Olej z nasion chia – właściwości prozdrowotne i zastosowanie, czyli drogocenne właściwości szałwii hiszpańskiej

Fot. svf74 / Getty Images

Olej z nasion chia to tłuszcz pozyskiwany z nasion szałwii hiszpańskiej, które znane są z wyjątkowych wartości odżywczych. Ekstrakt w postaci olejku to bardzo dobre źródło kwasów tłuszczowych typu omega, witamin, minerałów i związków o właściwościach przeciwutleniających

Szałwia hiszpańska, zwana także chia, to jednoroczna roślina z rodziny jasnotowatych pochodząca z rejonu Meksyku i Gwatemali. Uprawiana była tam już w czasach prekolumbijskich. Ze względu na szereg prozdrowotnych właściwości stanowiła dla Azteków jeden z podstawowych artykułów spożywczych. Obecnie ceniona jest na całym świecie i zaliczana do tzw. grupy superfood.

Wartości odżywcze oleju z nasion chia

Nasiona szałwii hiszpańskiej uważane są za jedno z najzasobniejszych źródeł wielonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-3 i omega-6. Pierwsze mogą stanowić nawet 65%, a drugie około 20% wszystkich obecnych w chia tłuszczów. Pod tym względem drobne nasiona są bardziej wartościowe niż – słynące z wysokiej zawartości kwasów omega – tłuste ryby morskie.

Olej wytłoczony z nasion chia składa się nie tylko z cennych tłuszczów. Zasobny jest także w rozpuszczalne w nich witaminy E i A. Ponadto zawiera liczne minerały (fosfor, wapń, miedź, potas, żelazo, magnez, cynk i selen), flawonoidy (m.in. mirycetynę, kwercetynę i kemferol) i kwasy organiczne (chlorogenowy, kawowy).

Aby olej miał maksymalną ilość wartościowych składników, wytłacza się go z nasion chia na zimno i nie poddaje rafinacji. Gotowy produkt należy chronić przed ekspozycją na słońce. Optymalna temperatura przechowywania to 10–20ºC. Olej z nasion chia ma – w odróżnieniu od innych olejów, które jełczeją po kilku miesiącach – wyjątkowo długi okres trwałości, bo aż dwa lata.

Jak rozsądnie jeść superfood? Zobaczcie:

Zobacz film: Superfoods - jak jeść rozsądnie? Produkty: Pietruszka, buraki, olej rzepakowy, rokitnik, czosnek, marchew, siemię lniane, kasza gryczana. Źródło: Dzień Dobry TVN

Prozdrowotne właściwości oleju z nasion chia

Swoje wyjątkowe właściwości prozdrowotne olej z nasion chia zawdzięcza przede wszystkim wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, który nie jest w stanie ich syntezować. Do ich funkcji należy m.in.:

  • regulacja gospodarki lipidowej (obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, ograniczając w ten sposób ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych),
  • normalizowanie ciśnienia krwi,
  • wzmocnienie odpowiedzi immunologicznej i działanie przeciwzapalne,
  • wspomaganie pracy układu nerwowego (oddziałują korzystnie na pracę mózgu, m.in. funkcje poznawcze).

Dzięki wysokiej zawartości związków o właściwościach przeciwutleniających olej z nasion chia jest pomocny w profilaktyce chorób nowotworowych (opublikowano prace potwierdzające jego wysoką skuteczność w prewencji raka piersi) i neurodegeneracyjnych. Obecne w oleju składniki mineralne niezbędne są do realizacji wielu funkcji fizjologicznych. Służą m.in. prawidłowej mineralizacji kości, procesom krwiotwórczym, regulacji gospodarki hormonalnej i wodno-elektrolitowej.

Czy używałaś kiedyś oleju z nasion chia?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Olej z nasion chia w kosmetyce

Olejek z nasion chia jest cenionym produktem do stosowania miejscowego. Doskonale sprawdza się jako składnik kosmetyków do włosów, skóry i paznokci. Jest przy tym odpowiedni do każdego typu cery. Dzięki swojemu bogatemu składowi:

  • działa nawilżająco, ponieważ zapobiega utracie wody,
  • natłuszcza, nie pozostawiając przy tym na skórze tzw. filmu,
  • dostarcza niezbędnych składników odżywczych,
  • spowalnia starzenie się skóry – poprawia jej elastyczność, wspomagając odbudowę kolagenu, redukuje zmarszczki i zapobiega ich powstawaniu, chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego (fotostarzeniem), ujednolica koloryt skóry (niektórzy badacze są zdania, że może zapobiegać powstawaniu starczych plam soczewicowatych),
  • działa przeciwzapalnie i antyseptycznie – jest pomocny w łagodzeniu podrażnień, zmian atopowych czy trądzikowych.

Jak stosować olej z nasion chia?

Wyciąg z nasion szałwii hiszpańskiej coraz częściej pojawia się w składzie gotowych kosmetyków. Z powodzeniem jednak można dodać go także do ulubionej odżywki czy kremu. Zastosowany na twarz olej z nasion chia nie tylko działa odżywczo i pielęgnacyjnie, ale też stanowi dobrą bazę pod makijaż.

Olej z nasion chia można z powodzeniem wykorzystywać w kuchni, zastępując nim olej rzepakowy czy oliwę z oliwek. Ma przyjemny zapach i lekko orzechowy smak. Warto wykorzystać go do dressingów, sosów, farszów, past lub po prostu skropić nim sałatkę warzywną. Olej z nasion chia nadaje się także do gotowania, pieczenia i smażenia. Należy jednak pamiętać, że podgrzany do wysokiej temperatury traci wiele cennych właściwości.

Aby w pełni skorzystać z bogactwa substancji zawartych w szałwii hiszpańskiej, w kulinariach wykorzystuje się nie tylko olej, ale też całe nasiona rośliny. Są one bowiem doskonałym źródłem białka, błonnika i nierozpuszczalnych w tłuszczach witamin z grupy B, w szczególności tiaminy i niacyny.

Data aktualizacji: 22.03.2019,
Opublikowano: 21.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej