Objawy zaburzenia osobowości typu borderline – definicja, przyczyny i leczenie

Fot: Voyagerix / fotolia.com

Zaburzenie osobowości borderline objawia się m.in. impulsywnością, brakiem przewidywania konsekwencji swoich działań oraz chronicznym uczuciem pustki. Temu schorzeniu często towarzyszą inne problemy na tle lękowym i psychotycznym. Przyczyny borderline mają związek z patologicznym środowiskiem w dzieciństwie lub przeżytymi traumami. Leczenie zaburzenia polega na psychoterapii wspieranej farmakologią.

Na borderline choruje średnio 1-2% społeczeństwa. Około 75% przypadków to kobiety. To zaburzenie osobowości zostało zdiagnozowane u co piątego więźnia w zakładzie penitencjarnym.

Objawy i rodzaje osobowości chwiejnej emocjonalnie

Osobowość borderline jest zaburzeniem psychicznym ujawniającym się w zachowaniu człowieka. Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Urazów ICD-10 określa ją jako osobowość chwiejną emocjonalnie. Osoby cierpiące na tę przypadłość cechują się dużą impulsywnością działań oraz nie umieją przewidzieć konsekwencji swojego zachowania. Cechują się trudnym do przewidzenia, zmiennym nastrojem i mają tendencję do wybuchów emocjonalnych. Często rozpoczynają konflikty i potrafią być agresywne. Rozróżnia się dwa typy osobowości chwiejnej emocjonalnie. Pierwszy to typ impulsywny cechujący się niestabilnością emocjonalną oraz brakiem kontroli własnych zachowań. Drugi natomiast to borderline, w którym poza impulsywnością i chwiejnością emocji dodatkowo zaburzony jest obraz własnej osoby. Zniekształcona jest również świadomość swoich celów i preferencji. Pacjenci z borderline nie są pewni tego, co lubią oraz czego chcą (raz twierdzą jedno, za chwilę coś zupełnie przeciwnego). Często towarzyszy im uczucie pustki wewnętrznej oraz braku sensu życia. Mają też bardzo burzliwe życie towarzyskie, a ich związki z innymi ludźmi są intensywne i nietrwałe. Pomimo tej niestałości osoby z borderline bardzo boją się odrzucenia. Nawet jeśli jest to toksyczny związek, to nie chcą go zakończyć. W jednej rozmowie potrafią powiedzieć partnerowi, że go nienawidzą, a za chwilę rzucić mu się na szyję, prosząc, żeby zawsze byli razem. Dużo związków oraz rodzin rozpada się, bo osoby te nie są zdiagnozowane i nie mają świadomości, że zachowania destruktywne są wynikiem zaburzenia. Borderline cechuje też podejmowaniem zachowań autodestrukcyjnych.

 Osoby chore na to zaburzenie często podejmują działania nielegalne oraz ryzykowne – używają substancji psychoaktywnych, uprawiają seks bez zobowiązań lub wydają pieniądze bez zastanowienia. Pacjenci nie rozumieją sami siebie i własnych działań. Często żałują tego co zrobili, ale i tak znów to zrobią. Potrafią być agresywni zarówno wobec innych, jak i siebie. Ludzie z borderline są w grupie wysokiego ryzyka samobójstw.

Borderline a inne zaburzenia – stany psychotyczne, zaburzenia lękowe, depresja

Osobowość chwiejna emocjonalnie często współwystępuje z innymi zaburzeniami psychicznymi. Osoby cierpiące na to zaburzenie mogą doświadczać stanów psychotycznych podczas wzburzenia emocjonalnego. Przykładowo może im się wydawać, że są prześladowane przez swoją rodzinę. Nie są to jednak stany trwałe. Pojawiają się również zaburzenia lękowe, podczas których chorzy mogą doświadczać napadów paniki w sytuacjach całkiem normalnych i bezpiecznych. Osoby cierpiące na chwiejność emocjonalną mogą również doświadczać okresów smutku, przygnębienia, a nawet depresji. Zdarzają im się również natręctwa lub zachowania bezsensowne, do których wykonania osoba czuje się zmuszona. Mogą pojawiać się też objawy chorób somatycznych, które nie mają podłoża organicznego. Na przykład migreny czy bóle różnych części ciała.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Przyczyny zachorowań na borderline – genetyka, traumy, wpływ środowiska

Jak dotąd nie odkryto bezpośrednich przyczyn powstawania borderline. Głównym czynnikiem występowania tego zaburzenia osobowości jest dziedziczenie genów po przodkach, którzy mogli na chorować na borderline. Drugim jest przejście przez pewien rodzaj traumy i cierpienie na zespół stresu pourazowego (PTSD). Duże ryzyko związane jest również z negatywnym wpływem środowiska, w którym wychowuje się dziecko, takim jak przykre doświadczenia z dzieciństwa, które zapadły w pamięć osobie lub opuszczenie przez najbliższych. Wpływ na pojawienie się choroby mogą mieć również nierozwiązalne kryzysy rozwojowe i zatrzymanie się w pewnym okresie dorastania w aspekcie emocjonalnym.

Leczenie osobowości chwiejnej emocjonalnie – psychoterapia, farmakologia

Podstawą leczenia choroby borderline jest jej właściwa diagnoza. Często jest ona mylona z nerwicą, przez co dobór leczenia jest nieprawidłowy. Osobom chwiejnym emocjonalnie pomaga się przede wszystkim poprzez wieloletnią psychoterapię. Aczkolwiek ważna jest tu motywacja do zmiany samego pacjenta i świadomość własnej choroby. Praca nad zmiennym nastrojami jest bardzo trudna i wiąże się z włożeniem dużego wysiłku w wyzdrowienie. W niektórych przypadkach leczenie wspomagane jest farmakologią, zwłaszcza w stanach ostrych epizodów agresji. Środki uspokajające mogą pomóc w fazie leczenia, gdy pacjent nie radzi sobie z negatywnymi emocjami, nie potrafi jeszcze nad nimi panować oraz zagraża zdrowiu i życiu swojemu lub innych.

Data aktualizacji: 31.05.2019,
Opublikowano: 19.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej