NLP – czym jest i czemu służy programowanie neurolingwistyczne?

Fot. Klaus Vedfelt / Getty Images

Programowanie neurolingwistyczne (NLP) to zestaw praktycznych metod służących modyfikowaniu działania własnego umysłu, a także wywieraniu wpływu na innych ludzi. System został oparty na obserwacji i analizie działań ekspertów w tych dziedzinach – wybitnych terapeutów, przywódców, biznesmenów.

Programowanie neurolingwistyczne opracowane zostało w połowie lat 70. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych przez Richarda Bandlera i Johna Grindera. Badacze analizowali zagadnienie skuteczności czołowych psychoterapeutów tamtego okresu – Fritza Perlsa, Virginii Satir, Miltona Ericksona. Odkryli, że nawiązują oni dobry kontakt z pacjentami i inicjują pozytywne zmiany w ich sytuacji psychicznej dzięki zastosowaniu określonych wzorców komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Na podstawie swoich badań Bandler i Grinder opracowali szereg prostych i efektywnych metod służących zmianom sposobu myślenia i działania, które mogą zostać zastosowane w różnych obszarach – osobistego rozwoju, komunikacji międzyludzkiej, w psychoterapii czy w biznesie.

Czym jest programowanie neurolingwistyczne?

Nazwa „neuro-lingwistyczne programowanie” (w skrócie – NLP) odnosi się do trzech, zintegrowanych w tej metodzie dziedzin. Człon „neuro-” dotyczy zagadnień związanych z funkcjonowaniem mózgu, a konkretnie procesów poznawczych – spostrzegania, myślenia, zapamiętywania. Określenie „lingwistyczne” odnosi się do powiązań metody z nauką o języku pojętym jako podstawowe narzędzie komunikacji, między innymi – wywierania wpływu na innych ludzi. Pojęcie „programowania” odnosi się do sposobu porządkowania informacji w procesach uczenia się. Powstające wówczas „programy” to mniej lub bardziej efektywne sposoby działania, narzędzia osiągania życiowych celów, którymi ludzie posługują się w interakcjach z rzeczywistością. Neurolingwistyka (w ujęciu NLP) ma służyć zmianie utrwalonych programów umysłu na takie, które lepiej służą interesom jednostki. Modyfikacja może dotyczyć własnych zachowań i odczuć, ale też sposobu myślenia i działania innych ludzi. NLP to zatem swego rodzaju strategia zarządzania procesami umysłowymi, które wpływają na postawy i zachowania. Może stanowić narzędzie samorozwoju, wspomagania innych w tym procesie, a także posłużyć jako metoda perswazji.

Zobacz: Podświadomość – czym jest, jak działa i jak na nią wpływać?

Techniki NLP, czyli metody programowania umysłu

Metoda NLP opiera się na tworzeniu świadomych, efektywnych połączeń pomiędzy myślami a zachowaniami. Przykładami tego rodzaju technik są:

  • kotwiczenie – rodzaj warunkowania polegający na łączeniu określonych myśli i odczuć z wybranymi bodźcami, dzięki czemu pożądany stan emocjonalny można łatwo wywołać w dowolnym momencie,
  • modelowanie – odwzorowywanie modelu zachowań osób, które odniosły sukces w określonej dziedzinie, celem wypracowania takich samych cech i osiągnięć,
  • swish pattern – pozbywanie się niepożądanych nawyków (np. kompulsji) poprzez zastępowanie ich akceptowanymi, dzięki wizualizacji szybkiej zamiany obrazów skojarzonych z tymi zachowaniami,
  • przeramowanie – zmiana stanów emocjonalnych związanych z danymi okolicznościami poprzez zmianę sposobu ich interpretacji, tj. nadanie pozytywnych znaczeń zdarzeniom odbieranym pierwotnie jako negatywne,
  • linia czasu – zmiana linearnej organizacji myślenia o zdarzeniach przeszłych, teraźniejszych i przyszłych w sposób, który pozwala na bieżąco korzystać z najlepszych zasobów psychicznych.

NLP to także szereg technik, z użyciem których możliwe jest wywieranie wpływu na innych ludzi. Bazują one na odpowiednim wykorzystaniu komunikatów werbalnych i niewerbalnych. Dzięki prostym zabiegom, takim jak zmiana szyku zdania czy utrzymanie odpowiedniego tonu głosu, możliwa jest skuteczna komunikacja, która pozwala osiągać zamierzone cele w kontaktach interpersonalnych. Przykładowo, rozpoczęcie zdania od sformułowania „wyobraź sobie” powoduje, że słuchacz otwiera umysł na idee, które zostaną przedstawione w dalszej części wypowiedzi, dzięki czemu łatwiej uznaje je za własne.

Polecamy: Psychologia tłumu – czym jest i z jakimi zjawiskami się wiąże?

NLP w praktyce

Programowanie neurolingwistyczne opiera się na założeniu, że każdy człowiek ma zasoby niezbędne mu do osiągania sukcesów. Potrzebna jest mu jedynie umiejętność ich wykorzystania. Odpowiedni zestaw technik pozwala na optymalizację działań, dzięki czemu zaczynają one przynosić pożądane rezultaty w obszarach, takich jak np.: przyswajanie wiedzy, kontrolowanie lęku, zarządzanie zespołem czy techniki uwodzenia. NLP wykorzystać można w biznesie, zarządzaniu, sprzedaży, psychoterapii, coachingu, edukacji, leczeniu, praktyce adwokackiej. W każdej dziedzinie własną efektywność podnosi się w oparciu o skuteczne modele, wykorzystywane – często nieświadomie – przez ludzi, którzy z powodzeniem realizują swoje cele.

Kontrowersje wokół metody NLP

Środowiska naukowe często krytykują programowanie neurolingwistyczne ze względu na to, że nie można udowodnić jego skuteczności, tj. oszacować wpływu kursów NLP na jakość życia uczestników. Kontrowersje budzi również cienka granica między perswazją a manipulacją, którą łatwo przekroczyć w ramach programowania neurolingwistycznego. Przeciwnicy metody wskazują na fakt, że pomija ona etyczne aspekty proponowanej sztuki perswazji, ponieważ techniki prowadzenia skutecznej komunikacji można z łatwością wykorzystać do wpływania na innych wbrew ich woli.

Niezależnie od powyższych opinii na temat NLP, jego metody cieszą się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w takich dziedzinach, jak reklama lub negocjacje handlowe. Popularne są także kursy NLP służące podniesieniu samomotywacji czy umiejętności komunikacyjnych.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 19.04.2018,
Opublikowano: 19.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej