Objawy demencji starczej - jakie występują najczęściej?

Inside Creative House/getty images

Demencja starcza doprowadza do zmniejszenia sprawności umysłowej i wynika ze zmian, które wraz z wiekiem zachodzą w organizmie. Objawy demencji dotyczą przede wszystkim funkcji poznawczych.

Demencja starcza określana jest dzisiaj mianem „cichej epidemii”. Przyczynami pojawiania się objawów demencji są najczęściej choroby naczyniopochodne, epizody udarowe oraz zawałowe. Mimo że pojawiają się najczęściej po 60. roku życia, to nie oznacza, że nie zdarzają się osobom w młodym wieku. Objawy otępienia starczego mogą być częściowo lub całkowicie odwracalne, chociażby w przypadku, gdy powoduje je przyjmowanie określonych leków. Wówczas stan pacjenta ulega znacznej poprawie po wyeliminowaniu czynnika sprawczego.

Zobacz także:

Przyczyny demencji u osób starszych

Demencja w większości przypadków jest konsekwencją zaburzeń naczyniowych mózgu. Do częstych przyczyn zalicza się również chorobę Alzheimera oraz kilka rodzajów otępienia, w tym przebiegających z ciałkami Lewy’ego oraz czołowo-skroniowymi. Symptomy demencji mogą pojawić się także na skutek niedoborów witaminowych, w tym witamin B1, B6, B12 oraz D. Narażone są na nie przede wszystkim osoby uzależnione od alkoholu oraz będące na diecie warzywnej, a nie suplementujące witaminy z grupy B. Zdarzają się również przypadki otępienia wynikającego z chorób endokrynologicznych i metabolicznych

Wyróżnia się kilka czynników, które zwiększają ryzyko demencji starczej, w tym: wiek powyżej 65 lat, predyspozycje genetyczne (krewni osób chorych na Alzheimera mogą rozwinąć objawy nawet w 3. lub 4. dekadzie życia), cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze, przebycie udarów oraz migotanie przedsionków.

Objawy demencji starczej

Pierwsze objawy demencji starczej mogą rozpocząć się bardzo niespecyficznie. Samo schorzenie jest procesem powolnym, postępującym. Pacjent może miewać epizody chwilowej utraty pamięci, stanów podenerwowania oraz uczucia zagubienia. Z czasem objawy te nasilają się i są dla chorego coraz bardziej dokuczliwe. W większości przypadków pierwsze niepokojące symptomy otępienia są niezauważalne dla otoczenia, w tym bliskiej rodziny dotkniętego tą chorobą. Może on zadawać to samo pytanie kilkakrotnie w ciągu dnia, bez względu na to, czy otrzymał na nie odpowiedź czy nie. Ma wyraźne problemy z przyswajaniem nowej wiedzy i faktów. Podczas rozmowy sprawia wrażenie, jakby „odpływał” myślami i był nieobecny. Sam dotknięty demencją może czuć się obcy, nawet w dobrze znanych sobie przestrzeniach, czy też zapomina słowa podczas konwersacji. Bliscy powinni być zaniepokojeni, gdy senior traci zainteresowanie pasją, która pociągała go przez lata. Popada przez to w apatię, bywa częściej rozdrażniony, markotny i nie ma apetytu. Kiedy procesy neurodegeneracyjne w mózgu są już bardziej zaawansowane, co oznacza znaczną utratę neuronów, dochodzi do poważniejszych objawów.

Późniejsze objawy demencji starczej są już znacznie bardziej odczuwalne nie tylko przez samego chorego, ale również przez jego najbliższych. Senior z symptomami demencji ma narastające problemy z przebywaniem w otoczeniu dobrze znanych mu osób i rzeczy. Miewa częste zmiany nastroju, przy czym mogą pojawić się nawet epizody agresji. Jego codzienne funkcjonowanie bywa całkowicie uzależnione od pomocy rodziny. Chory na otępienie miewa okresowe zaniki do rozpoznawania członków własnej rodziny, w tym małżonka i dzieci. Nie wie, gdzie się znajduje i który jest rok. Poza objawami typowo kognitywnymi może mieć również trudności w poruszaniu się oraz trzymaniu przedmiotów codziennego użytku, w tym szczoteczki do zębów czy sztućców.

Warto jednak mieć na uwadze, że objawy demencji mogą zmieniać się osobniczo. Nie ma jednego wzorca symptomów czy zachowania. Wiele zależy od pierwotnej przyczyny choroby oraz predyspozycji genetycznych.

Jak rozpoznaje się demencję starczą?

Rozpoznanie demencji starczej wymaga połączenia zarówno testów psychologicznych, jak i wyników badań laboratoryjnych i obrazowania medycznego. Standardowo wykorzystuje się takie testy przesiewowe, jak MMSE (ang. mini-mental state examination), który pozwala także na ocenę stopnia otępienia. Dobrym narzędziem jest test zegara – senior ma za zadanie narysować tarczę zegara z prawidłowo umieszczonymi na niej cyframi oraz zaznaczenie na aktualnej godziny.

Jeśli wyniki badań sugerują otępienie, przeprowadza się dodatkowe badania laboratoryjnie, w tym głównie poziom hormonów tarczycowych i witaminy B12. Aby móc ocenić, co dokładnie dzieje się w mózgu osoby chorej, wykonuje się tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Z pomocą tych metod można wykryć guzy mózgu, problemy naczyniowe oraz zaniki tkanki neuronalnej w okolicy płatów czołowych czy skroniowych.

Zobacz film: Ludzie z pozytywnym nastawieniem rzadziej mają problemy z pamięcią w późniejszym wieku

źródło: x-news

Bibliografia

1. O. Siga, K. Piotrowicz, B. Wizner. 2014. Co nowego na temat otępienia – przegląd najnowszych danych z piśmiennictwa. Gerontologia Polska. Tom 22, nr 1, 24–30.

2. A. Fymat. 2018. Dementia - a review. Journal of Clinical Psychiatry. Neurosci Vol.1 No.3.

Data aktualizacji: 04.12.2020,
Opublikowano: 04.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej