O czym świadczy mrowienie twarzy?

Tharakorn/getty images

Mrowienie twarzy może mieć wiele przyczyn i nie zawsze jest objawem poważnej choroby. Często nie towarzyszą mu także żadne inne dolegliwości. Warto jednak udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania, a w razie konieczności zastosować odpowiednie leczenie.

Mrowienie twarzy, często opisywane przez pacjentów także jako drętwienie, pulsowanie, palenie, kłucie lub uczucie przechodzenia prądu jest nieprzyjemną dolegliwością, która może mieć wiele przyczyn. Nieraz trudno określić je bez szczegółowych badań. Objawy najczęściej pojawiają się nagle, w nieregularnych odstępach czasu. Mogą wystąpić o każdej porze dnia lub nocy i dotyczą całej twarzy, połowy lub tylko jej jednej części. Utrzymują się do kilku minut i ustępują samoistnie. Mrowienie na twarzy jest określane przez lekarzy jako parestezje.

Jakie są przyczyny mrowienia twarzy?

Mrowienie na twarzy nie zawsze jest spowodowane poważną chorobą. Zdarza się, że dolegliwości mają charakter przemijający i krótkotrwały, ale także mogą często nawracać, utrzymywać się przez dłuższy czas, nasilać się i przebiegać wraz z innymi objawami. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie szczegółowych badań. Tylko w ten sposób można ustalić, jaka jest przyczyna mrowienia twarzy.

Możliwe przyczyny mrowienia twarzy to:

  • migrena z aurą,
  • porażenie nerwów twarzowych,
  • zapalenie nerwów twarzowych,
  • tężyczka,
  • napad padaczkowy,
  • udar mózgu,
  • niedobór substancji odżywczych,
  • stwardnienie rozsiane,
  • borelioza,
  • zaburzenia na tle nerwowym.

Mrowienie twarzy a brak magnezu

Mrowienie twarzy często jest związane z brakiem substancji odżywczych, zwłaszcza magnezu, który w organizmie odpowiada m.in. za przewodnictwo nerwowe i bierze udział w kurczliwości mięśni. Jego niedobór może znacznie zaburzyć te procesy, czego skutkiem jest drętwienie i mrowienie na twarzy (najczęściej w okolicy oczu). Bardzo często objawy te dotyczą także innych części ciała, np. kończyn dolnych.

Mrowienie na twarzy spowodowane niedoborem magnezu najczęściej wiąże się z nieodpowiednią dietą i brakiem suplementacji. Problem ten dotyczy także osób, które wykonują intensywne treningi sportowe lub są narażone na duży stres. W takim przypadku należy wykonać badania laboratoryjne krwi i określić poziom stężenia magnezu. Leczenie polega na przyjmowaniu preparatów farmakologicznych oraz zmianie diety, czyli wprowadzeniu do jadłospisu produktów, które są bogatym źródłem magnezu (m.in. migdałów, szczawiu, szpinaku, soi, białej fasoli, jarmużu, rukoli, pietruszki, orzechów, pestek dyni).

Mrowienie twarzy a nerwica

Zaburzenia na tle nerwowym u wielu pacjentów manifestują się jako dolegliwości somatyczne. Jednym z nich jest nieprzyjemne uczucie opisywane przez pacjentów jako kłucie, pulsowanie, pieczenie lub mrowienie twarzy. Objawy zwykle pojawiają się nagle, chwilę po tym, jak dojdzie do ataku paniki lub niepokoju i ustępują wraz z nimi.

Mrowienie prawej lub lewej strony twarzy w momencie wzburzenia emocjonalnego może wystąpić także u osób, u których nie zdiagnozowano żadnych zaburzeń na tle nerwowym. Jest ono związane ze wzrostem ciśnienia tętniczego krwi oraz mechanizmami obronnymi organizmu w momencie wydzielania zwiększonej ilości adrenaliny. W leczeniu mrowienia na twarzy sprawdza się współpraca z psychologiem i nauka technik relaksacyjnych. W cięższych przypadkach konieczna jest wizyta u psychiatry i włączenie farmakoterapii.

Mrowienie twarzy a udar mózgu

Mrowienie połowy twarzy (prawej lub lewej strony) może być objawem udaru mózgu. Jest to schorzenie, które charakteryzuje się obumarciem tkanki nerwowej na skutek zatrzymania dopływu krwi. Dolegliwości i ich nasilenie zależą od obszaru, który uległ niedotlenieniu.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów udaru mózgu jest osłabienie mięśni oraz drętwienie i niedowład połowy ciała. Wówczas osoba chora może odczuwać mrowienie prawej lub lewej strony twarzy. O udarze świadczą również takie objawy jak:

  • nagły i bardzo silny ból głowy,
  • zaburzenia mowy,
  • opadnięcie kącika ust,
  • zaburzenia widzenia, czucia, równowagi,
  • trudności w poruszaniu się,
  • niezgrabność ruchów i brak koordynacji ruchowej.

Należy pamiętać, że udar mózgu jest stanem zagrożenia życia. Jeżeli osoba zgłasza mrowienie połowy twarzy i obserwuje się także inne objawy, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe (numer 112 lub 999).

Mrowienie twarzy a migrena

Mrowienie twarzy z prawej lub lewej strony może być jednym z objawów aury, która jest zwiastunem migreny. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się nagle, przed wystąpieniem silnego bólu głowy. Są one związane ze skurczem naczyń krwionośnych. Powtarzające się migrenowe bóle głowy należy skonsultować z neurologiem. W leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwmigrenowe i uspokajające.

Zobacz, jak rozpoznać ból migrenowy, porażenie nerwu twarzowego, ból związany z udarem mózgu?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. R. Mazur, M. Świerkocka-Miastkowska, Udar mózgu – pierwsze objawy, [w:] „Choroby Serca i Naczyń” 2005, tom 2, nr 2, s. 84–87.

2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.

3. H. Wójcik-Drączkowska i wsp., Migrena – rozpoznanie i leczenie, [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej” 2007, tom 1, nr 2, s. 109–114.

Data aktualizacji: 21.10.2020,
Opublikowano: 21.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej