O czym pamiętać wybierając się na grzyby? Co zrobić, kiedy zgubisz drogę w lesie

Fot. Finn O'Hara / Getty Images

Wyprawa do lasu na grzyby powinna być wbrew pozorom dobrze zaplanowana. Nie każdy musi wiedzieć, ale lepiej powiedzieć najbliższym gdzie się idzie, dobrze także zabrać telefon i power bank. Pomocne może okazać się także zabranie wody, ewentualnie prowiantu. O czym warto wiedzieć przed pójściem na grzyby?

Las jest specyficznym miejscem, które rządzi się swoimi prawami. Do wyprawy na grzyby, która trwać może dłużej niż godzinę, należy odpowiednio się przygotować. W przeciwnym razie wyprawa do lasu może zakończyć się zagubieniem, zasłabnięciem, pogryzieniem lub zatruciem. Zacznijmy jednak po kolei.

Las jest wilgotnym miejscem, gdzie przebywa bardzo dużo owadów. Nie muszą być to od razu kleszcze, ale także komary, meszki, inne owady kłujące. W tym celu należy odpowiednio się ubrać. Nasze ubranie powinno zakrywać nasze ciało, spodnie powinny być wpuszczone w skarpetki, buty - najlepiej wykonane z nieprzemakalnego tworzywa i za kostkę. Odzienie powinno być ciepłe, w lesie jest zawsze chłodniej. Warto chronić głowę kapeluszem lub chustą (wiele owadów może zaplątać się we włosy). 

Polecamy: Grzyby – dlaczego warto wprowadzić je do diety? Jakie wartości odżywcze mają grzyby? Ile mają kalorii?

Idąc do lasu należy wziąć ze sobą mapę okolicy, telefon z nawigacją GPS i power bank. W ten sposób unikniemy zgubienia wśród drzew. Warto także poinformować najbliższych, że wychodzimy do lasu i jeśli nie wrócimy do określonej godziny powinni zacząć nas szukać.

Idąc na grzybobranie dobrze zabrać ze sobą wodę (lub np. termos z ciepłą herbatą) oraz ewentualny prowiant. Grzybiarze nie powinni zapominać o zabraniu ze sobą noża oraz wiaderka na grzyby! Niewprawni zbieracze powinni zabrać ze sobą także atlas grzybów, w którym mogliby sprawdzić nieznane dotąd okazy.

W lesie dobrze sprawdzą się kalosze oraz nieprzemakalna kurtka. Czasem dobrze zabrać ze sobą kompas, który ułatwi orientację w terenie oraz spryskać się środkiem odstraszającym owady.

Zobaczcie, jakie mogą być konsekwencje zatrucia grzybami:

Zobacz film: Jakie mogą być konsekwencje zatrucia grzybami? Źródło: Stylowy Magazyn

Jak zdrowo zbierać grzyby, czyli nie pochylaj się tylko kucaj!

Zbieranie grzybów jest pewnym obciążeniem dla kręgosłupa. Nie powinniśmy pochylać się przy każdym napotkanym okazie. Jeśli znajdziemy interesujący nas okaz najlepiej przykucnąć, wyciąć grzyb nożykiem jak najbliżej ziemi i wstać. Pamiętajmy także, aby oczyścić okaz przed włożeniem go do wiaderka. 

Ważne! Nie zbieraj grzybów do worków foliowych. Mogą się w nich szybko zepsuć, bowiem grzyby lubią przewiewne miejsca. 

Pamiętaj, aby do lasu zabrać ze sobą leki, których potrzebujesz - np. adrenalinę na wypadek ukąszenia pszczoły lub leki, które przyjmujesz o stałych porach.

Dramat w Strzelcach Opolskich

Niestety każdego roku ludzie gubią się w lesie. Niestety w 2019 roku mamy już ofiarę śmiertelną grzybobrania. Mieszkanka Strzelec Opolskich wybrała się do lasu wraz z synem. Rozdzielili się, a następnie kobieta zgubiła drogę. Poszukiwania trwały trzy dni. Ciało odnaleziono w lesie w okolicach Łazisk w gminie Jemielnica (woj. opolskie).

Polecamy: Śmierć na grzybach. Dwie doby poszukiwań, ciało 72-latki znaleziono w gęstych trawach 

Data aktualizacji: 08.10.2019,
Opublikowano: 07.10.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej