Nykturia – przyczyny, objawy i leczenie nocnego oddawania moczu

Fot: aradaphotography / fotolia.com

Nykturia to konieczność oddawania moczu w nocy, w czasie przeznaczonym na sen. Jest dość powszechną dolegliwością ze strony układu moczowego, w dłuższej perspektywie znacząco obniżającą jakość życia. Przyczyn nykturii jest bardzo wiele, zaburzenie dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Nykturia staje się problemem medycznym wówczas, gdy przerywająca sen konieczność oddawania moczu występuje przynajmniej 2 razy w nocy, przez większość dni w tygodniu i trwa co najmniej 3 miesiące. Ryzyko tego typu dolegliwości wzrasta z wiekiem, jednak kobiety dominują w grupie młodszej, natomiast mężczyźni wśród dotkniętych tym problemem osób po 60. roku życia.

Nykturia – objawy i konsekwencje

Nykturia to stan charakteryzujący się wielokrotnym przebudzaniem ze snu z poczuciem pełnego pęcherza i wynikającą z niego potrzebą oddania moczu. Gdy utrzymuje się przez dłuższy czas, powinien skłonić do wizyty u lekarza, ponieważ może stanowić objaw poważnych schorzeń, ale również dlatego, że długotrwałe problemy ze snem prowadzą do znaczącego obniżenia jakości życia, stanu psychofizycznego oraz pogorszenia stanu zdrowia, szczególnie osób aktywnych zawodowo.

Konieczność wielokrotnego przerywania snu i oddawania moczu sprawia, że organizm nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować, co skutkuje przemęczeniem, obniżeniem zdolności koncentracji i pogorszeniem nastroju mogącym wywoływać stany depresyjne. Nykturia u osób starszych zwiększa ryzyko upadków i złamań, zwłaszcza szyjki kości udowej. Wywołuje też problemy na tle społecznym, gdy nocne wstawanie do toalety zakłóca wypoczynek innych domowników.

Nykturia – przyczyny

Nykturia może mieć wiele przyczyn. Zwiększone wydalanie moczu w nocy bywa symptomem poliurii, zwanej wielomoczem, czyli ogólnie zwiększonej produkcji moczu przekraczającej 40 ml na 1 kg masy ciała. Niekiedy ten stan wynika z nadmiernego spożywania płynów, kofeiny czy alkoholu, towarzyszy również ciąży, jednak gdy utrzymuje się przez dłuższy czas, zwykle jest objawem choroby, zwłaszcza:

  • cukrzycy,
  • moczówki prostej,
  • ostrej niewydolności nerek (nykturia występuje zazwyczaj w jej drugiej fazie),
  • zespołu Conna (choroba endokrynologiczna wywołana nadmiernym wydzielaniem aldosteronu, co powoduje zwiększone wydalanie potasu z jednoczesnym zatrzymaniem sodu).

Przyczyną nykturii może być także zwiększona nocna produkcja moczu, przekraczająca 35% całkowitej normalnej dobowej objętości. Ten stan jest określany jako nocna poliuria. Jego podstawowym objawem jest uczucie pełnego pęcherza, nawet po jego opróżnieniu.

Nykturia może być również spowodowana małą objętością pęcherza moczowego, wynikającą z przyczyn fizjologicznych lub stanów chorobowych. Do najczęstszych należą: zespół nadreaktywnego pęcherza (zaburzenie funkcjonowania nerwów odpowiadających za działanie układu moczowego, szczególnie częste u młodych kobiet) oraz przerost gruczołu krokowego, który utrudnia wypływ moczu z pęcherza, często dotykający mężczyzn w podeszłym wieku.

Wśród przyczyn nykturii wymienia się również choroby przebiegające z obrzękami, np. niewydolność krążenia, zespół nerczycowy czy niewydolność naczyń żylnych. Konieczność oddawania moczu nocą może też wynikać z zaburzeń snu, zwłaszcza zespołu bezdechu nocnego oraz przewlekłych schorzeń nerek, szczególnie mających źródło w śródmiąższu.

Zobacz także: Zastój moczu w nerce - jak go rozpoznać i leczyć?

Nykturia – leczenie

Jeśli nykturia jest objawem jakiejś choroby, najczęściej stosowane jest leczenie przyczynowe, zmierzające do usunięcia źródła problemu, np. chorób endokrynolocznych czy schorzeń układu moczowego. Konieczność nocnego oddawania moczu ogranicza się również farmakologicznie, stosując antydiuretyki (pochodne naturalnego hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową – wazopresyny, hamujące wydalanie wody i sodu przez nerki), a także leki blokujące 5–α–reduktazę oraz receptor α–1–adrenergiczny.

Nykturię można złagodzić, stosując się do pewnych zasad, m.in.:

  • ograniczając picie płynów przed snem,
  • unikając sytuacji stresujących, które mogą powodować problemy ze snem i nocne wybudzenia,
  • rezygnując z palenia papierosów czy oglądania telewizji przy okazji nocnych wizyt w toalecie,
  • opróżniając pęcherz przed położeniem się do łóżka,
  • stosując przed snem techniki relaksacyjne pomagające zwiększyć komfort i efektywność nocnego wypoczynku,
  • uprawiając aktywność fizyczną w ciągu dnia.

Jeśli mimo tych środków zapobiegawczych problem nie ustępuje, należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Istotnym narzędziem, które pomoże ocenić pierwotne przyczyny nykturii, jest prowadzenie bilansu płynów, w którym przez przynajmniej 2 dni zapisuje się ilość wypitych płynów i wydalonego moczu.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 05.01.2018,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej