Olej z pestek truskawek do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Jakie ma właściwości? 

Fot. Solstizia / Getty Images

Olej z pestek truskawek to zimnotłoczony, nierafinowany olejek pozyskiwany z nasion owoców truskawki. Zasobny jest w nienasycone kwasy tłuszczowe i związki o właściwościach przeciwutleniających. Dzięki temu doskonale sprawdza się jako składnik kremów, odżywek lub w roli samodzielnego kosmetyku.

Pestki truskawek w 10–30% składają się z tłuszczu. W związku z tym stanowią dobry surowiec do pozyskania olejku. Tłuszcze roślinne cechują się zwykle wysoką zawartością cennych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, polifenoli. Nie inaczej jest w przypadku oleju z nasion truskawki.

Fizyczne właściwości oleju z pestek truskawek

Olej z pestek truskawek ma lekką, średniotłustą konsystencję, ciemnozielony kolor i przyjemny, owocowo-orzechowy aromat. Nie barwi skóry, nie zatyka jej porów. Szybko się wchłania, nie pozostawiając lepkiej warstwy.

Olej z pestek truskawek w większości składa się kwasów tłuszczowych typu omega – zawiera kwas linolowy (omega-6), kwas alfa-linolenowy (omega-3) i kwas oleinowy (omega-9). Znajdują się w nim też niewielkie ilości nasyconych kwasów tłuszczowych – palmitynowego i stearynowego. Poza tym olej z pestek truskawek jest bogatym źródłem tokoferoli (będących formą witaminy E), fitosteroli i związków fenolowych, głównie kwasu elagowego.

Oleje do pielęgnacji twarzy - po które warto sięgnąć? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film:  Jak stosowanie olejów do skóry twarzy może wpłynąć na stan skóry? Źródło: Dzień Dobry TVN

Kwasy omega w oleju z pestek truskawek

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w które zasobny jest olej z pestek truskawek, to związki stanowiące materiał budulcowy komórek wielu tkanek ciała (m.in. skóry i jej przydatków). Uczestniczą też w licznych procesach fizjologicznych. Ludzki organizm nie jest w stanie ich samodzielnie syntetyzować, więc muszą być dostarczane w pożywieniu czy w kosmetykach.

Niedobór NNKT prowadzi do zaburzeń rogowacenia naskórka oraz osłabienia bariery hydrolipidowej skóry. To z kolei powoduje jej przesuszanie się i spadek elastyczności. Skóra jest bardziej narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych – chorobotwórczych mikroorganizmów, promieniowania ultrafioletowego (UV). Osoba z taką cerą częściej zmaga się z różnego typu dermatozami, szybciej widoczne są u niej oznaki starzenia się.

Stosowanie olejku z pestek truskawek na skórę pozwala uzupełnić niedobory NNKT. Wspomaga utrzymanie odpowiedniego bilansu wodnego skóry, reguluje procesy złuszczania się naskórka i pracę gruczołów łojowych, pełni funkcję filtra słonecznego. Kwasy omega wykazują także działanie przeciwzapalne, więc olejek pomocny jest w przypadku wystąpienia różnego typu zmian chorobowych – łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację skóry.

Polecamy: Olejowanie włosów - olejem kokosowym, lnianym, rycynowym. Co daje olejowanie włosów?

Inne własności oleju z pestek truskawek

Kwasy tłuszczowe ułatwiają wnikanie w głąb skóry zawartych w oleju z nasion truskawek substancji biologicznie aktywnych. Witamina E to jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Chroni skórę przed szkodliwą aktywnością wolnych rodników – służy profilaktyce infekcji i nowotworów oraz spowalnia procesy starzenia się. Właściwości przeciwutleniające ma także kwas elagowy, w który zasobny jest olej z pestek truskawek. Z kolei fitosterole stymulują procesy syntezy kolagenu, hamują rozkład elastyny, dzięki czemu skóra zachowuje witalność i elastyczność. Tym samym ograniczają powstawanie zmarszczek i redukują już istniejące. Sterole roślinne mają też właściwości antyseptyczne i wspomagają regenerację naskórka.

Czy stosujesz olej z pestek truskawek?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Olej z pestek truskawek na twarz, włosy i paznokcie

Olej z pestek truskawek stosować można w 100% stężeniu, dodawać go do ulubionych kosmetyków – kremów, maseczek, odżywek – lub łączyć z innymi olejami kosmetycznymi (np. w mieszance do olejowania włosów). W recepturach gotowych wyrobów drogeryjnych figuruje jako Fragaria Ananassa Seed Oil. Wykorzystuje się go np. do produkcji serum do twarzy.

Olej z pestek truskawek nadaje się do każdego typu skóry. Ponieważ ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, jego stosowanie korzystne jest przy cerze tłustej, mieszanej i trądzikowej. Jednocześnie chroni skórę suchą przed nadmierną utratą wilgoci. Dzięki właściwościom przeciwstarzeniowym dobrze służy także cerze dojrzałej. Może okazać się pomocny przy leczeniu zmian alergicznych (należy przeprowadzić test na niewielkim fragmencie skóry).

Olej z pestek malin może wzmocnić kruche, rozdwajające się paznokcie. Wmasowany w skórę głowy dostarcza cennych substancji cebulkom włosowym, a także przeciwdziała chorobom skóry głowy. Zastosowany do olejowania lub dodany do odżywki skutecznie wygładza włosy wysokoporowate, przesuszające się.

Gdzie kupić olej z pestek truskawek?

Olej z pestek truskawek w czystej postaci nieczęsto pojawia się na sklepowych półkach, ale można nabyć go w drogeriach internetowych. Warto też poszukać go w delikatesach ekologicznych. Cena 50 ml olejku to około 30 zł. Jest on bardzo wydajny (zwykle używa się kilku kropli), więc taka ilość oleju wystarcza na długo.

Data aktualizacji: 30.04.2019,
Opublikowano: 08.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej