Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie. Jak je rozpoznać?

Jose Luis Pelaez Inc/getty images

Od lat podkreśla się, że znacznie lepiej dla matki i dziecka jest rodzić siłami natury. Jest to bez wątpienia prawdą, jednak rośnie wówczas ryzyko obniżania się lub wypadania ścian pochwy. Schorzenie występuje dość często i zaliczane jest do zaburzeń żeńskich narządów płciowych.

Mięśnie budujące miednicę kobiety, w tym pochwę, mają za zadanie zapobiegać wypychaniu macicy i pochwy podczas parcia w czasie porodu. Są one odpowiednio rozciągliwe, co pozwala na powiększanie się macicy. Obniżenie ścian pochwy oraz jej wypadanie może mieć miejsce na skutek porodu naturalnego i związane jest z kilkoma czynnikami.

Zobacz też:

Jakie są przyczyny obniżenia ściany pochwy?

Obniżenie pochwy może mieć kilka przyczyn. Pierwszą jest poród dużego dziecka, co jest sporym wyzwaniem dla mięśni i więzadeł dna miednicy. Drugą przyczyną może być poród wspomagany kleszczami lub powikłania pękniętego krocza. Duże ryzyko stwarzają również uwarunkowania genetyczne. Kobieta może odziedziczyć tendencję do osłabienia więzadeł oraz schorzeń tkanki łącznej. W konsekwencji przekłada się to na nadmierną ruchomość stawów. Obniżenie lub wypadanie pochwy pojawia się również na skutek zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej u kobiet otyłych albo cierpiących na przewlekły kaszel. Co więcej, obniżenie pochwy ma miejsce u kobiet w starszym wieku – związane jest z osłabieniem mięśni i więzadeł, które utrzymują macicę w określonej pozycji.

Objawy obniżenia ściany pochwy

Objawy obniżenia pochwy zależą od stopnia zaawansowania choroby oraz jej rodzaju. Wyróżnia się bowiem obniżenie przedniej (cystocele) lub tylnej (rectocele) ściany pochwy oraz obu ścian. Pacjentki zgłaszają się do lekarza ginekologa z takimi objawami, jak:

  • ból podczas stosunku,
  • uczucie obecności ciała obcego w pochwie,
  • dyskomfort lub ból w okolicy krzyżowej lub podbrzusza,
  • zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca, w tym nietrzymanie moczu i zaparcia,
  • ukazanie się w szparze sromowej ścian pochwy (zaawansowane przypadki).

Kto jest szczególnie narażony na wypadanie pochwy i macicy? Najwięcej przypadków odnotowuje się u kobiet przed 40. rokiem życia oraz po okresie menopauzalnym. Zaobserwowano, że częściej występuje ono u wieloródek lub kobiet ciężko pracujących fizycznie. Okazuje się, że jedną z możliwych przyczyn jest przewlekły stres. Początkowo obniżające się ściany pochwy mogą z czasem doprowadzić do wypadnięcia całego narządu płciowego. Dlatego tak ważne jest szybkie zgłoszenie się do lekarza ginekologa w przypadku pojawienia się specyficznych objawów. Wczesna faza może być leczona za pomocą ćwiczeń. Na poważniejszych etapach konieczna okazuje się interwencja chirurgiczna. Ginekolodzy oceniają schorzenie w czterostopniowej skali (od 0 do stopnia 4, przy czym 0 oznacza brak wypadania, a 4 całkowite wypadanie macicy lub pochwy).

Zapobieganie obniżaniu się ściany pochwy i leczenie go

Nie ma chyba lepszego środka zaradczego przed obniżaniem ścian pochwy jak profilaktyka. Świadome zapobieganie temu schorzeniu polega na regularnym ćwiczeniu mięśni, które zamykają otwór miednicy. Mowa o mięśniach Kegla. Instrukcje, jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie Kegla, dostępne są w internecie w postaci filmów instruktażowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy poradzić się dodatkowo lekarza ginekologa lub fizjoterapeuty. Regularne ćwiczenia tych mięśni nie tylko je wzmacniają, ale mają też wiele innych pozytywnych rezultatów. Chronią przed nietrzymaniem moczu, przyspieszają regenerację podczas połogu, a nawet wpływają na sprawność seksualną. Porady dotyczące prawidłowo wykonywanych ćwiczeń udostępniane są przyszłym matkom w szkołach rodzenia. Duże znaczenie ma prawidłowa i lekkostrawna dieta. Zapobiega zaparciom, pretendującym do obniżania się ścian pochwy. Niekiedy stosuje się również krążki dopochwowe, zakładane przez ginekologa w gabinecie. Krążek musi być pod stałą opieką ginekologa, a wizyty należy powtarzać z określoną przez specjalistę częstotliwością. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko rozwinięcia się stanu zapalnego.

Leczenie poważniejszych przypadków może obejmować stosowanie maści wzbogaconych estrogenem. Poprawia to elastyczność tkanek. Powszechnie stosuje się również niewielkich rozmiarów urządzenia, zwane pessarami ginekologicznymi, służące do podpierania ścian pochwy. U kobiet będących w okresie rozrodczym metody operacyjne opierają się na ustabilizowaniu pochwy za pomocą taśm lub specjalnych szwów. Rozważana jest również operacja plastyczna krocza i pochwy. Problematyczne są przypadki całkowitego wypadnięcia macicy oraz przeciwwskazania do wykonania operacji, w tym poważne zaburzenia kardiologiczne lub płucne.

Zobacz: Czy poród musi boleć?

źródło:x-news

Bibliografia

1. Surkont G., Wlaźak E., Suzin J. Operacyjne leczenie zaburzeń statyki narządu płciowego u kobiet – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy. Przegląd Urologiczny. 2006 4 (38).

Data aktualizacji: 01.12.2020,
Opublikowano: 01.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
O czym świadczą wymioty przed porodem i jak sobie z nimi radzić?

Wymioty przed porodem są uznawane za jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają hormony. Przed porodem ponadto organizm ciężarnej ma naturalną zdolność do oczyszczania się. U części kobiet obserwuje się także wymioty podczas porodu.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie. Jak dbać o ranę po CC?

Zrosty po cesarskim cięciu są częstym powikłaniem. Szacuje się, że ryzyko ich powstania dotyczy nawet połowy kobiet, zwłaszcza gdy jest to ich kolejny poród przy pomocy tej metody lub przebyły wcześniej inne operacje ginekologiczne. Aby zapobiec zrostom, rana po CC powinna być odpowiednio pielęgnowana.

Czytaj więcej
Czym jest próżniociąg położniczy? Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania

Próżniociąg położniczy należy do narzędzi używanych w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegowego porodu, wspomagającego siły natury. Sięga się po niego, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo matki.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej
Poród w wodzie – czy rodzenie w wodzie powoduje, że poród mniej boli?

Poród w wodzie jest możliwy w coraz większej liczbie ośrodków. Również coraz więcej położnych ma kompetencje do jego przeprowadzania. Zdecydowawszy się na rodzenie w wodzie, nie trzeba spędzić w niej całego porodu. Niektóre kobiety używają imersji wodnej np. tylko na jednym etapie.

Czytaj więcej
Powikłania po cięciu cesarskim u matki i noworodka – jakie jest ryzyko komplikacji?

Powikłania po cesarce dotyczą zarówno matki, jak i noworodka. Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki czy liczba przebytych przez nią cięć cesarskich.

Czytaj więcej
Co dziesiąte dziecko rodzi się za wcześnie. Jakie są główne przyczyny i objawy porodu przedwczesnego?

Przedwczesny poród jest jednym z częściej występujących powikłań w przebiegu ciąży - na świecie w jego wyniku przedwcześnie rodzi się co dziesiąte dziecko. 17 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. 

Czytaj więcej