Okulary przeciwsłoneczne. Jakie wybrać, by chroniły nasze oczy?

Alan Powdrill/getty images

Nadmierna ekspozycja na słońce może być niebezpieczna nie tylko dla naszej skóry, ale również dla oczu. Dowiedz się, jak w optymalny sposób chronić wzrok przed promieniami słonecznymi.

Promienie słoneczne mogą być bardzo niebezpieczne dla oczu. Zbytnia ekspozycja na słońce może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych, w tym uszkodzenia spojówki, rozwoju zaćmy, a nawet czerniaka oka. Tych przykrych konsekwencji można uniknąć nosząc okulary przeciwsłoneczne.

Wybór okularów przeciwsłonecznych

Wybierając okulary przeciwsłoneczne kierujemy się bezpieczeństwem.

Ważne, by szkła i ich pochodzenie były sprawdzone, dlatego okulary warto kupować w salonie optycznym – tłumaczy Emil Iman, optometrysta w Dzień Dobry TVN.

Filtry UV

By okulary przeciwsłoneczne chroniły nasze oczy przed promieniami słonecznymi, muszą mieć filtr. Istnieją różne filtry, ale najważniejszy jest UV. Podzielono je na 4 kategorie:

  • Kategoria 4 – zapewnia największą ochronę, przepuszcza niewielką ilość światła 3-8%, więc sprawdza się w warunkach ekstremalnych, np. wspinaczki górskiej
  • Kategoria 3 – najbardziej uniwersalna, stosowana w większości markowych okularów, przepuszcza ok. 18% światła
  • Kategoria 2 – skuteczna w pochmurne dni
  • Kategoria 1 – chroni przed pyłem, dlatego sprawdzi się wieczorem i podczas jazdy na rowerze

Zdaniem optometrysty Emila Imana najbardziej uniwersalna do codziennego użytku jest kategoria 3.

Istnieje również filtr polaryzacyjny, który likwiduje nam wszystkie niepotrzebne odblaski. Dzięki niemu obraz jest bardzo przejrzysty. Okulary mogą być również fotochromowe, co oznacza, że po wystawieniu szkieł na słońce lub promieniowanie UV przyciemniają się samoczynnie.

Zobacz film: Jak wybrać okulary na lato?

źródło: Dzień dobry TVN

Czy drogie okulary chronią nasz wzrok lepiej?

WHO ocenia, że rocznie ślepnie na świecie 3 mln ludzi właśnie z powodu promieniowania ultrafioletowego.

Prof. Krzysztof Łabuzek przeprowadził w programie „36.6” eksperyment i sprawdził, czy ludzie dbają o swoje oczy i ile ich to kosztuje. Czy rzeczywiście musimy wydać na nie majątek, by mieć gwarancję, że nasze oczy są bezpieczne?

Na co zwracać uwagę kupując okulary? Trzeba sprawdzić, czy okulary posiadają znak CE, wówczas mamy pewność, że są zgodne prawem unijnym. Okulary posiadają również oznaczenia cyfrowe, które odnoszą się do wysokości filtru.

Jakie mogą być konsekwencje noszenia okularów przeciwsłonecznych, które nie mają filtra?

W takich okularach przeciwsłonecznych ciemnych nasza źrenica się wówczas rozszerza, automatycznie chcąc wpuścić więcej światła, by móc dobrze widzieć. Przy okazji, przez rozszerzoną źrenicę dociera więcej szkodliwego promieniowania UV, które pada na siatkówkę

– wyjaśnił optyk Tomasz Leśniak i dodał, że każde okulary można sprawdzić w salonie optycznym.

Zobacz film: Co pokazał eksperyment? Czy wysoka cena za lepszą ochronę UV jest uzasadniona?

źródło: 36,6

Data aktualizacji: 25.05.2020,
Opublikowano: 25.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej