Od czego się robią żółte paznokcie? Jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?

Fot: pathdoc / stock.adobe.com

Żółte paznokcie są nieestetyczne i psują wygląd nawet najbardziej zadbanych i wypielęgnowanych dłoni. Mogą wystąpić również na stopach. Taki stan mogą powodować zarówno grzyby, jak i przebarwienia po lakierze do paznokci.

Przebarwione, żółte paznokcie mogą być efektem zarówno niewłaściwej pielęgnacji, jak i choroby. W przypadku zachowania pełnego zdrowia pomocne będą zabiegi kosmetyczne – także te wykonywane w domowym zaciszu. Zmiany chorobowe natomiast należy leczyć od wewnątrz.

Żółte paznokcie – przyczyny zdrowotne

Żółte paznokcie nie są cechą charakteryzującą zdrowego człowieka – takie nietypowe zabarwienie może mieć różne przyczyny i być ściśle powiązane z kilkoma aspektami z pogranicza kwestii zdrowotnych. Przebarwienia nierzadko powstają w efekcie zgrubienia płytki paznokcia. Następuje ono zazwyczaj w wyniku spowolnienia jego przyrostu. Istnieje tutaj następująca zależność: im wolniej rośnie paznokieć, tym grubsza staje się jego płytka, a żółtawe zabarwienie spowodowane jest wówczas utratą jej przezroczystości. Z kolei spowolnienie jej wzrostu może być skutkiem niewłaściwej diety, wieku lub chorób.

Żółte zabarwienie często jest również wynikiem zażywania niektórych substancji leczniczych, m.in. tetracykliny i beta-karotenu. Może powstać w przebiegu żółtaczki lub nawet jako efekt palenia papierosów.

Żółte paznokcie u nóg – grzybica stóp

Żółte paznokcie u nóg mogą być efektem grzybicy. Jest to stan chorobowy wywołany zazwyczaj przez kilka rodzajów grzybów: Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes i Candida. Jednak do grzybicy stóp najczęściej przyczynia się grzyb pleśniowy – Scopulariopsis brevicaulis, który powoduje zwłaszcza zakażenia paznokci palców stóp. 

Choroba rozprzestrzenia się w atmosferze ciepła i wilgoci – przy braku zachowania odpowiedniej higieny i niedokładnym wycieraniu stóp po kąpieli, w efekcie którego przestrzenie między palcami są nadal wilgotne, a także poprzez noszenie skarpet wykonanych z syntetycznych włókien i ciasnego obuwia ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów. 

Grzybica może być dziedziczona, jednak największe ryzyko zachorowania dotyczy tych osób, które w ramach wykonywanego zawodu zobligowane są do tego, aby nosić obuwie ochronne ze sztucznej skóry lub gumy. Jednak to nie jedyne czynniki zwiększające potencjalne ryzyko zachorowania. Wśród takowych można wyróżnić powstałe w wyniku różnych uszkodzeń mechanicznych rany i głębokie zadrapania na stopach. Takie przerwy w ciągłości wierzchnich warstw skóry ułatwiają grzybom dostęp do jej głębszych warstw i ich zasiedlenia. 

Częste zażywanie kąpieli w publicznych kąpieliskach i basenach również jest niebezpieczne, podobnie jak korzystanie z łaźni i sauny, które zwiększa ryzyko zachorowania na grzybicę stóp. Problem ten dotyczy głównie mężczyzn i osób otyłych, które wykazują ponadto tendencję do nadmiernej potliwości. Zagrożone grzybicą są także kobiety w ciąży, osoby, które miały wykonywane przeszczepy, zmagające się z nowotworami i przyjmujące niektóre leki. Chorobę mogą spowodować również cukrzyca i choroby typowo naczyniowe, w tym m.in miażdżyca kończyn dolnych.

Sposób leczenia grzybicy paznokci dobiera indywidualnie lekarz dermatolog. Na ogół polega on na zażywaniu odpowiednich leków, jednak pomocna z pewnością będzie bardziej staranna higiena stóp. Na objęte grzybicą żółte paznokcie u nóg pomogą także domowe sposoby leczenia bazujące na naturalnych metodach. Zalicza się do nich olejek z oregano i z drzewa herbacianego.

Żółte paznokcie po lakierze i hybrydach

Przebarwienia mogą być także spowodowane stosowaniem lakierów. Żółte paznokcie mogą utrzymywać się w wyniku ich długotrwałego malowania, zwłaszcza czerwonym lakierem, ale także po tzw. hybrydach. Manicure hybrydowy w ostatnich latach zyskał ogromną popularność, jednak wraz z nią przyszły także liczne skargi kobiet na kondycję paznokci po stosowaniu lakierów utwardzanych przy pomocy światła ultrafioletowego. Jednym z problemów jest właśnie żółte zabarwienie płytki paznokcia spowodowane długotrwałym noszeniem popularnych hybryd i związanym z tym brakiem dostępu światła do płytki.

Żółte paznokcie u rąk i nóg – domowe sposoby

Jeśli nie wystąpiły zmiany grzybicze, problem, jakim są żółte paznokcie u rąk i nóg, można skutecznie zniwelować za pomocą domowych sposobów. Przydatne w tym celu będzie moczenie paznokci w oleju i soku z cytryny. Olej należy lekko podgrzać i dodać do niego kilka kropel soku, a następnie moczyć w nim stopy lub ręce. Aby delikatnie usunąć warstwę żółtego zabarwienia, warto wykonać także peeling z wykorzystaniem cukru i ulubionego olejku – taką mieszankę należy wmasować w powierzchnię płytki i zmyć. Profesjonalne salony kosmetyczne oferują również usługę tzw. manicure japońskiego, która opiera się na wcieraniu specjalnie skomponowanej substancji z zawartością krzemionki w płytkę paznokcia celem nadania jej blasku, wytrzymałości i „czystej” barwy.

Zobacz film: Jak dbać o paznokcie? Źródło: Stylowy Magazyn

Data aktualizacji: 04.12.2017,
Opublikowano: 04.12.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Pofalowane paznokcie – czy mogą oznaczać chorobę?

Pofalowana płytka paznokciowa stanowi nie tylko problem estetyczny, ale i nierzadko zdrowotny. Za pojawienie się pofałdowań odpowiadać mogą bowiem liczne jednostki chorobowe, w tym m.in. grzybica, czy nadczynność tarczycy. Zmiany te występują niekiedy na skutek niedoborów żywieniowych czy odwodnienia organizmu.

Czytaj więcej
Gotowa na żelową rewolucję? Poznaj Self Leveling Gel od Indigo Nails

Jeśli masz dość żeli do paznokci, które zalewają skórki, a piekące utwardzanie sprawia, że na samą myśl o robieniu stylizacji zgrzytasz zębami, to nadeszła dla Ciebie wiekopomna chwila. Na rynku właśnie pojawiły się niskotemperaturowe żele samopoziomujące z proteinami! Przed Tobą Indigo Self Leveling Gels with Proteins!

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej
Macierz paznokcia łatwo naruszyć lub uszkodzić. Czy można ją odbudować? Jak szybko rosną paznokcie?

Choroby paznokci najczęściej powstają w wyniku toczących się stanów zapalnych w organizmie. Jednak przyczyną uszkodzenia macierzy paznokcia jest uraz mechaniczny, taki jak zmiażdżenie, przygniecenie płytki, czy skaleczenie jej podczas manikiuru.

Czytaj więcej
Cynk pomaga walczyć z wirusami. Jakie objawy daje niedobór cynku, a jakie przedawkowanie?

Cynk jest niezbędnym do życia mikroelementem, który wpływa na przemiany metaboliczne, układ odpornościowy i prawidłowe wydzielanie insuliny. Ostatnie badania naukowe sugerują nawet, że niedobór cynku może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Czytaj więcej
Olejek śliwkowy - doskonały zamiennik kremu i balsamu

Olejek śliwkowy to niedoceniany kosmetyczny skarb. W naturalny sposób, bez zawartości chemii, skutecznie zadba zarówno o skórę, jak i o włosy. Zawiera m.in. witaminę E, beta-karoten (prowitaminy A), witaminy z grupy B oraz kwas oleinowy i kwas linolowego. A na dodatek ma piękny marcepanowy zapach!

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Biotyna zapobiega łysieniu i... poprawia nastrój. 10 produktów, w których jest jej najwięcej

Biotyna, to witamina z grupy B. Jej niedobory najbardziej odbijają się na wyglądzie naszych włosów, skóry, a także samopoczuciu. Dowiedz się, których produktów nie powinno zabraknąć w twojej diecie.

Czytaj więcej
Niepokoi cię wygląd twoich paznokci? Sprawdź, co mogą oznaczać wszelkie zmiany

Wygląd naszych paznokci i zachodzące na nich zmiany mogą wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Inna faktura, kolor, kształt mogą wskazywać na nieprawidłowość w funkcjonowaniu organizmu.

Czytaj więcej