie. Dodatkowo wspomaga odtruwanie organizmu, czyli sprzyja wydalaniu toksyn, w tym kwasu moczowego, przez co zalecany jest w leczeniu podagry. Preparat wykazuje właściwości spazmolityczne, czyli rozkurczające mięśnie gładkie. Zwiększa wydzielania soku żołądkowego, pobudza perystaltykę jelit. Olejek jałowcowy stanowi składnik maści rozgrzewających stosowanych przy nerwobólach.

Olejek jałowcowy na zmęczenie i układ oddechowy

Olejek jałowcowy wykazuje działanie uspokajające, przez co stosowany może być w łagodzeniu stresu i stanów lękowych. Podnosi koncentrację i likwiduje oznaki zmęczenia. Stosowany przy wzmożonym napięciu nerwowym rozluźnia i odpręża. Do aromaterapii powinno się połączyć 5–10 kropli jałowcowego olejku z 2 łyżeczkami wody i podgrzewać w specjalnym ceramicznym kominku. Olejek ten ma przyjemny, intensywny, świeży, korzenny i nieco pieprzny zapach.

Olejek jałowcowy można używać do inhalacji. Wówczas należy 5–10 kropli wlać do naczynia z gorącą wodą. Głowę nakrywa się ręcznikiem i głęboko wdycha się unoszącą się parę. W taki sposób łagodzi się infekcje górnych dróg oddechowych, a zwłaszcza zwalcza katar i kaszel. Dodatkowo inhalacja oczyszcza zatoki oboczne nosa i rozszerza oskrzela, ułatwiając oddychanie.

Olejek jałowcowy – zastosowanie w kosmetyce

Właściwości olejku jałowcowego zostały docenione w kosmetyce. Produkt jest pomocniczo używany w leczeniu zmian trądzikowych. Dodatkowo nadaje się doskonale do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej. Wykazuje działanie antyseptyczne, tonizujące, odkażające. Niestety może działać na skórę drażniąco i wywołać pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk. Jest to spowodowane zwłaszcza zawartością w olejku pinenu. Dlatego też zanim przystąpi się do stosowania go, należy wykonać próbę uczuleniową. Należy pamiętać, żeby nie używać go w formie nierozcieńczonej.

Olejek jałowcowy stanowi powszechny składnik preparatów do pielęgnacji włosów. Intensywnie odżywia i regeneruje włosy. Łagodzi stany zapalne skóry głowy, zwalcza uczucie swędzenia i wspomaga leczenie łupieżu.

Zobaczcie, jakie olejki są polecane do stosowania na skórę:

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6

Olejek jałowcowy a cellulit

Olejek jałowcowy wykazuje działanie ujędrniające i antycellulitowe, stąd skutecznie zwalcza tzw. pomarańczową skórkę. Jest powszechnie wykorzystywany do masażu antycellulitowego. Zabieg pobudza krążenie krwi, stymuluje układ limfatyczny, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu i rozbijanie złogów tłuszczowych.

W walce z cellulitem i rozstępami zastosować można tylko olejek jałowcowy i bazowy lub połączyć go dodatkowo z innym olejkami o podobnym działaniu. W pierwszym przypadku należy 3–5 kropli olejku z jałowca wymieszać z 10 ml oleju bazowego, którym jest najczęściej oliwa z oliwek, olej kokosowy lub jojoba.

Bibliografia:

1. Frohne D., Leksykon roślin leczniczych, Wrocław, MedPharm Polska, 2010.

2. Filipowicz N., Ochocka J.R., Jałowiec pospolity Juniperus communis L. popularna lecznicza roślina olejkowa, „Postępy Fitoterapii”, 2008, 1, s. 26-31.

3. Górnicka J., Apteka natury. Leksykon zdrowia, Kalisz, Martel, 2005.

Data aktualizacji: 09.01.2019,
Opublikowano: 09.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej