Objawy kwasicy ketonowej, obniżanie poziomu ciał ketonowych i glukozy – leczenie 

Fot: Rido / fotolia.com

Kwasica ketonowa powstaje, kiedy w organizmie jest zbyt mało insuliny lub kiedy występuje insulinooporność. Podwyższone stężenie glukozy i obecność ciał ketonowych w moczu wskazują na konieczność leczenia kwasicy. Jej inne objawy to wielomocz, osłabienie oraz wysuszenie śluzówek.

U osób zdrowych bardzo rzadko dochodzi do kwasicy ketonowej. Pojawia się ona z reguły u chorych na cukrzycę. Etiologią choroby jest znaczny niedobór insuliny.

Czym jest kwasica ketonowa?

Kwasica ketonowa, inaczej cukrzycowa, to zaburzenie metaboliczne. Jest klasyfikowane jako jedno z powikłań cukrzycy, powstające na skutek znacznego niedoboru insuliny. Konsekwencją tego dochodzi do nadmiernego wytwarzania glukozy w wątrobie oraz lipolozy efektem czego jest występowanie ciał ketonowych. To sprawia, że pojawia się hiperglikemia, czyli poziom cukru przekraczający normę. Niepotrzebny cukier jest wydalany z moczem. Skutkuje to wielomoczem, który z kolei powoduje odwodnienie organizmu i zachwianie równowagi elektrolitowej. Kwasicę ketonową mogą bezpośrednio wywoływać takie czynniki, jak:

  • nieprawidłowa dawka insuliny,
  • przerwanie insulinoterapii,
  • niezdiagnozowana cukrzyca typu 1,
  • ostre zapalenie trzustki,
  • zaburzenia odżywiania.

Zobacz też: Retinopatia cukrzycowa - powikłanie cukrzycy

Objawy kwasicy ketonowej

Objawy kwasicy ketonowej pojawiają się w ciągu 24 godzin od zapoczątkowania rozkładu tłuszczów. Ważne, aby jak najszybciej ją zdiagnozować, ponieważ jest stanem zagrażającym życiu. Pacjent musi być wtedy hospitalizowany. Kwasica cukrzycowa objawia się częstym oddawaniem dużych ilości moczu oraz ogromnym pragnieniem. U chorego pojawia się zapach acetonu wyczuwalny w moczu i oddechu. Może przypominać zapach jabłek. Występują też suchość skóry, błon śluzowych i uczucie suchości w ustach. Pacjent z kwasicą ketonową cierpi na bóle brzucha. Może też wymiotować lub mieć mdłości. 

Mogą też pojawić się takie objawy jak także zaczerwienienie skóry bądź wysypka. Może dojść do utraty przytomności, którą poprzedza uczucie senności, a także do śpiączki i w rezultacie – do zgonu. Kwasicę cukrzycową oznacza się, przeprowadzając test na poziom glukozy. Jego wynik zwykle przekracza 250 mg/dl, ciężka kwasica przekracza stężenie 400mg/dl. Bardzo istotnym badaniem jest test na obecność ciał ketonowych w moczu, który kupuje się w aptece. Do jego wydania niezbędna jest recepta, dlatego dobrze, aby każdy cukrzyk miał zapas testów w apteczce. Jeśli chory nie ma dostępu do testów, powinien natychmiast wybrać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.

Kwasica ketonowa u dzieci

Kwasica ketonowa u dzieci jest stanem ostrym, dlatego u małego pacjenta należy reagować na każdą zmianę w zachowaniu. Początkowo objawia się jedynie dużym pragnieniem i zwiększoną ilością wydalanego moczu. Jeśli dziecko jest starsze, może bagatelizować objawy. Rodzice często zauważają problem dopiero, kiedy pojawią się wymioty, ubytek masy ciała i zmniejszony apetyt. W tym czasie może też wystąpić odwodnienie, które rozpoznaje się po zaczerwienionych śluzówkach. Niekiedy są mylnie interpretowane jako infekcja dróg oddechowych. Wraz z upływem czasu dzieci mają więcej objawów odwodnienia. Do symptomów dołączają bóle brzucha, wymioty. Pojawia się też zapach acetonu z ust, osłabienie, senność, a nawet śpiączka. 

Podobnie jak u dorosłych, występuje przyspieszony oddech na zmianę z głębokim oddychaniem. W późniejszym stadium kwasicy ketonowej u dziecka widać wyraźne czerwone rumieńce na policzkach, zajady w kącikach ust, popękane wargi, a także nalot na języku, podniebieniu i migdałkach. Skóra jest szorstka i wysuszona. Mogą pojawić się też ropne zakażenia skóry wraz z grzybiczym zapaleniem napletka bądź sromu. Dzieci mają słabe tętno, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, przyspieszony oddech i niekiedy niskie ciśnienie krwi. Występują bolesność i napięcie brzucha oraz uniemożliwienie oddania moczu. Niektórzy młodzi pacjenci są pobudzeni naprzemiennie z okresami senności. Może dojść do zapaści, bradykardii, spłycenia oddechu oraz braku reakcji na ból. Te ostatnie objawy sygnalizują stan zagrożenia życia.

Zobacz też: Polineuropatia cukrzycowa - objawy

Leczenie kwasicy ketonowej

Leczenie kwasicy ketonowej obejmuje następujące etapy:

  • nawadnianie,
  • obniżenie poziomu cukru – insulinoterapia,
  • wyrównanie niedoboru potasu,
  • wyrównanie kwasicy,
  • usunięcie pierwotnej przyczyny kwasicy ketonowej.

Zobacz film: Insulina konieczna do życia. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 23.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

ola 15.07.2021r.

paski monitorujace kwasy ketonowe sa bez rp w aptece.

Ola 24.03.2018r.

Paski na ketonony można bez RP dostać...

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej