Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?

Geri Lavrov/getty images

Ognisko hipodensyjne w obrazie tomografii komputerowej nie zawsze świadczy o poważnych problemach ze zdrowiem. Przede wszystkim jest to sygnał obniżonej gęstości promieniowania RTG. W przypadku zmian wewnątrzmózgowych może świadczyć o obrzęku, zawale, stłuczeniu lub guzie

Ognisko hipodensyjne w mózgu jest bardzo często sygnałem udaru. Jego wystąpienie nie jest jednak równoznaczne z tak poważnym stanem. Obszar hipodensyjny może pojawić się również w wyniku niegroźnego stłuczenia. Zawsze jednak powinien skłaniać do dodatkowej czujności.

Zobacz także:

Ognisko hipodensyjne – co to jest?

Ognisko hipodensyjne to zmiana, której obecność można stwierdzić podczas tomografii komputerowej (TK). Obszar hipodensyjny wyznacza się poprzez ocenę gęstości promieniowania rentgenowskiego (RTG), wykorzystywanego podczas badania. Promieniowanie to ulega osłabieniu w zależności od rodzaju badanej tkanki, jej grubości, zmian, jakie w niej zaszły. Obraz TK ocenia się między innymi z wykorzystaniem kryterium rozkładu współczynnika osłabienia promieniowania wokół badanej zmiany. Każda tkanka ma ustalony właściwy dla siebie współczynnik osłabienia promieniowania RTG i w odniesieniu do niego opisywany jest obraz TK. Jeśli współczynnik osłabienia jest wyższy od ustalonej normy, mówi się o hiperdensji. Jeżeli jest niższy, w opisie wskazuje się istnienie obszaru hipodensyjnego.

Kryterium pomiaru pozwalającym na określenie wystąpienia ognisk hipodensyjnych są jednostki Hounsfielda (Hounsfield Units, HU), definiujące gęstość radiologiczną. Wyznaczono je osobno dla różnych tkanek, np. dla kości norma to +130 HU, dla tłuszczu od -80 do -100 HU, dla mięśni +40 HU.

O czym świadczy ognisko hipodensyjne w mózgu lub w wątrobie?

Obszary hipodensyjne mogą wystąpić właściwie w każdej tkance. Często diagnozuje się je m.in. w wątrobie, trzustce, na nerkach, w jelitach. Mają bardzo różne przyczyny. Zwykle wiążą się ze zmianami o charakterze guza, ropnia czy torbieli. Jest tak w przypadku zmiany hipodensyjnej w wątrobie. Obszary tego typu niejednokrotnie wymagają diagnostyki okołonowotworowej, natomiast w żadnym wypadku nie oznaczają diagnozy w kierunku raka. Ogniska hipodensyjne w śledzionie, nerkach oraz innych organach często świadczą jedynie o niegroźnych zmianach w obszarze tkanki (torbielach lub niezłośliwych guzach).

Osobne zagadnienie stanowią zmiany hipodensyjne w mózgu. Takie ogniska wewnątrzmózgowe mają wiele przyczyn, natomiast dość często świadczą o udarze. Wychwycenie ich jest więc ogromnie istotne w kontekście diagnostyki (także po różnego rodzaju urazach) i prawidłowego opisu TK.

Obszar hipodensyjny w mózgu a udar niedokrwienny

Zmiany hipodensyjne w mózgu, a więc pojawienie się charakterystycznego, ciemniejszego obszaru na obrazie TK, są bezpośrednim symptomem udaru niedokrwiennego. W takim przypadku ognisko hipodensyjne w głowie musi być zlokalizowane w rejonach istoty białej lub szarej. Obszar udaru charakteryzuje się obniżoną gęstością i bardzo charakterystycznym, łatwo zauważalnym, niesymetrycznym ułożeniem w stosunku do osi mózgu. Ogniska hipodensyjne w mózgu w takim przypadku powstają w wyniku naturalnych procesów zachodzących z powodu niedokrwienia. Z powodu zamknięcia światła konkretnych naczyń dochodzi do niedoboru nie tylko tlenu, ale i energii. Powoduje to obrzęk. Ten z kolei już bezpośrednio przyczynia się do obniżenia współczynnika osłabienia, na podstawie którego wskazuje się ognisko hipodensyjne w mózgu. Jeśli występuje o 1% więcej płynu obrzękowego, to obniżenie gęstości promieniowania wynosi 1,3–2,6 HU.

Podczas udaru, w ciągu pierwszych 4 godzin od momentu zatoru tętnicy mózgowej, który jest bezpośrednią przyczyną ogniska hipodensyjnego i samego udaru, notuje się zazwyczaj przyrost płynu na poziomie 2–4%. Oznacza to obniżenie gęstości o 2,6–10,4 HU, w skrajnych przypadkach o 12 HU. W kolejnych godzinach dane te się pogarszają.

Obszary hipodensyjne w mózgu – udar czy nie?

Obszary hipodensyjne w mózgu, jak również w innych organach, mogą świadczyć o: obrzęku, stłuczeniu, zawale, udarze, wystąpieniu guza, torbieli lub ropnia. Nie wszystkie więc stanowią sygnał niebezpiecznych zmian domagających się pilnej interwencji medycznej. W przypadku mózgu problem jednak polega na tym, że zmiany hipodensyjne, które świadczą jednak niejednokrotnie o rozwijającym się udarze, nie są zbyt łatwo dostrzegalne. Trzeba pamiętać, że obszar hipodensyjny to właściwie jedyny bezpośredni objaw wystąpienia udaru, który można dostrzec w bezkonstrastowym TK. Jego dostrzeżenie jest niestety jednak często bardzo utrudnione. Po pierwsze sama zmiana hipodensyjna ma niejednokrotnie charakter „ukryty”, wiąże się bowiem z małym spadkiem gęstości promieniowania, co nie świadczy jednoznacznie o wystąpieniu udaru. Po drugie zmiany hipodensyjne w mózgu są często maskowane przez treści nadmiarowe. Diagnostyki nie ułatwia również ograniczona rozdzielczość kontrastowa TK.

Zobacz film: Czym jest udar?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Władysław Lasek, Zbigniew Serafin, Neuroobrazowanie wczesnego okresu udaru mózgu, „Choroby Serca i Naczyń”4/2005.

2. Co należy wiedzieć o udarze mózgu. Poradnik dla pacjentów, ich rodzin i wszystkich zainteresowanych, http://www.fum.info.pl/esp/resources/download/podrecznik.pdf.

Data aktualizacji: 20.11.2020,
Opublikowano: 20.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej