Oczyszczanie nerek z toksyn i kamieni, zioła na oczyszczanie nerek 

Fot.: psdesign1 / stock.adobe.com

Oczyszczanie nerek powinno być przeprowadzane regularnie, ponieważ w tym ważnym narządzie kumuluje się dużo toksyn i ubocznych produktów przemiany materii. Ich nadmiar zakłóca naturalne procesy metaboliczne, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Oczyszczanie nerek, czyli parzystych narządów zlokalizowanych w tzw. przestrzeni zaotrzewnowej, po obu stronach kręgosłupa, jest wskazane, ponieważ pełnią one ważną rolę w organizmie. Ich główną funkcją jest filtrowanie krwi i wydalanie z moczem zbędnych produktów przemiany materii i nadmiaru płynu. Nerki filtrują 1,3 l krwi w ciągu każdej minuty, co wynika z ciągłej konieczności usuwania substancji toksycznych i produktów przemiany materii, m.in. mocznika.

Każda z nerek ma około miliona jednostek filtracyjnych – nefronów, które usuwają z krwi substancje odpadowe i zatrzymują te, które są organizmowi potrzebne. Nefron jest zbudowany z sieci splątanych włośniczek (kłębuszków nerkowych) otoczonych torebką Bowmana. Krew dociera do kłębuszka pod wysokim ciśnieniem, wymuszając na glukozie, solach i ubocznych produktach metabolizmu przejście przez ściany włośniczek. Gdy te procesy zostają zaburzone, pojawiają się liczne dolegliwości, a w konsekwencji także poważne choroby.

Zobacz film: Jakie kamienie można znaleźć w ludzkim ciele? Źródło: 36,6.

Przyczyny zanieczyszczenia nerek toksynami

Nagromadzenie substancji toksycznych w organizmie jest niebezpieczne dla zdrowia. Najbogatszym ich źródłem są produkty spożywcze, przede wszystkim tzw. żywność wysoko przetworzona, z dużą ilością soli, cukru, utwardzonych olejów roślinnych (tłuszczów trans), środków konserwujących, barwników, zagęstników czy polepszaczy smaku. Powodują ona przeciążenie i zaburzenie funkcjonowania organów odpowiedzialnych za wydalanie, w tym nerek, a także zahamowanie naturalnych procesów usuwania szkodliwych produktów przemiany materii, czego konsekwencją bywa np. samozatrucie organizmu.

Dieta oczyszczająca nerki z toksyn

Oczyszczanie nerek z toksyn to przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych. Należy pamiętać, by podczas przygotowywania posiłków unikać łączenia węglowodanów z tłuszczami, co zapobiega rozwojowi niekorzystnych procesów gnilnych i fermentacyjnych. W codziennym jadłospisie powinno znajdować się 5 porcji warzyw i owoców, a także ryby i produkty z dużą zawartością błonnika, czyli m.in. kasze (jaglana, gryczana), otręby, płatki zbożowe oraz pieczywo pełnoziarniste. Wskazane są jogurty naturalne, kefiry i inne sfermentowane napoje mleczne. Cenne właściwości ma również suszona żurawina (bez dodatku cukru), zapobiegająca m.in. rozwojowi kamieni nerkowych.

Nerki oczyszcza przede wszystkim odpowiednia ilość wypitych płynów, przynajmniej 2–3 l dziennie, najlepiej średnio zmineralizowanej wody, zielonej herbaty i soków owocowo-warzywnych.

Oczyszczanie nerek z kamieni

Kamienie nerkowe powstają, gdy dochodzi do wykrystalizowania związków obecnych w moczu. Ten proces przyspieszają przewlekłe infekcje układu moczowego, picie niedostatecznej ilości płynów lub dieta zbyt bogata w szczawiany, obecne m.in. w rabarbarze, szczawiu czy kawie. Kamienie nerkowe bywają też konsekwencją zaburzeń hormonalnych. Często powodują ból, promieniujący od pleców w kierunku brzucha i narządów płciowych. Ból rośnie aż do osiągnięcia największego natężania, które trwa około minuty, następnie łagodnieje, aby po kilku minutach znów powrócić. Schorzeniu towarzyszą trudności w oddawaniu moczu lub pojawiająca się w nim krew.

Oczyszczanie nerek z kamieni wymaga zmiany stylu życia i odżywiania. Należy:

  • pić 2,5–3 l płynów dziennie, zwłaszcza wody;
  • kontrolować ilość oddawanego moczu (powinna zawierać się w przedziale 2–2,5 l dziennie);
  • spożywać dużo warzyw i owoców, szczególnie cytrusowych oraz pokarmów bogatych w błonnik;
  • pilnować, by dieta zawierała odpowiednią ilość wapnia (około 1 g dziennie);
  • ograniczyć ilość spożywanej soli i białka zwierzęcego;
  • utrzymywać prawidłową wagę ciała (wskaźnik masy ciała powinien wynosić 18–25 kg/m2);
  • unikać stresu;
  • uprawiać aktywność fizyczną 2–3 razy w tygodniu.

Czasami konieczne może być leczenie farmakologiczne lub usunięcie kamieni nerkowych metodą litotrypsji zewnątrzustrojowej falą uderzeniową (ESWL), uretroskopii (URS) lub nefrolitotomii przezskórnej (PCNL).

Zobacz film: 25. Jak dawniej usuwano kamienie nerkowe? Źródło: 36,6

Zioła oczyszczające nerki

Elementem kuracji oczyszczającej nerki mogą być stosowane od wieków rośliny i zioła, które często wykazują cenne dla zdrowia działanie, oczyszczają krew oraz narządy ze szkodliwych substancji, złogów i innych nieczystości. Zioła oczyszczające nerki to m.in.: mniszek lekarski, korzeń łopianu, koniczyna czerwona, skrzyp polny, fiołek trójbarwny, pokrzywa zwyczajna, mącznica lekarska i prawoślaz lekarski.

Zalecany jest sok z brzozy. Oczyszcza organizm ze złogów w układzie moczowym i zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. Oczyszczanie nerek wspiera też pietruszka, a dokładniej jej korzeń i natka. Przed spożyciem należy je zmiksować z oliwą z oliwek i skórką cytryny.

Oczyszczanie nerek według Michała Tombaka

Jedną z osób promujących oczyszczanie nerek jest Michał Tombak, rosyjski biochemik i autor wielu popularnych poradników dotyczących zdrowego stylu życia. Proponuje on dietę sokową, która trwa 6 dni i polega na piciu wody z siarczanem magnezu oraz mieszanki soków z owoców cytrusowych. Po zakończeniu kuracji należy przez przynajmniej 2 miesiące zaniechać spożywania cukru, produktów wysoko przetworzonych oraz tłustych i smażonych potraw.

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 18.12.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

jola 13.12.2019r.

szkoda, że brak pomysłu na usuwanie mocznika i kreatyniny z organizmu, na poprawę pracy nerek

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej