Z wysokim ciśnieniem nie ma żartów. Dlaczego tak ważne są regularne pomiary ciśnienia tętniczego krwi?

Fot: chde

Choć w kręgach medycznych nadciśnienie tętnicze jest stale obecnym tematem, pozostaje ono główną przyczyną umieralności pacjentów . Nadciśnienie jest „cichą”, bezobjawową chorobą, która może doprowadzić do poważnych schorzeń układu krążenia. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi jest jedynym sposobem, by dowiedzieć się, czy ciśnienie krwi jest zbyt wysokie.

Biorąc te fakty pod uwagę, firma Servier, we współpracy z Międzynarodowym Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego (ISH) organizującym badanie Maj Miesiącem Mierzenia Ciśnienia Tętniczego, rozpoczyna nową, ogólnoświatową kampanię, której celem jest podniesienie społecznej świadomości wagi pomiarów ciśnienia tętniczego.

Zobacz film: Nadciśnienie tętnicze jest coraz bardziej powszechne u osób młodych. Akcja #bojatakmowie namawia do badania się. Źródło: Agencja TVN

Kampania uświadamiająca realizowana we współpracy z ISH i przedstawicielami zawodów medycznych

Nowa międzynarodowa kampania pod hasłem „Bo ja tak mówię” [„Because I say so”], realizowana przez firmę Servier we współpracy z ISH, ma na celu przeorientować publiczną uwagę, zachęcając młodych dorosłych, by nakłonili swoich rodziców i bliskich do zmierzenia sobie ciśnienia. Koncepcja kreatywna kampanii „Bo ja tak mówię” [„Because I say so”] nawiązuje do tego, co rodzice zazwyczaj mówią dzieciom, kiedy pragną, by zachowywały się właściwie. Ponieważ dzieci te już dorosły, nadeszła ich kolej, by wziąć na siebie odpowiedzialność i powiedzieć rodzicom, co powinni zrobić dla swojego dobra – dać sobie zmierzyć ciśnienie!

Pomiar ciśnienia tętniczego pozwoli dorosłym w starszym wieku dowiedzieć się, jak wygląda ich sytuacja, i zacząć kontrolować swoje ciśnienie krwi, by zmniejszyć ryzyko tzw. zdarzenia sercowego np. zawału serca czy udaru mózgu. Celem niniejszej kampanii jest sprawić, by nadciśnienie tętnicze ponownie znalazło się w centrum uwagi, ponieważ rozmowa z osobami w najbliższym otoczeniu, zarówno przyjaciółmi, jak i rodziną, może doprowadzić do znaczącej zmiany w ich życiu.

Aby zachęcić szerokie grono osób do pomiaru ciśnienia tętniczego, maj został ustanowiony miesiącem nadciśnienia tętniczego: na całym świecie zorganizowane zostaną punkty mierzenia ciśnienia, tak aby ułatwić dostęp do tego rodzaju badań. Dodatkowo, strona internetowa www.bojatakmowie.pl oferować będzie informacje o tym schorzeniu.

Czy nie wydaje wam się, że stawianie rodziców i dzieci w sytuacji potencjalnego konfliktu będzie stresujące dla rodziców?

Cel jest wręcz przeciwny. Naszą intencją jest promować zdrową, opartą na wzajemnej bliskości relację w obrębie rodziny, gdzie każdy może udzielać drugiej osobie rad motywowanych dobrem tej osoby. Teraz, gdy dzieci są już dorosłe, nadeszła ich kolej, by wziąć odpowiedzialność za innych i powiedzieć rodzicom, co powinni zrobić dla swojego własnego dobra, czyli zmierzyć sobie ciśnienie krwi, czyniąc to dlatego, że się o swoich rodziców troszczą.

Zobacz film: Kampania edukacyjna „Bo ja tak mówię”. Źródło: MMM18

Firma Servier 

Servier jest francuską firmą farmaceutyczną o globalnym zasięgu, która może się poszczycić ponad 40 latami doświadczenia w badaniach w zakresie nadciśnienia tętniczego. Jej portfolio leków na nadciśnienie obejmuje dziewięć produktów, które pomagają 15 milionom pacjentów na całym świecie radzić sobie na co dzień ze swoim schorzeniem. Celem firmy Servier jest opracowywać innowacyjne produkty i usługi, które będą służyć potrzebom pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Poprzez niniejszą kampanię, firma Servier pragnie propagować świadomość problemu, jakim jest nadciśnienie tętnicze i działać na rzecz dobrostanu pacjentów.

International Society of hypertension (ISH), czyli Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego koncentruje swoją działalność na profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia na całym świecie. Według ustaleń ISH uświadomienie jest kluczową kwestią w walce z nadciśnieniem. Celem inicjatywy zwanej Maj Miesiącem Mierzenia Ciśnienia Tętniczego jest przeprowadzenie badań pod kątem podwyższonego ciśnienia z udziałem jak największej liczby osób. W 2018 r. firma Servier połączy siły z ISH, by przeprowadzić kampanię uświadamiającą i zmotywować osoby, którym może grozić nadciśnienie, by poddali się pomiarowi ciśnienia tętniczego.

Data aktualizacji: 17.05.2018,
Opublikowano: 26.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej