Sztuczna ręka, bioniczna, wygląda niczym z filmu. Na czym polega jej działanie? W jaki sposób jest wykorzystywana przez pacjentów? Zobaczcie sami - program 36,6 °C przybliży Wam przyszłość, jaką są tego typu protezy.
Bioniczne protezy to przyszłość. Dzięki nim pacjenci mogą w pełni korzystać z życia, a proteza funkcjonuje jak utracona kończyna. Na czym polega jej działanie?
Działanie sztucznej ręki, bionicznej ręki, oparte jest na dość prostej zasadzie - odpowiednie impulsy biegną z mózgu do rdzenia kręgowego i stamtąd wychodzą impulsy, które normalnie trafiają do mięśni. Dzięki temu działamy świadomie. Po utracie kończyny nerwy, które sterowały kończyną nadal istnieją, nie ma natomiast odbiornika. Trzeba taki sztuczny odbiornik stworzyć - na kikut utraconej ręki nakładamy mankiet z odpowiednimi elektrodami, które zanotują sygnał, który biegłby do ręki, gdyby była.
Zasada działania jest prosta, prawda? Jednak nie wszystko można wykonać taką sztuczną ręką. Zobaczcie na filmie, jak funkcjonuje pacjent z bioniczną ręką. Do gotowania zmienia końcówkę i zakłada specjalny chwytak!
Zobacz film: Jak wyglądają nowoczesne protezy? Źródło: 36,6
Bioniczne protezy w Polsce
Zespół Bartosza prowadzi najbardziej zaawansowane badania nad bionicznymi protezami w Polsce. Aktualnie prowadzą testy kierowania głosowego sztuczną ręką. Nigel, posiadacz sztucznej ręki, przetestował ich sprzęt. Bioniczna ręka sterowana głosem jego zdaniem jest dobra.
Powinniście być z siebie dumni! Fali palcami nie robiłem od dwunastu lat! Jeśli otrzymacie odpowiednią pomoc to nie ma dla was barier - zachwalał projekt.
Ręka sterowana głosem ma być w założeniu tańsza. Obecnie w Polsce bioniczne protezy nie są refundowane. Nigel w Stanach na swoją rękę czekał 5 lat, a dopłacić do niej musiał około 120 tys. złotych. Zobaczcie na filmie, jak w Polsce zespół Bartosza pracuje nad bioniczną protezą i jakie ma już osiągnięcia:
Zobacz film: Jak powstają nowoczesne protezy kończyn? Źródło: 36,6
Program 36,6 °C przybliża pacjentom najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne z zakresu medycyny oraz ciekawe zagadnienia zdrowotne. Oglądaliście siódmy odcinek programu? Jeśli tak, to sprawdźcie swoją wiedzę:
Siódmy odcinek programu 36,6°C już za nami! Rozwiąż quiz i sprawdź, co z niego zapamiętałeś!
Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa?
Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?
Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.
Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.
Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak 8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.
Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.
Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.
Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.
Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.
Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.