Obniżenie brzucha a poród. Ile dni przed porodem opada brzuch?

Halfpoint/getty images

Obniżenie brzucha przed porodem to jeden z naturalnych sygnałów zapowiadających koniec ciąży. Dzieje się tak na skutek ułożenia dziecka, które jest już gotowe do opuszczenia brzucha mamy. Ile dni przed porodem opada brzuch? Czy obniżenie brzucha występuje u wszystkich kobiet w ciąży?

Poród to proces fizjologiczny, do którego organizm kobiety przygotowuje się powoli. Stopniowo wysyła sygnały o gotowości zakończenia ciąży. Niektóre z nich są bardziej wyraziste, ale ich intensywność jest indywidualna. Najczęściej dochodzi do powrotu wymiotów i nudności, u niektórych pań nawet do spadku wagi, niekiedy bólu głowy, senności czy napadów niepokoju. Objawem, który łączy prawie wszystkie kobiety, jest obniżenie brzucha przed porodem.

Obniżenie brzucha w ciąży a komfort przyszłej mamy

Obniżenie brzucha w 34-36. tygodniu ciąży, a nawet wcześniej, zdecydowanie wpływa na komfort przyszłej mamy. Wraz ze zmianą położenia macicy dochodzi do ucisku na pęcherz. U niektórych kobiet pojawia się problem nietrzymania moczu, co nie powinno być powodem do niepokoju. Obniżenie brzucha i ucisk, który ono powoduje, przyczynia się ponadto do dolegliwości bólowych w okolicach pachwin i lędźwi. Kobieta w tym czasie może również zaobserwować poszerzenie się kości miednicy. Nie wszystkie jednak objawy pogarszają komfort przyszłej mamy. Obniżony brzuch to zdecydowanie lepsza jakość snu dzięki zwiększeniu się obszaru w okolicach płuc.

Obniżenie brzucha a termin porodu

Proces obniżenia brzucha rozpoczyna się w III trymestrze ciąży, kiedy malec zaczyna wędrówkę główką w dół. Dziecko może się przygotowywać do wyjścia nawet dopiero w okolicach 36. tygodnia. Przygotowywanie się ciała do porodu powinno być konsultowane z lekarzem, u każdej kobiety jest to bowiem proces indywidualny. Zjawisko w dużej mierze zależy od samego malucha i jego gotowości do przyjścia na świat. Nie bez znaczenia jest również to, w której ciąży znajduje się kobieta.

Jak dochodzi do obniżenia brzucha?

W 3. trymestrze ciąży, kiedy dziecko zaczyna szybko przybierać na wadze, macica naturalnie zaczyna się rozrastać, dostosowując się do malca. W rezultacie, by pomieścić dziecko, a przy tym dać mu komfort do swobodnego rozwoju, w 30. tygodniu macica zajmuje większość jamy brzusznej, sięgając klatki piersiowej. Po 32. tygodniu ciąży płód zaczyna przygotowywać się do opuszczenia brzucha mamy, rozpoczyna wędrówkę ku dołowi. By dziecko miało swobodną możliwość umiejscowienia się w kanale rodnym, macica naturalnie się obniża. Dno macicy zostaje ostatecznie obniżone między 36. a 37. tygodniem ciąży.

Obniżenie brzucha przed porodem i inne objawy

Obniżenie brzucha to jeden z głównych objawów zapowiadających nieuchronny koniec ciąży. Zazwyczaj towarzyszą mu inne zapowiedzi porodu:

  • skurcze przepowiadające – nieregularne i napadowe, są naturalnym objawem zbliżającego się porodu, który pojawia się na 3 tygodnie przed rozwiązaniem,
  • kłujący ból w krzyżu – powstaje 3 tygodnie przed porodem w wyniku napierania dziecka na kanał rodny,
  • biegunka i wymioty,
  • odejście czopu śluzowego – to naturalny proces, do którego dochodzi tydzień lub kilka godzin przed porodem. Czop to wydzielina śluzowa, która przez całą ciążę chroni macicę przed drobnoustrojami.

Po 37. tygodniu, a nawet w 36., ciąża uważana jest za donoszoną, a dziecko za istotę mogącą samodzielnie żyć poza ciałem matki. Płód ma rozwinięte narządy, układy wewnętrzne, zmysły. W ostatnim tygodniu ciąży dochodzi do całkowitego rozwoju jego płuc, dzięki czemu będzie on w stanie samodzielnie oddychać. Ostatnie tygodnie dla dziecka nie są komfortowe. Jest na tyle duże, że nie ma już miejsca na swobodne obroty. Dlatego w ostatnim miesiącu normalny jest u niego spadek aktywności, zwykle ograniczający się do miejscowych kopniaków. Ostatni miesiąc ciąży to również czas na wykonanie niezbędnych badań: moczu, krwi, ciśnienia tętniczego i wysokości dna macicy. Dodatkowo zaleca się kardiotokografię (KTG), czyli badanie pozwalające ustalić tętno płodu. Przyszła mama w ostatnich tygodniach ciąży powinna ponadto minimum 2 razy dziennie kontrolować częstotliwość występowania skurczów. W prawidłowej ciąży podczas godziny powtarzają się one dziesięciokrotnie.

Zobacz film: Jak wyćwiczyć sobie lżejszy poród?

źródło: Dzień dobry TVN

Bibliografia:

1. N. Panay, R. Dutta, A. Ryan, J.A.M. Broadbent, Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2006.

Data aktualizacji: 10.11.2020,
Opublikowano: 10.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej