Objaw Blumberga – na czym polega i kiedy się pojawia?

Fot: pixelaway / fotolia.com

Objaw Blumberga powstaje wówczas, gdy podrażnieniu ulega otrzewna. Często jest pierwszym zwiastunem rozwijającej się poważnej choroby jamy brzusznej. Doświadczony lekarz może na podstawie pełnego badania ocenić stan chorego i zdecydować o sposobie dalszego postępowania. 

Objaw Blumberga sygnalizuje miejscowy stan zapalny otrzewnej. Wywołuje się go podczas obmacywania brzucha. Procedura ta nie wymaga żadnego sprzętu i jest zwykle pierwszym, przesiewowym badaniem, które pozwala rozstrzygnąć, czy u chorego rozwija się stan zapalny, który potencjalnie może prowadzić do rozlanego zapalenia otrzewnej.

Mechanizm powstawania objawu Blumberga

Wnętrze jamy brzusznej wysłane jest błoną śluzową nazywaną otrzewną (od słowa trzewia – narządy wewnętrzne). Jest ona miękka, elastyczna i pozwala organom na swobodne przemieszczanie się względem siebie i powłok brzucha (niewielka ilość wydzieliny śluzowej otrzewnej zmniejsza tarcie). Anatomicznie otrzewną dzieli się na 2 części: ścienną i trzewną. Część ścienna znajduje się na ścianie jamy brzusznej, trzewna pokrywa powierzchnię większości narządów wewnętrznych.

Ze względu na mocną błonę podstawną, zawierającą wiele włókien łącznotkankowych, otrzewna zabezpiecza organy jamy brzusznej, tworząc dla większości z nich swego rodzaju torebkę. Fałdy otrzewnej stabilizują pozycję narządów, a w przypadku jelit – jednocześnie zapewniają im odpowiednią ruchomość (niezbędną ze względu na spełnianą funkcję). Ta część otrzewnej, nazywana krezką, jest również rusztowaniem dla bardzo gęstej sieci naczyń żylnych i tętniczych zaopatrujących jelito cienkie i grube.

Bogate unerwienie otrzewnej sprawia, że toczący się w niej proces zapalny lub rozciąganie powoduje u chorego silny ból. Rozlane zapalenie otrzewnej jest stanem zagrożenia życia i ze względu na intensywność objawów (silne bóle, napięty, „deskowaty” brzuch, porażenna niedrożność jelit) nie stanowi problemu diagnostycznego. Niewielkie ograniczone stany zapalne otrzewnej trudno jest czasem odróżnić od kolki lub innych chorób narządów jamy brzusznej. W takiej sytuacji pomocnicze znaczenie w ustalaniu przyczyny dolegliwości może mieć objaw Blumberga.

Objaw Blumberga – technika wykonania

Objaw ten bada się w przypadkach, kiedy podejrzewa się, że doszło do miejscowego zapalenia lub silnego podrażnienia otrzewnej. Mechanizm wywoływania opiera się na spowodowaniu reakcji bólowej podrażnionej otrzewnej. Badający chorego lekarz uciska mocno, lecz powoli okolicę brzucha, w której występują dolegliwości (zwykle powoduje to nasilenie bólu). Następnie szybkim ruchem unosi rękę i odrywa ją od brzucha badanej osoby. Jeśli w tym momencie pojawia się jeszcze silniejszy, krótkotrwały, ostry ból (opisywany jak silne ukłucie albo jak wbicie noża), objaw Blumberga określa się jako dodatni. Jeśli uniesienie ręki przez badającego nie powoduje wzmocnionej reakcji bólowej, objaw jest ujemny. Aby dokładniej umiejscowić źródło podrażnienia otrzewnej, badanie wykonuje się nie tylko w klasycznej pozycji leżącej (na plecach), ale również po przekręceniu pacjenta na prawy lub lewy bok.

Przyczyny dodatniego objawu Blumberga

Najczęstszymi przyczynami dodatniego objawu Blumberga są zmiany w podbrzuszu. U kobiet powodem jego wystąpienia jest zwykle zapalenie przydatków macicy (jajników i jajowodów). Zmiany po stronie lewej dają dość typowy obraz i postawienie wstępnego rozpoznania nie nastręcza trudności. Jeśli dodatni objaw pojawia się po prawej stronie w podbrzuszu, należy różnicować zapalenie przydatków z zapaleniem wyrostka robaczkowego, który z kolei jest najczęstszym powodem występowania objawu Blumberga u mężczyzn. Zwraca się wtedy szczególną uwagę na lokalizację maksymalnego bólu. Badacze opisali miejsca typowe dla zapalenia wyrostka robaczkowego. Jest to punkt Lanza (zlokalizowany w 1/3 odległości pomiędzy kolcem biodrowym przednim górnym prawym a lewym) i punkt McBurney’a (usytuowany w połowie odległości między prawym kolcem biodrowym przednim górnym a pępkiem).

Objawy zapalenia (i lokalizacja objawu Blumberga) wyrostka mogą być niecharakterystyczne, jeśli wyrostek umieszczony jest nietypowo (schowany za początkowym odcinkiem jelita grubego, czyli tzw. zakątniczy), jest bardzo długi albo (przy bardzo rzadko występującym, odwróconym położeniu narządów jamy brzusznej) znajduje się po lewej stronie ciała. Objawy podobne do zapalenia wyrostka robaczkowego powstają również przy zapaleniu uchyłka Meckela – występującego u części osób, niewielkiego, ślepego odgałęzienia końcowego odcinka jelita cienkiego, które pod względem budowy podobne jest do wyrostka.

Częste jest występowanie tzw. fałszywie dodatniego objawu Blumberga. Pojawia się on w trakcie napadu kolki jelitowej, gdy w świetle jelita wypełnionym masami kałowymi znajduje się duża ilość gazu. Dochodzi miejscowo do silnego, balonowatego rozdęcia jelita, rozciągnięcia jego ściany i pokrywającej ją otrzewnej. W takiej sytuacji wywoływanie objawu Blumberga może przynieść wynik dodatni.

Wymienione jednostki chorobowe to tylko najczęstsze i najbardziej podstawowe przyczyny występowania dodatniego objawu Blumberga. Całościowy wywiad kliniczny, kompletne badanie przedmiotowe i wykonanie właściwych badań dodatkowych pozwala na rozpoznanie choroby, która go wywołała i zastosowanie odpowiedniego leczenia. 

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 07.12.2017,
Opublikowano: 24.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej