Noradrenalina, czyli amina katecholowa – niedobór lub nadmiar

Fot. Natali_Mis / Getty Images

Adrenalina, noradrenalina i dopamina to aminy katecholowe odpowiedzialne za obkurczenie mięśniówki naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia tętniczego. Niedobór noradrenaliny może skutkować niebezpiecznym dla życia spadkiem ciśnienia tętniczego.

Noradrenalina jest hormonem należącym do amin katecholowych, jak adrenalina czy dopamina. Noradrenalina jest wydzielana przez rdzeń nadnerczy w sytuacjach stresowych i działa na wiele układów w organizmie człowieka. Na skutek działania noradrenaliny na naczynia krwionośne dochodzi do obkurczenia się naczyń krwionośnych i wzrostu ciśnienia tętniczego. Dodatkowo zahamowywana jest perystaltyka jelit i powstaje rozkurcz oskrzeli. Noradrenalina jest wydalana z moczem.

Zobaczcie, jak zapobiegać chorobom nerek. Profilaktyka jest bardzo ważna!

Zobacz film: Profilaktyka chorób nerek. Źródło: 36,6

Kiedy oznacza się poziom noradrenaliny we krwi?

Właściwie nie wykonuje się badania samej noradrenaliny, a oznacza się wszystkie aminy katecholowe (katecholaminy). Wskazaniem do badania noradrenaliny są następujące stany kliniczne:

  • podejrzenie guza chromochłonnego nadnerczy (guz w rdzeniu nadnerczy objawiający się napadowym nadciśnieniem, bólami głowy, bladością skóry, spadkiem ciśnienia tętniczego, bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, utratą masy ciała, zaburzeniami rytmu serca),
  • ocena leczenia guza chromochłonnego,
  • ocena poziomu katecholamin w przypadku innych guzów nadnerczy,
  • rodzinna predyspozycja do guzów nadnerczy,
  • podejrzenie neuroblastomy (nerwiaka zarodkowego) u dzieci wywołującego ból brzucha, bóle w klatce piersiowej, bóle kości, spadek masy ciała, kaszel, stan podgorączkowy.

Noradrenalina i inne katecholaminy są oznaczane z próbki krwi lub z dobowej zbiórki moczu. Ze względu na to, że wiele czynników może wpłynąć na wynik noradrenaliny, wynik badania często należy powtórzyć.

Czy do badania noradrenaliny i innych amin katecholowych należy się przygotować?

Badanie wykonuje się na czczo, czyli po 8 godzinach od ostatniego posiłku. Należy mieć na uwadze, że dieta, stres i przyjmowane leki wpływają na poziom noradrenaliny w organizmie. Dlatego na kilka dni przed badaniem należy wykluczyć picie napoi zawierających kofeinę, czyli kawy, herbaty, kakao. Niewskazane jest również jedzenie produktów będących źródłem aminokwasu biorącego udział w syntezie noradrenaliny, czyli tyrozyny. Należą tu banany, czerwone wino, ser żółty i awokado. Nie powinno się również jeść owoców cytrusowych, pić alkoholu ani palić papierosów. Przyjmowane leki należy skonsultować z lekarzem, ponieważ nie wszystkie będą miały wpływ na poziom noradrenaliny w organizmie.

Nadmiar i niedobór noradrenaliny w organizmie – przyczyny

Nadmierny wzrost noradrenaliny w surowicy czy w dobowej zbiórce moczu może wynikać z obecności guza chromochłonnego, neuroblastomy, nadmiernego stresu czy nadczynności tarczycy. Niedobór noradrenaliny wiąże się z zaburzeniami układu autonomicznego organizmu, a także z lekami hamującymi wydzielanie noradrenaliny. Do objawów niedoboru noradrenaliny zalicza się przede wszystkim spadek ciśnienia tętniczego. Nadmiar noradrenaliny skutkuje nudnościami, wymiotami, bólem głowy i brzucha, napadowym nadciśnieniem tętniczym.

Noradrenalina w leczeniu

Noradrenalinę (norepinefrynę) stosuje się w sytuacjach zagrożenia życia, kiedy dochodzi do niebezpiecznego spadku ciśnienia tętniczego. Preparatem takim jest levonor, podawany dożylnie we wlewie, począwszy od dawki 0,4–0,8 mg na godzinę. Dawka podtrzymująca zależy od ciśnienia tętniczego.

Jak dbać o nerki? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 18.10.2018,
Opublikowano: 18.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej