Odleżyny na piętach – przyczyny, mechanizm powstawania i sposoby leczenia

Fot. Wavebreakmedia / Getty Images

Odleżyny na piętach oznaczają miejscowe uszkodzenie skóry i tkanki podskórnej w tylnej części podeszwy stopy rozwijające się w wyniku długotrwałego ucisku guza kości piętowej o powierzchnię, na której opiera się podudzie. Leczenie odleżyn na piętach to wymagający i wolno postępujący proces.

Mechanizm tworzenia się zmian odleżynowych na piętach postępuje szybko, dlatego ważna jest natychmiastowa interwencja wykorzystująca wiele metod przyspieszających proces zasklepiania otwartych i często zakażonych ran. Specjalistyczne opatrunki na odleżyny piętowe w formie maści, żeli, plastrów czy aerozoli stanowią podstawowe narzędzia walki z dolegliwościami o tego typu charakterze.

Odleżyny na piętach

Odleżyny na piętach oznaczają stan martwiczy różnego stopnia skóry i tkanki podskórnej, a nawet ścięgien, mięśni i kości, czyli struktur podudzia znajdujących się w bezpośrednim kontakcie z podłożem poprzez najbardziej wysunięty na zewnątrz element kostny, tzn. guzowatość kości piętowej. Odleżyny na piętach powstają na skutek miejscowego zaburzenia ukrwienia i odżywienia tkanek wywołanych zwykle długotrwałym uciskiem, dlatego rozwijają się najczęściej u osób tymczasowo lub stale unieruchomionych, nieprzytomnych, niesamodzielnych fizycznie i obłożnie chorych. Odleżyny na piętach i innych częściach ciała wiążą się ze zmianami o charakterze trudno gojących się ran owrzodzeniowych i często stanowią przyczynę wtórnego zakażenia organizmu, które może zagrażać życiu chorego. Leczenie odleżyn na piętach przewiduje wiele specjalistycznych metod farmakologicznych, np. opatrunki na odleżyny na pięty, które odpowiednio dobrane do skali owrzodzenia, przyspieszają proces usprawniania kondycji uszkodzonych tkanek.

Polecamy: Materac przeciwodleżynowy – jaki wybrać i dlaczego warto go używać?

Skąd się biorą odleżyny?

Odleżyny na piętach powstają na skutek długotrwałego ucisku lub ucisku połączonego ze ścieraniem najbardziej wysuniętego elementu kostnego podeszwy stopy. W efekcie zwiększonego obciążenia i tarcia pięty dochodzi do zaburzenia krążenia, niedotlenienia i niedożywienia jej tkanek, po czym rozpoczynają się procesy warstwowego obumierania komórek skóry na wszystkich jej poziomach, aż do kości. Postępujący mechanizm martwicy tkanek objawia się bolącym zaczerwienieniem skóry, pęcherzami i łuszczeniem się naskórka. W miarę rozwoju zmian dochodzi do otarć, a dalej otwartych ran z wysiękiem surowiczym. Oddzielające się obumarłe tkanki wydzielają nieprzyjemny zapach i prowadzą do ubytków ciała. Zaawansowanie odleżyn pięt klasyfikuje się według skali Torrance’a.

Polecamy: Plastry na rany odleżynowe – rodzaje i mechanizm działania. Kiedy należy je stosować?

Czarna odleżyna na pięcie

Odleżyna na pięcie może zostać charakteryzowana według pięciu stopni ciężkości:

  • I stopień – blednące zaczerwienienie skóry,
  • II stopień – nieblednący rumień z obrzękiem, pęcherzem i uszkodzeniem naskórka, wywołujące ból,
  • III stopień – uszkodzenie skóry na całej jej grubości z dnem rany wypełnionym żółtą masą rozpadających się tkanek, wokół którego rozlewa się rumień z obrzękiem,
  • IV stopień – uszkodzenie głębokich tkanek miękkich, które wypełnia czarna masa martwicza,
  • V stopień – tzw. czarna odleżyna na pięcie, czyli martwica obejmująca mięśnie i tkankę kostną.

Jak zbudowana jest ludzka skóra? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Jak leczyć odleżyny na piętach?

Leczenie odleżyn na piętach rozpoczyna się od oceny zmian martwiczych. Jeśli odleżyna jest zainfekowana, priorytetem staje się oczyszczenie rany metodą:

  • mechaniczną, np. chirurgiczną,
  • enzymatyczną, np. roztworami biochemicznymi,
  • biologicznymi, np. larwoterapią,
  • autolizy, czyli samotrawienia obumierających komórek pod wpływem enzymów wewnątrzkomórkowych wspomaganych specjalistycznymi opatrunkami nasączonymi biochemicznymi preparatami usprawniającymi proces gojenia odleżyny.

Leczenie odleżyn na piętach w dalszym etapie to przede wszystkim:

  • regularne zmiany pozycji ułożeniowych pacjenta, nie rzadziej niż co 2 godziny, ze szczególną uwagą na podudzie,
  • odciążenie odleżyny na pięcie poprzez np. krążki przeciwodleżynowe z otworem czy profilowane podkładki,
  • zbilansowana dieta bogata w białko, witaminy i minerały oraz odpowiedni poziom nawodnienia organizmu,
  • utrzymanie suchej i czystej skóry stóp, a także czystej pościeli i bielizny,
  • rehabilitacja ruchowa, fizykoterapia i masaże okolic odleżyny, stopy i podudzia. Bezpośrednio masowana odleżyna na pięcie prowokuje dodatkowy ból i grozi pogłębieniem uszkodzeń tkanek.

Polecamy: Opatrunek ze srebrem na trudno gojące się rany – kiedy można go stosować?

Opatrunki na odleżyny na piętach

Opatrunki na odleżyny na piętach to powszechna metoda leczenia zaawansowanych zmian tego typu. Skuteczność terapii polega na stałym zapewnieniu wilgotnego środowiska poprzez nasączone preparatami lekowymi i odżywczymi struktur plastrów, błon żelowych i gąbkowych siatek, które sprzyjają namnażaniu się makrofagów, czyli komórek odpowiedzialnych za procesy naprawcze tkanek. Opatrunki na odleżyny piętowe ograniczają kolonizację patogenów, kontrolują ilość wysięku, chronią przed urazami mechanicznymi i utrzymują odpowiednią cyrkulację powietrza. Rynek farmaceutyczny oferuje wiele żelów, maści i aerozoli na tego typu zmiany, jednak o tym, czym smarować odleżyny na piętach i jakich opatrunków używać, powinien decydować lekarz.

Bibliografia:

  1. G. Krasowski, M. Kruk, Leczenie odleżyn i ran przewlekłych, Warszawa 2008.
  2. J. Rosińczuk, Odleżyny – profilaktyka i leczenie, Wrocław 2014.
Data aktualizacji: 14.05.2019,
Opublikowano: 14.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej