Nazwa objawu Goldflama wzięła się od nazwiska Samuela Goldflama, polskiego neurologa, który opisał ten symptom w 1900 r. W krajach Europy Wschodniej używa się określenia objaw Pasternackiego, od białoruskiego internisty Fiodora Pasternackiego (opisał objaw w 1888 r.). We Włoszech mówi się o objawie Giordano.
Objaw Goldflama
Obecność objawu Goldflama bada się, przykładając otwartą dłoń do pleców na wysokości nerek. Następnie lekarz uderza w nią drugą dłonią złożoną w pięść. U zdrowych osób uderzenie nie powoduje bólu – objaw Goldflama jest wówczas obustronnie ujemny. O dodatnim objawie Goldflama mówi się, wtedy gdy podczas uderzenia odczuwalny jest ostry, przeszywający ból. Świadczy on o problemach z nerkami – obu lub tej, po której stronie odczuwalny jest ból. W badaniu należy wziąć po uwagę charakter bólu, jego umiejscowienie, i kierunek, w którym się rozchodzi.
Jak dbać o nerki? Dowiesz się z tego filmu:
Zobacz też: Niewydolność nerek
Dodatni objaw Goldflama
Dodatni objaw Goldflama może być oznaką kamicy nerkowej lub ostrych stanów zapalnych nerek.
Kamica nerkowa to nierozpuszczalne złogi powstające z wytrącających się z moczu substancji chemicznych. Odkładają się one w drogach moczowych, powodując silny ból nerek, nazywany kolką nerkową. Jest on odczuwalny po stronie dotkniętej schorzeniem, kiedy kamień przesuwa się wzdłuż dróg moczowych. Oprócz bólu kamicy nerkowej towarzyszą nudności i wymioty, parcie na mocz i częste oddawanie go w małych ilościach, bladość i poty.
Badanie na objaw Goldflama daje pozytywny wynik przy wodonerczu. Jest to powikłanie chorób zajmujących pęcherz, cewkę moczową lub moczowody. Wodonerczem nazywa się rozszerzenie miedniczki i kielichów nerkowych, do którego dochodzi w wyniku zastoju moczu. Zastój moczu mogą powodować natomiast m.in. wrodzone wady anatomiczne układu moczowego, kamica nerkowa lub niewydolność tkanki mięśniowej budującej pęcherz, moczowody i cewkę moczową.
Ostre stany zapalne nerek mogą być wywołane np. przez zakażenia drobnoustrojami, niektóre leki lub sarkoidozę. Zależnie od rodzaju zapalenia, oprócz objawu Goldflama mogą się one przejawiać obrzękami, nadciśnieniem tętniczym, obecnością krwi w moczu, gorączką.
Należy jednak pamiętać, że badanie objawu Goldflama jest tylko badaniem uzupełniającym. Oprócz niego trzeba wykonać inne badania, np. badanie moczu, ultrasonograficzne (USG) nerek lub cystoureterofragię.
Zobacz też: Scyntygrafia nerek - czym jest?