Nowy dopalacz na rynku. Zatrucie nim grozi śmiercią!

Fot. razyph / Getty Images

Zatrucie dopalaczami może skutkować śmiercią pacjenta. Lekarze mają problem z identyfikacją substancji odurzających, a co za tym idzie nie wiedzą, czym dokładnie został zatruty organizm. Pomoc w takiej sytuacji może przyjść za późno. Na rynku dostępnych jest coraz więcej dopalaczy - po czym poznać, że mamy do czynienia z zatruciem dopalaczami?

W okresie wakacyjnym do szpitali trafia bardzo dużo osób, które zażywały dopalacze. Lekarze nie zawsze wiedzą jak postępować z pacjentami - substancje chemiczne, którymi doszło do zatrucia nie są znane, a więc wdrożenie leczenia nie jest możliwe. Zwykle stosuje się leczenie objawowe próbując łagodzić skutki zatrucia przy jednoczesnym oczekiwaniu albo na wyniki badania toksykologicznego, albo na ustąpienie objawów w zależności od stanu pacjenta. 

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował listę "TOP 5" najpopularniejszych substancji, które są zażywane. Oto one:

  • 3-CMC, czyli substancja, którą zażywać można poprzez wciąganie białego proszku nosem. Wśród skutków ubocznych wymienia się zaburzenia rytmu serca, halucynacje, podniesienie temperatury ciała, sinienie palców rąk i nóg będące objawem negatywnego wpływu na system krążenia;
  • MDMB-CHMICA, czyli substancja występująca pod postacią zielonego suszu lub żółtego proszku, przeznaczona do palenia. Działania niepożądane, jakie powoduje to uszkodzenie nerek, ostre zmiany w układzie oddechowym, zaburzenia funkcji układu krążenia;
  • HEX-EN sprzedawany pod postacią białego proszku, który można zażywać doustnie lub donosowo. Powoduje zaburzenia rytmu serca, niewydolność oddechową, halucynacje wizualne i psychozy;
  • 4-CEC występuje w postaci białego proszku z widocznymi kryształkami. Powoduje wzrost: euforii, empatii, motywacji do działania, rozmowności, ale i zaburzenia rytmu serca, długotrwałe ataki paniki oraz skurcze mięśni;
  • 4-CMC występuje pod postacią proszku lub kryształków. Do działań niepożądanych zaliczamy uszkodzenie układu pokarmowego, depresję, długotrwałe ataki paniki oraz hipertermię.

Więcej informacji o dopalaczach znajdziecie na stronie GIS: Dopalacze

Po czym rozpoznać, że dziecko zażywa dopalacze lub narkotyki? Sprawdź na filmie:

Zobacz film: Jak rozpoznać, czy dziecko zażywa dopalacze lub narkotyki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Nowy dopalacz?

Zażywanie substancji nieznanego pochodzenia może doprowadzić do trwałych uszkodzeń organizmu, a nawet śmierci. W ostatnich dniach na polskim rynku znalazł się nowy specyfik, który spowodował już śmierć ośmiu osób w wieku od 19 do 40 lat. Do zgonów dochodziło w dwóch polskich miastach: Łodzi i Bełchatowie. Lekarze podejrzewają, że do obrotu trafił nowy dopalacz, którego działanie nie zostało jeszcze poznane.

Osoby odpowiadające za sprzedaż dopalaczy ofiarom zostały już zidentyfikowane i zatrzymane przez policję. 

Więcej znajdziecie na TVN24.pl: Jeden tydzień, dwa miasta i osiem ofiar. "Na rynek trafił nowy, śmiercionośny dopalacz"

Data aktualizacji: 01.08.2018,
Opublikowano: 01.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej